Kan Affetmez

(The Forgiveness Of Blood)

Sinema Filmi

2011

61. Berlin Film Festivalinde En İyi Senaryo ödülü kazanan film Arnavutluk'ta küçük bir köyde geçiyor ve kan davasını konu alıyor. Babanın işlediği cinayet yüzünden topluca ev hapsine maruz kalan ailenin dramını merkez alan filmde, bir süre sonra aileden kopmak, evden ayrılmak, babaya karşı gelmek, geleneklere itiraz etmek gündeme geliyor ve  açık şekilde aile birliğine karşı çıkılıyor. 08.03.2011 mkurtsen.

Künye

Yönetmen Joshua Marston
Senaryo ,
Müzik Leonardo Heiblum
Görüntü Yönetmeni Rob Hardy 2
Süre 109 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Arnavutluk Danimarka Italya ABD

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 24 Şubat 2013 02:28:54

8

Kan Davasını konu edinen film, bizdeki kan davalarına benzemiyor Arnavutluk'un kendine özgü kuralları çalışıyor. Can kaybı olan aile karşı tarafın tüm ailesine ev hapsi veriyor. Gelenekler öyle, araya koyulan hatırlı kişiler olayı yumuşatmaya çalışıy or. Cinayeti işleyen baba bir yerde, ev halkı evde hapis. Evini geçimini evin genç kızı babasının atlı ekmek arabası ile kasabaya ekmek dağıtarak sağlıyor. Polisce tevkif edilen baba taahhüt ile (bizdeki karşılığı kefalet olsa gerek) serbest bırakılıyor. Diğer ev halkı kanlının insafına kalmış.
Filmin 2011 Berlin'de" En İyi Senaryo" ödülü var. ABD'li yönetmen Joshua Marston yönetmiş, Makedon, boşnak ve arnavut oyuncular oynamış. Filmin bütün yükü Tsitan Halilaj ile Sindi Lacej isimli çok genç iki oyuncunun üzerinde. Baba'larını Refet Abazi isimli makedon oyuncu oynamış.İyiler.
108 dakika ağır, aksakta olsa ilerliyor. İnsanlarada mekanlarada pek yabancılık çekmiyorsunuz. Konuda bize yakın. Güzeldi.
10/7

Yandex.Metrica