Bir Ayrılık

8,48

( 6 kişi yorum yaptı )

Bir Ayrılık

(Jodaeiye Nader az Simin)

Sinema Filmi

2011

Film, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşen bir çiftin öyküsünü anlatıyor. Simin, kocası Nader ve kızı Termeh’le birlikte İran’ı terk etmek istemektedir. Nader’in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.

Künye

Yönetmen Asghar Farhadi
Senaryo
Yapımcı Asghar Farhadi
Müzik Sattar Oraki
Görüntü Yönetmeni Mahmoud Kalari
Vizyona Giriş Tarihi 01 Temmuz 2011
Süre 123 dk
Tür Aile, Dram
Özellikler Renkli
Ülke Iran
Etiketler Alzheimer, Baba, Bakıcı, Hamile, Kadı, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Yabancı Film (84.Oscar Ödülleri-2012)

En İyi Erkek Oyuncu (61.Berlin Film Festivali-2011)

Altın Ayı (61.Berlin Film Festivali-2011)

En İyi Kadın Oyuncu (61.Berlin Film Festivali-2011)

En İyi Film (6.Asya Pasifik Film Ödülleri-2011)

En İyi Yabancı Film (69.Altın Küre Ödülleri-2012)

Daha Fazlası

Oynayanlar

Peyman Moaadi Peyman Moaadi Nader
Leila Hatami Leila Hatami Simin
Sareh Bayat Sareh Bayat Razieh
Shahab Hosseini Shahab Hosseini Hodjat
Sarina Farhadi Sarina Farhadi Termeh
Ali-asghar Shahbazi Ali-asghar Shahbazi Nader'in Babası
Babak Karimi Babak Karimi Hakim
Shirin Yazdanbakhsh Shirin Yazdanbakhsh Nader'in Annesi
Kimia Hosseini Kimia Hosseini Somayeh
Tolga Tibet Tolga Tibet Türkçe Seslendirme
Nurkan Törün Nurkan Törün Türkçe Seslendirme
Fatoş Ceylan Fatoş Ceylan Türkçe Seslendirme
Seda Özelsoy Seda Özelsoy Türkçe Seslendirme
Fatih Özacun Fatih Özacun Türkçe Seslendirme
Emin Şaylan Emin Şaylan Türkçe Seslendirme
Zeynep Ateşer Zeynep Ateşer Türkçe Seslendirme
Elif Acehan Elif Acehan Türkçe Seslendirme
Hakan Altuntaş Hakan Altuntaş Türkçe Seslendirme
Berna Başer Berna Başer Türkçe Seslendirme
Figen Sümeli Figen Sümeli Türkçe Seslendirme
Serkan Şen Serkan Şen Türkçe Seslendirme

Firmalar

M3 Film (Dağıtımcı)
Hasılat 110.159,01 TL
Toplam İzleyici 15.745
Vizyonda Kaldığı Hafta 36 Hafta

Son Yorumlar (6)

Erenov avatar Erenov 06 Şubat 2017 21:41:04

8

''Bir Ayrılık'' gerçekten sürükleyici, birçok konuda söyleyecek şeyleri olan ve bunların birçoğunu da alttan alta söyleyen iyi bir film. Adalet ve vicdan kavramları üzerine çekilmiş belki de en iyi filmlerden. Film ortalarından itibaren, yani malum s ahneden itibaren, sizi öyle bir sarıyor, öyle bir sürüklüyor ki, anında karakterlerden biri haline geliyor ve olaya kendi pencerenizden bakmaya başlıyorsunuz. Kimin haklı kimin haksız olduğu, kime inanmamız gerektiği sürekli ince çizgilerle birbirinden ayrılıyor ve çoğu zaman da bu çizgilerin dışına taşıyorsunuz. Muhteşem işlediği konusunu muhteşem ve çarpıcı bir final ile sonlandırıyor. Oyuncu kadrosu muhteşem, hepsi ayrı ayrı. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Aldığı bütün ödülleri sonuna kadar hak ediyor. Senaryo da insanın içine işleyen, sürekli düşünmeye sevk eden bir senaryo. Bir seyirci olarak sürekli arada kalıyorsunuz zaten dediğim gibi. Kime inanayım, kime acıyayım ikilemleri yaşıyorsunuz. Beklediğimden çok iyi çıktı. Övgüleri duyduğumda biraz büyüttüklerini düşünüyordum, fakat büyütmüyorlarmış. Film ayrılma noktasına gelmiş bir çiftin, boşanma davaları ile başlıyor. Bu filmde kilit nokta bence alzheimer hastası olan baba. Şöyle bir baktığınızda baba ailenin birlikte İrandan gidememesinin önünde bir engel oluyor. Bunu takiben tutulan bakıcının başrol oyuncusu ile yaşadığı bir polemik ve daha sonrasında büyüyen ve bambaşka bir hal alan olaylar zinciri. Çıkış noktasına bakıldığında ufak ama sonrasında oluşan ve bir çığ gibi büyüyen bir olay. Ben bu filmde iki net mesaj gördüm. Birincisi ve en önemlisi bir davada haklı olduğunu düşünüyorsan o işin peşini bırakmayacaksın arkadaş. Her ne olursa olsun, adalet bir gün yerini bulacaktır. İkincisi ise İranın sosyo-politik yapısıyla da ilgili olan kadın erkek ilişkisi. Dindar bir kadın sırf kocasından korktuğu için, onun yapacaklarından korktuğu için iftiraya kadar gidebilecek, sonrasında büyük sorunlar açacak yalanlar söyleyebiliyor. Burada aslında o bakıcı kadının eşinden gizli işler çevirmesi bütün olay. Hepsi bu aslında. Diğer aileye geldiğimiz de ise burada da baba-kız arasında bir güven oluşturmaya çalışan babanın nasıl davranması gerektiğini görüyoruz. Kızına o güveni verebilmiş bir baba onun vereceği kararlar ile her türlü onu özgür bırakıyor. Ve bu da çocukta bir özgüven oluşturuyor. Film biraz ağır tempoda geçen bir film. Ama o atmosferi ve aile içi dramı size gayet güzel hissetiriyor. Sanki yaşanmış bir olayı kameraya almışlar gibi gerçekçi oyunculukları ile sizleri olayın içine çekiyor. Bilenler bilir "Jagten " filminde Onur savaşı türkçesi, bir iftira üzerine adamın hayatının ne şekilde değiştiği nasıl bir hal aldığı enfes bir şekilde anlatılmıştı. Bu film konu olarak bundan ibaret olmasa da içerisinde buna benzer bir hikayede barındıran bir film.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 06 Şubat 2015 23:03:41

7

iyi başlayan ve devam eden bir yapım olmasına rağmen finali daha iyi olsaydı diye düşünmeden edemedim 7/10

Haqan avatar Haqan 06 Haziran 2013 23:39:34

8

Film çok güzel. Gerçi onu güzel yapan şey biraz da aslında ilginç gelmesi. İlginç gelen şey; İran , İranlılar , adalet metodları ,problem çözüş şekilleri vs...

Ancak annesi ve babası boşanan bir kız çocuğu sanıyorum dünyanın heryerinde Termeh gibi. ..

Oyunculuklara da birşey demeden yapamayacağım. Anne baba ve kız Termeh başta olmak üzere herkes müthiş bir drama çıkarmış.

Sessiz_Fırtına avatar Sessiz_Fırtına 19 Temmuz 2012 16:15:07

filmde o kadar abartılacak bişey göremedim. ".ok at, yapışmazsa izi kalır" mantığında. sonuç olarak yavan bi film.  

gecedensonra avatar gecedensonra 15 Şubat 2012 01:53:02

9

tipik iran sinemasından farkları ile göze batan aldığı altın ayı dan sonra  popülerliği tavan yapmış ve iran adına yabancı dilde oscar adayı olmuş ilk film.. film hakkında söylenecek o kadar çok şey varki.. şimdilerde o referans kaynağımız imdb de top 250 de 69. sırada olduğunu görünce şaşırmamak lazım haliyle.. oratda bir boışanma varken araya giren olaylar olaylar derken siz boşanma konusundan uzaklaşıyor ve suçlu aramaya başlıyorsunuz ama kim suçlu kim haklı  diye kendi kendize  sorular soradurun derken bir ayrılık da arka plandan son sahneden ..olayların iyiden iyi ye karıştığı kararsızca size iki saat filmi heyecen dolu bekleyişlerle meraktan çatlatırken kız ın vereceği kararı da göstermeyerek adeta sabırları zorluyor.. zor ötesi filmlerde kuşkusuz ama izlemeden ölmeyin derim...:)))) 

mkurtsen avatar mkurtsen 14 Şubat 2012 10:15:02

8

Son yıllarda izlediğim en güzel filmlerden. 10 Numara. Kız evlat sahibi babalar, lütfen bu filmi izleyin. DVD sini film marketlerde bulabilirsiniz.

Yandex.Metrica