Kanun Namına

8,38

( 6 kişi yorum yaptı )

Kanun Namına

Sinema Filmi

1968

‘The Shadow Of Your Smile’ (1965) (Johnny Mandel / Paul Francis Webster).
Murat; “Bütün suç, bütün günah bende. Şimdi aradan geçen zamanlardan, çekilen acılardan sonra o günleri düşündükçe nasıl boş, nasıl manasız bir hayatın içinde ziyan olduğumu anlıyor, daha çok pişman oluyorum. Lakin o pırıltılı, o hızlı hayat benim gibi bir kenar semt çocuğunun başını döndürecek kadar güzeldi. Güçlü kuvvetliydim, bıçkın ve ataktım. Ekmek elden su gölden yaşamaya bayılıyordum. Şarkıcı dansöz kadınlar, içki, kumar her türlü eğlence içinde, bana rüya gibi gelen bir âlemdeydim. Kadınlar bir dediğimi iki etmiyor, bana para sıkıntısı çektirmiyorlardı. Doğup büyüdüğüm semt, annem, babam, beni tanıyanlar, arayanlar, sevenler aklıma bile gelmiyordu.”

Annesi Lütfiye Teyze ve babası Fazıl Amca, Arnavutköy’de ler. Akıllarının ucundan bile geçmezdi böyle bir durum. Komşu kızı Nilüfer “İyi olsun da varsın biz unutsun” diye avutuyor Onları. Gizliden seviyordu delikanlıyı. Geçimi dışarıya dikiş dikerek. Üvey anası Aliye Rona ve kardeşi Leyla dışında, başka sorunlarla da uğraşmak zorunda. ‘Milyoner fabrikatör’ Semih Bey, evlerine biraz sıkça olan gelişlerinde evlilik arzusunu tekrarlıyor. Aç gözlü üvey anne “Leylacığımı sevsin, istesin diye neler yaptım ama sana gönül vermiş, ne çare” demek zorunda kalır.
“İstemiyorum, zorla mı? Sevmiyorum” karşı çıkışları yetersiz. “Bağırma, alırım ayağımın altına. Evleneceksin. Bir kat verecek bize. Dediğimizi iki etmeyecek. Aşçı bile tutacak.” O zengin muhitte, Leylacığına bir koca bulma hayali içindeydi. Oysa Leyla, karşılıksız olarak sevdiği Murat’ın olacağı günü bekliyor!
Olumsuz yanıt aldıkça “Bunları burnundan getireceğim, kan kusturacağım” diye içten içe kinlenen Semih’in gerçek amacını Şantöz Yıldız’la konuşurken anlıyoruz. Berbat haldeymiş! Arzudan geberiyormuş! Çok daha güzellerini tanımış ama o kızın yerini hiçbiri dolduramıyormuş. “Neler yapmadım, hâlâ ne yollar, ne açmazlar yapıyorum bilsen. Düşün, evlenme bile teklif ettim! Üvey anası ile ablası da sahiden alacağımı zannediyorlar Nilüfer’i. Parçalanıyorlar. İşin hilesine kaçacağım!” Tüm debelenmesine karşın isteğini gerçekleştiremeyecektir.
Mahallede bunlar olurken, Beyoğlu’nda geçen iki yıldan sonra, ‘umulmadık bir hadise’ Murat’ın aklını başına getirir. Sevgilisi şarkıcı Semra’ya sarkıntılık eden Gazinocu Rüstem’i hırpalamıştı.
Sonraki kavgada, patronun adamlarından Turgut’u yaralıyor. 16 ay süren hapisliğin ardından, Nilüfer ile evlenir, Tahsin Usta’nın tamirhanesinde çalışmaya başlar.
“Hayat gerçekten yeni başlamıştı benim için. İçkimi bile evimde içiyordum. Bütün eğlencemiz, haftada bir iki bahçe sinemasına gitmekti. Lakin gene de içimde daimi bir kuşku vardı. Bu kadar sessiz, muntazam bir hayata alışmamıştım. Her an, olacak bir şeyi bekler gibiydim. Çok sürmedi, felaket apansız geliverdi.”
Nilüfer için “Bir defa da olsa benim olacak” diyen Semih, bir plan yapmış. Murat’ın eskiden ‘kesik olduğu’ Yıldız, arabasını ‘tesadüfen’ tamirhaneye getirince delikanlının ‘kanı tekrar tutuşur’. Beraber olurlar.

Oyuna getirildiğini anlayan Murat, Semih’i öldürüyor. Polise, teslim olmaya giderken, Nilüfer yine, ama bu kez çocuğu ile bekleyecektir.
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Aram Gülyüz
Senaryo
Yapımcı Aram Gülyüz
Görüntü Yönetmeni Memduh Yükman
Tür Dram, Macera, Polisiye
Ülke Türkiye
Etiketler Arnavutköy, Aşçı , Evlilik Arzusu, Gazino, Kader, Daha Fazlası

Oynayanlar

Kartal Tibet Kartal Tibet Murat
Figen Say Figen Say Nilüfer
Pervin Par Pervin Par Leyla
Tanju Gürsu Tanju Gürsu Semih
Peri Han Peri Han Yıldız
Kadir Savun Kadir Savun Tahsin
Aliye Rona Aliye Rona
Şaziye Moral Şaziye Moral Lütfiye
Asım Nipton Asım Nipton Fazıl
Derya Tanyeli Derya Tanyeli Semra
Mustafa Yavuz Mustafa Yavuz Halil
Çetin Başaran Çetin Başaran Turgut
Orhan Çoban Orhan Çoban Polis Memuru
Memduh Ünsal Memduh Ünsal
Vahit Volkan Vahit Volkan Nusret
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Tanju Gürsu Seslendirmesi
Adalet Cimcoz Adalet Cimcoz Figen Say Seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Kartal Tibet Seslendirmesi
Fatoş Tez Fatoş Tez Derya Tanyeli Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Peri Han Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Asım Nipton Seslendirmesi
Gülen Kıpçak Gülen Kıpçak Pervin Par Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen SESLENDİRME
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz KADİR SAVUN SESLENDİRMESİ
Zafer Önen Zafer Önen Vahit Volkan Seslendirmesi

Ekip

Sanat Yönetmeni Stavro Yuanidis (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Semih Sarıoğlu (Yapım Amiri)
Kadir Çakar (Set Amiri)
Kahraman Kongur (Set Ekibi)
Yusuf Yıldırım (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Üstün Toroslu (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Sertaç Karan (Kameraman)
Işık Ekibi Kenan Eryılmaz (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Tasarım İbrahim Enez (Afiş)

Firmalar

Metro Film (Yapım)
Melek Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (6)

aysenazan avatar aysenazan 14 Ocak 2018 12:31:09

En az ilk çevrimi kadar beğendim. Kartal Tibet Şeytanın Kurbanları, Sabahsız Geceler gibi filmlerde de bu özünde iyi ama bazı sebeplerden dolayı kötü davranışlar içinde olan insan rolünü çok güzel taşımıştı. Kadro harika... Senaryo Safa Önal'dan çıkm ış, yönetmen Aram Gülyüz daha ne olsun..

benimsinema avatar benimsinema 16 Ocak 2017 00:24:15

7

Pervin para hic bu tür roller yakismiyor acikcasi. Figen sayla.yer degistirmeliydiler. Filmin ilk versiyonu ayhan isikla olandir ve daha iyidir. Kartal ettigini buldu o yüzden üzülmedim onun icin.

ugurcan010203 avatar ugurcan010203 16 Haziran 2015 11:03:45

10

Film Güzel İzlemeye Değer

delikadir39 avatar delikadir39 17 Mayıs 2011 12:55:05

10

Başarılı olsa da ilk filmin tadı bir başka.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 29 Ağustos 2010 14:43:08

10

...ilkin "Ayhan IŞIK'LA" siyah beyaz olarak filme çekilen. Bu kez, "Kartal TİBET'LE" renkli versyon. Siyah beyaz olanla bir adım önde...

capone avatar capone 20 Ekim 2007 10:04:10

1952 yapımı filmin ikinci çevrimi ilk filmin yanında sönük kalan bir film

Yandex.Metrica