Hizmetkar Albert Nobbs

8,21

( 6 kişi yorum yaptı )

Hizmetkar Albert Nobbs

(Albert Nobbs)

Sinema Filmi

2011

19. yüzyıl İrlanda’sında çalışmak ve hayatta kalmanın yanı sıra bağımsız tek başına yaşayabilmek için erkek kılığına giren bir kadının mücadele dolu hikayesini konu ediniyor.
Dublin’in en lüks otelinde kimliğini gizleyip erkek kılığına bürünen Albert (Glenn Close)’ın hayalinde elde ettiği birikimi ile çalışırken daha rahat olabileceği bir tütüncü dükkanı açmak vardır. Joe’nun (Aaron Johnson) çalıştığı otelden dikkatsizliği yüzünden atılıp şans eseri Albert’ın çalıştığı otelde iş bulmasıyla, diğer çalışan arkadaşları ile birlikte Albert‘da hayaline kavuşmak için planlarını gerçekleştirme çabası içine girer. Glenn Close bu performansı ile kariyerindeki 6. Oscar adaylığını elde ederek bir kez daha oyunculuğu ile izleyenleri derinden etkilemeyi başarıyor 230;

Künye

Yönetmen Rodrigo García
Senaryo ,
Yapımcı Glenn Close
Müzik Brian Byrne
Vizyona Giriş Tarihi 20 Temmuz 2012
Süre 113 dk
Tür Dram
Ülke Ingiltere
Etiketler Dublin, Erkek Kılığında Kadın, Hizmetçi, Otel Daha Fazlası
Internet Sitesi http://albertnobbs-themovie.com/#

Firmalar

Medyavizyon (Dağıtımcı)
Hasılat 60.374,0 TL
Toplam İzleyici 4.632
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar (6)

baran34 avatar baran34 06 Ekim 2015 21:58:13

7

Glenn Close'un 6. kere oscara aday olmasını sağlayan yapım da onu hem oyuncu hem de yapımda görüyoruz. Aslında bu hikayeyi beyazperdeye taşımak onun hayaliydi. İlk defa bu karakteri 1982 yılında tiyatroda sahnelendiğinde kapalı gişe oynamıştı. Role o kada bütünleşmiş ki içeriğini bilmesek hiç yadırgamıyacağız. Glenn Close'u yaklaşık 10 yıl süren "Simpson Ailesi" dizisinde anne Simpson yani Mona olarak izlemiştik. Yönetmen ise dünyaca ünlü nobel ödüllü yazar Gabo'nun oğlu Ricardo Garcia. Yönetmen filmin ruhuna uygun olarak birkaç film önceden yönetmişti zaten.
İrlanda yapımı olan filmde gişe kaygısı yok. 8 milyon $ bütçe ayrılan filmde; 3 dalda oscara aday olmasına rağmen tüm dünya gişe geliri sadece 5 milyon $ oldu. Aaron Johnson ve Mia Walkowski'nin de kadroda yer aldığı yapım dram ağırlıklı. İrlanda'nın da 19. yüzyıl da ki kaotik karamsar ortamı ile dram iyi örtüşmüş. O yıllarda kadının bir değeri olmadığından hayatını idame ettirebilme adına erkek kılığına bürünen Albert Nobbs'a insan üzülüyor. Filmin ağır temposu tek negatif yanı. Birde kadro daha iyi olabilirdi. Dram sevenler izlemeli.

lebkuchen avatar lebkuchen 02 Ocak 2013 16:27:33

7

Irlanda 19 Yüzyil..Kocasi aliesi ve bir isi olmadan bir kadinin yoksulluk ve yalnizlik dolu sesiz bir hayat yasayan Albert Nobbs un aci dram yüklü hayat hikayesi..Albert Herkes tarafindan terk edilmis kaderden kacmak icin bir erkek gibi hareket edere k ve bir erkek gibi yasamak zorunda kalan,Usak Albert,in Dokunakli hikayesini izlerken,19 Yüzyil Avrupasinin Kadina bakis acisinin
Günümüzde bile hala gecerliligi korumasi ne kadar üzücü.!

mkurtsen avatar mkurtsen 01 Eylül 2012 08:49:01

9

Senaryosunu ünlü İrlandalı Romancı John Banville'nin yazdığı film de Glenn Close muhteşem oyunu ile Oscar Adayı idi. Film güzel, oyuncuların başta Glenn Glose olmak üzere performansları güzel 19. Yüzyıl atmasfori. güzel .Dramatik sonu sonu ile iç b urkan filmde, eleştirilecek tek şey. Eşcinsel evlilikleri altan alta desteklemesi.

yshn avatar yshn 26 Ağustos 2012 15:24:50

8

sıkmayan güzel film

burçinnn 09 Ağustos 2012 00:13:37

8

Dram işlenmiş ama biraz donuk kalmış. Olması gereken duygu yoğunluğunun zerresi yok malesef (bahsedilen duygu yoğunluğu ağdalı bir dille anlatılan acı gibi değil). Ama farklı bi film,beklenen sonu karşınızda bulamıyorsunuz,tabi beklediğiniz sonu buls anız daha iyi bir final olurdu kesinlikle.Yine de izlenesi bir film .(ben sıkılmadan izledim )Ama beklentinizi maximum tutmayın derim.

demagoji 31 Ocak 2012 14:36:01

10

Çok değişik, alışılmamış bir konusu var ve çok güzel bir film. İzleyiciyi sıkmıyor. Fakat filmi izlerken aklınıza takılan ve sonrasında cevabını bulacagınızı sandıgınız soruların hiç biri yanıtlanmıyor. Ayrıca finali daha iyi olabilirdi, dramlar gene lde mutlu biter ama bu film farklı. Tavsiye ederim.

Yandex.Metrica