Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kara Çarşaflı Gelin (Kara Çarşaflı Gelin)

Kara Çarşaflı Gelin

8,46

(20 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 17 Dk Dram Duygusal Macera Dram, Duygusal, Macera

Yönetmen: Süreyya Duru Süreyya Duru

Ülke: türkiye

Oyuncular: Sabahat Işık, Sırrı Elitaş, Rengin Arda, İhsan Yüce, Zülfikar Divani, Hüseyin Peyda, Aliye Rona, Hakan Balamir, Menderes Samancılar, Esin Karakaya Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Yardımcı Erkek OyuncuEn İyi SenaryoEn İyi Kadın OyuncuEn İyi Film

Konusu : Anadolunun başlıca sorunlarından olan ağalık ve kaçakçılık üzerine yapılmış Türk sinemasının yüz akı filmlerinden bir tanesi...ayilmaz265

5 Eylül 2016 01:33

bu tarz mesaj içeren filmleri severim, biraz eksik de olsa meramını anlatmış senarist. Oyuncular da mükemmel oynamış. Hakan Balamir ve Aliye Rona müthişti. Filmin kadrosuna bakarken Aytaç Arman ne alaka ya demiştim ama beni fena halde şaşırttı çok iyi oynamış, Semra Özdamar da çok iyiydi.

Cevap Yaz

Alpatros1905

27 Şubat 2016 21:17

Artık bu filme bişey demiyorum film sansüre takılmasaydı daha çok adından söz ettirirdi zaten tv de vazla verilmiyor Hakan Balamir Filmde çok iyi Semra Aytaç ve Aliye ronada iyi oynamışlar

Cevap Yaz

kartal_tibet_1938

27 Ağustos 2015 11:57

şanlıurfanın ceylanpınar ilçesinde çekilmiş defalarca sansüre uğramış toplumsal içerikli bir türk filmi. filmde çok ince nükteler yer alıyor. mesela hakan balamirin vuranı değil vurdurtanı bulmalı sözü. semra özdamar bu filmde oscarlık bir performans sergilemiş aytaç arman ve aliye rona dehşet oynamışlar rollerini. aliye ronanın meşhur müslümm çığlıkları unutulmaz. hakan balamir üstün oyun gücünü gene kanıtlamış bu filmde.

Cevap Yaz

performer

9 Ekim 2011 19:13

sinema yazarı atilla dorsay o yıllarda bakın bu film için ne yazmış...

Peki nedir egemen çevrelerin bu filmle alıp veremedikleri? Sansür kurulu neden bu filme böylesine takılmış, tam 3 kez reddetmiştir? ("Kara Çarşaflı Gelin", Türkiye'de, üpkı "Bir Gün Mutlaka" gibi, Danıştay kararıyla gösterilebilmektedir), Neden tosun komandolarımız işlerini güçlerini, giderek seks filmlerini bile bir yana bırakmış, bu fil- min oynadığı sinemalara saldırılar, tehditler yöneltmektedirler? Türkiye'de bu filmin anlattığı, gösterdiği gerçeklerin varolmadığını mı savunmaktadırlar? Aslında bu sorunun yanıtı son denli basittir. Bunun için 2 kasım günkü Cumhuriyette çıkan şu haberi okumak yeter:

"1 kasım 1973 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından toprak refor- mu bölgesi olarak açıklanan Urfa'da 1757 sayılı Toprak ve Tarım Re- formu Yasasının 18. maddesi uyarınca kamullaştırma süresi dün sona ermiştir. Yasa gereğince toprak mülkiyet devri üzerindeki her türlü ya- sak, dünden itibaren kalkmış ve Cephe Hükümeti, kamulaştırılması ve topraksız köylüye dağıtılması gereken 2 milyon 300 bin dönüm arazi- nin üçte ikisini kamulaştırmayarak toprak sahiplerine bağışlamıştır."

Anlaşılıyor, değil mi, "Kara Çarşaflı Gelin"lerin ve benzerlerinin kimlerin kulağına karsuyu kaçırdığı ve kimlere uşaklık edenlerce yok edilmek istendiği...

Cevap Yaz

performer

9 Ekim 2011 18:54

güzel bir film. sadece semra özdamar'a gülen kıpçak sesi yakışmamış.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

2 Haziran 2011 00:07

Ağa sömürüsü,başlık parası,toprak reformu gibi konulara değinen güzel bir film. "Ağa" Zülfikar Divani adamı "Zülküf" Sırrı Elitaş'ı birine vurdurur. Fakat sebepsiz bir olay gibidir bu olay bir nevi. Zülküf'ün kızı "Güllüşan" Semra Özdamar bir sebepten dolayı. Kanlıların evine gönderilir. "Zara" Aliye Rona ve oğulları "Müslüm" Hakan Balamir ve "Vakkas" Aytaç Arman. Yanlarına aldıkları yanaşma misali güllüşan'dır. Kaçakçılığın ve ağa zulmünün cirit attığı ortamdır. Toprak yüzünden devletin gönderdiği mühendisleri ağa engeller. Filmin ilerleyen aşamasında güllüşan ile vakkas evlenir. Fakat ağanın adamı tarafından müslüm vurulur yaşamını yitirir. Film güzel akıcı birçok sahnesi ve oyunculuk anlamında standart üstü diyebilirim. Özellikle her filmde olduğu gibi Aliye Rona yine devleşmiş oyunculuğuyla. Sadece karşılıklı diyaloglarda anlayamadığım sahneler oldu. Bu sebapten dolayı filmi tam çözemedim. Zaten bayağı bir sahnede yöre'ye özgü şive ile argo kelimeler uygulanmış. Türk sinemasının güzel filmlerinden birisi köy konulu filmleri sevenlere şiddetle tavsiye ederim izleyin.

Cevap Yaz

Mutlu Haner

26 Mayıs 2011 01:11

Arkadaşlar filmi seyredin, Hüseyin Peyda filmde toplasanız 10 dakikadan fazla görünmüyor, ancak buna rağmen nasıl olmuş ta "en iyi yardımcı erkek oyuncu" ödülü vermişler anlamış değilim. Elbette ki yeri doldurulmaz sanatçılarımızdandır Peyda ancak bu filmde hiçbir etkisi yok neredeyse. Onun yerine Aliye Rona "en iyi kadı n oyuncu" ödülü alması gerekirken, "en iyi yardımcı kadın" ödülünü bile layık bulmamışlar. Nasıl bir iştir bu anlayamıyorum!

Cevap Yaz

mkurtsen

30 Ocak 2011 15:51

Filme bir hayli yorum yapılmış, Bende Bekir Yıldız'ın  şiir gibi Kara Çarşaflı Gelin Hikayesinden,  Babasının öldürdüğü adama karşılık kan bedeli olarak Berdel  edilecek 13 lük Genzua'nın annesi ile  hemen filmin başındaki diyaloglarını yazayım.

- "Desene aney" Ben kurbanlık kuzu olmuşam.

- Kardaşını vursalar daha mı iyi yavrum.

- Ama o daha küçük, el kadar uşağa silah atılır mıymış?

- Beklerler, kurban olduğum, obalı kan alacağını unutmaz.

- "Çileli başım" Bende ufağım, heder etmen beni, başka mümkünü yokmudur.?

- Yada toprak ister ölü evi, baban mapusta olmasa, toprak yere girsin.

- Canım iğneli beşik olduktan sonra,  İster alın ister satın.

-Anan soyumuza kalkan olan canına kurban olsun. Di kalk esvabın yenilensin                                       --------Kanım bugün mü bağışlanacak.

-He... Ölüevi akıtılmamış kana razı ve sabırsız.

-Yarın sal beni aney, bu akşam bir yanıma sen, öbür yanıma kardaşım yatsın.

-Gözünün yağına kurban, ölü evi kanını soğutmak istemez. Hemin de boklarını balta kesmez böylesi günde. Bugün isterler seni. Dedikleri olmalı.

-Kime varacağım aney, düğünsüz derneksiz.

-Ne bilem Genzuam. Ya oğullarından biri alır seni, yada başkasına satarlar, elleri dardaymış.

Ana -kız bir daha birbirlerini hiç göremeyecekmiş gibi sarıldılar. İki beden bire düştü. Çözüldüklerinde Şara eğilip yerden bir taş aldı. Ölüevinin kapısına doğru nişanladı taşı. Ama atmadı, atamadı. Döndü kızına.

-Bak yavrum, seni uzak bir yere satarlarsa, dama çıkasan. Taş at penceremize. yüzünü gitmeden görmek ister canım.

 

Cevap Yaz

yorgun85

19 Nisan 2009 22:52

Çok beğendiğim filmlerden birisi. Saçma ağalık sistemi üzerine çekilen 10 numara bir yapım. Özellikle Hakan Balamir'in ''Vuranı değil vurduranı bulmak lazım'' sözü değer taşıyor

Cevap Yaz

Alın yazısı

10 Şubat 2009 20:02

ibretlik bir hikaye...ağa,ırgat maraba kavramının en iyi şekilde anlatatıldığı bir dramadır.köylünün sustuğu ağa zulmune boyun eğdiği hakkını yedirdiği bir dönemde açlığı susuzluğu yoksulluğu küçük yaşta kızların para uğruna satıldığı bir dönemi anlatıyor...ve oyuncuların yaptığı rol gerçekten müthiş özellikle aliye rona,mahmut ağa,ve semra özdamar...film.ş.urfa ceylanpınar ilçesinde çekilmiştir.filmin bir dramatik sahnesi kaçakçılık yaparken vurulan haydar'ın ağzındaki altını kız kardeşi güllüşan çıkarmak ister ancak başaramaz..gerçekten izlenmeye değer...filmin sonundaki aytaç arman repliği...işte budur ağalar vuran deil vurdurtanı bulmaktır...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica