Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin)

Bir Ayrılık

8,48

(6 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Temmuz 2011 2 Saat 3 Dk Dram Aile Dram, Aile
IMAX 2d
IMDb puanı: 9.6

Yönetmen: Asghar Farhadi Asghar Farhadi

Ülke: iran

Gişe: 15.745

Oyuncular: Kimia Hosseini, Shirin Yazdanbakhsh, Babak Karimi, Ali-asghar Shahbazi, Sarina Farhadi, Shahab Hosseini, Sareh Bayat, Leila Hatami, Peyman Moaadi, Tolga Tibet Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Erkek OyuncuAltın AyıEn İyi Kadın OyuncuEn İyi FilmEn İyi Yabancı FilmEn İyi Yabancı Film

Konusu : Film, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşen bir çiftin öyküsünü anlatıyor. Simin, kocası Nader ve kızı Termeh’le birlikte İran’ı terk etmek istemektedir. Nader’in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.Erenov

6 Şubat 2017 21:41

''Bir Ayrılık'' gerçekten sürükleyici, birçok konuda söyleyecek şeyleri olan ve bunların birçoğunu da alttan alta söyleyen iyi bir film. Adalet ve vicdan kavramları üzerine çekilmiş belki de en iyi filmlerden. Film ortalarından itibaren, yani malum sahneden itibaren, sizi öyle bir sarıyor, öyle bir sürüklüyor ki, anında karakterlerden biri haline geliyor ve olaya kendi pencerenizden bakmaya başlıyorsunuz. Kimin haklı kimin haksız olduğu, kime inanmamız gerektiği sürekli ince çizgilerle birbirinden ayrılıyor ve çoğu zaman da bu çizgilerin dışına taşıyorsunuz. Muhteşem işlediği konusunu muhteşem ve çarpıcı bir final ile sonlandırıyor. Oyuncu kadrosu muhteşem, hepsi ayrı ayrı. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Aldığı bütün ödülleri sonuna kadar hak ediyor. Senaryo da insanın içine işleyen, sürekli düşünmeye sevk eden bir senaryo. Bir seyirci olarak sürekli arada kalıyorsunuz zaten dediğim gibi. Kime inanayım, kime acıyayım ikilemleri yaşıyorsunuz. Beklediğimden çok iyi çıktı. Övgüleri duyduğumda biraz büyüttüklerini düşünüyordum, fakat büyütmüyorlarmış. Film ayrılma noktasına gelmiş bir çiftin, boşanma davaları ile başlıyor. Bu filmde kilit nokta bence alzheimer hastası olan baba. Şöyle bir baktığınızda baba ailenin birlikte İrandan gidememesinin önünde bir engel oluyor. Bunu takiben tutulan bakıcının başrol oyuncusu ile yaşadığı bir polemik ve daha sonrasında büyüyen ve bambaşka bir hal alan olaylar zinciri. Çıkış noktasına bakıldığında ufak ama sonrasında oluşan ve bir çığ gibi büyüyen bir olay. Ben bu filmde iki net mesaj gördüm. Birincisi ve en önemlisi bir davada haklı olduğunu düşünüyorsan o işin peşini bırakmayacaksın arkadaş. Her ne olursa olsun, adalet bir gün yerini bulacaktır. İkincisi ise İranın sosyo-politik yapısıyla da ilgili olan kadın erkek ilişkisi. Dindar bir kadın sırf kocasından korktuğu için, onun yapacaklarından korktuğu için iftiraya kadar gidebilecek, sonrasında büyük sorunlar açacak yalanlar söyleyebiliyor. Burada aslında o bakıcı kadının eşinden gizli işler çevirmesi bütün olay. Hepsi bu aslında. Diğer aileye geldiğimiz de ise burada da baba-kız arasında bir güven oluşturmaya çalışan babanın nasıl davranması gerektiğini görüyoruz. Kızına o güveni verebilmiş bir baba onun vereceği kararlar ile her türlü onu özgür bırakıyor. Ve bu da çocukta bir özgüven oluşturuyor. Film biraz ağır tempoda geçen bir film. Ama o atmosferi ve aile içi dramı size gayet güzel hissetiriyor. Sanki yaşanmış bir olayı kameraya almışlar gibi gerçekçi oyunculukları ile sizleri olayın içine çekiyor. Bilenler bilir "Jagten " filminde Onur savaşı türkçesi, bir iftira üzerine adamın hayatının ne şekilde değiştiği nasıl bir hal aldığı enfes bir şekilde anlatılmıştı. Bu film konu olarak bundan ibaret olmasa da içerisinde buna benzer bir hikayede barındıran bir film.

Cevap Yaz

enginyuksel1982

6 Şubat 2015 23:03

iyi başlayan ve devam eden bir yapım olmasına rağmen finali daha iyi olsaydı diye düşünmeden edemedim 7/10

Cevap Yaz

Haqan

6 Haziran 2013 23:39

Film çok güzel. Gerçi onu güzel yapan şey biraz da aslında ilginç gelmesi. İlginç gelen şey; İran , İranlılar , adalet metodları ,problem çözüş şekilleri vs... Ancak annesi ve babası boşanan bir kız çocuğu sanıyorum dünyanın heryerinde Termeh gibi... Oyunculuklara da birşey demeden yapamayacağım. Anne baba ve kız Termeh başta olmak üzere herkes müthiş bir drama çıkarmış.

Cevap Yaz

Sessiz_Fırtına

19 Temmuz 2012 16:15

filmde o kadar abartılacak bişey göremedim. ".ok at, yapışmazsa izi kalır" mantığında. sonuç olarak yavan bi film.  

Cevap Yaz

gecedensonra

15 Şubat 2012 01:53

tipik iran sinemasından farkları ile göze batan aldığı altın ayı dan sonra  popülerliği tavan yapmış ve iran adına yabancı dilde oscar adayı olmuş ilk film..

 

film hakkında söylenecek o kadar çok şey varki.. şimdilerde o referans kaynağımız imdb de top 250 de 69. sırada olduğunu görünce şaşırmamak lazım haliyle..

 

oratda bir boışanma varken araya giren olaylar olaylar derken siz boşanma konusundan uzaklaşıyor ve suçlu aramaya başlıyorsunuz ama kim suçlu kim haklı  diye kendi kendize  sorular soradurun derken bir ayrılık da arka plandan son sahneden ..olayların iyiden iyi ye karıştığı kararsızca size iki saat filmi heyecen dolu bekleyişlerle meraktan çatlatırken kız ın vereceği kararı da göstermeyerek adeta sabırları zorluyor..

 

zor ötesi filmlerde kuşkusuz ama izlemeden ölmeyin derim...:)))) 

Cevap Yaz

mkurtsen

14 Şubat 2012 10:15

Son yıllarda izlediğim en güzel filmlerden. 10 Numara. Kız evlat sahibi babalar, lütfen bu filmi izleyin. DVD sini film marketlerde bulabilirsiniz.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica