Öbür Dünyadan

8,83

( 2 kişi yorum yaptı )

Öbür Dünyadan

(The Awakening)

Sinema Filmi

2011

Yıl 1921. I. Dünya Savaşı'nın ardından yaşanılan acı ve kayıplardan çok yara almış İngiltere. Nişanlısının ölümü ardından kendini metodsal ve rasyonel açıklamalarla doğaüstü güçleri açıklamaya, hayaletleri yakalamaya adamış bir kadın; Florence Cathcart (Rebecca Hall). Savaş sonrası insanların doğaüstü olaylara inanmaya yatkın olduğu bir dönem. Florence taşradaki bir okula, gelen bir şikâyeti araştırmaya gider. Okulda çocuk yaşta bir hayaletin görüldüğü söylenmektedir. Her zamanki gibi bu tarz hurafelerin ardındaki gerçeği ortaya çıkarmaya girişen Florence’ın inancı, bu sefer beklemediği bir şekilde sarsılacaktır. Görünmeyen varlıklar onu da yalnız bırakmayacaktır...

Künye

Yönetmen Nick Murphy
Senaryo ,
Yapımcı Sarah Curtis , David M. Thompson
Müzik Daniel Pemberton
Görüntü Yönetmeni Eduard Grau
Vizyona Giriş Tarihi 20 Nisan 2012
Süre 107 dk
Tür Gerilim, Korku
Özellikler Renkli
Ülke Ingiltere
Etiketler 1. Dünya Savaşı, Doğaüstü, Hurafe, İngiltere, Okul Daha Fazlası

Oynayanlar

Dominic West Dominic West Robert Mallory
Rebecca Hall Rebecca Hall Florence Cathcart
Imelda Staunton Imelda Staunton Maud Hill
Lucy Cohu Lucy Cohu Costance
John Shrapnel John Shrapnel Hugh Purslow
Diana Kent Diana Kent Harriet Cathcart
Alfie Field Alfie Field Victor Parry
Richard Durden Richard Durden Alexander Cathcart
Tilly Vosburgh Tilly Vosburgh Vera Flood
Cal Macaninch Cal Macaninch Freddie Strickland
Anastasia Hille Anastasia Hille Katherine Vandermeer
Andrew Havill Andrew Havill George Vandermeer
Joseph Mawle Joseph Mawle Edward Judd
Shaun Dooley Shaun Dooley Malcolm McNair
Nicolas Amer Nicolas Amer Edgar Hirstwit
Sidney Johnston Sidney Johnston John Franklin
Daniel Pirrie Daniel Pirrie Captain Mills
Isaac Hempstead Wright Isaac Hempstead Wright Tom Hill

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 392.543,0 TL
Toplam İzleyici 46.624
Vizyonda Kaldığı Hafta 16 Hafta

Son Yorumlar (2)

mkurtsen avatar mkurtsen 17 Temmuz 2013 02:35:36

8

Blood'u yazaken Nick Murphy'in 2 sinema filminden birincisi olduğun, bildiğimiz korku gerilim hayalet hikayeleri dışında başka bir şey anlatan güzel bir film olduğunu söylemiştim.
Filmi anlatmaya giriş yazısı ile başlayayım. (benim değil jenerikten a ktarıyorum)
1914-1921 yılları arasında İngiltere'de bir milyondan fazla insanın savaş ve grip yüzünden öldüğü bilinmektedir.
Sonuç : Bu hayaletlerin zamanıdır .Florence Cathcart-Hayaletleri Anlamak. Demek istiyor ki toplum cahil bilim ve tıp gelişmemiş, rasyonel düşünce bu günkü güçte değil, hayaletler, ruh çağırma doğaüstü olaylar yoruma açık.
Filmin kahramanı Florence Cathcart (Rebecce Hall) ve yazdığı kitabın adı..Hayaletleri Anlamak
1920 lere göre İngiltere'nin en akıllı kadınlarından Oxford mezunu bir serbest düşünür. Doğa üstü olaylara hayaletlere inanmıyor, bir ruh çağırma seansındakilerin ipliğini pazara çıkarıp şarlatanlıkla suçluyor. Ülkede ünlenmiş. tarih 1921 yer Londra
Erkek Çocukların okuduğu bir yatılı okulda bir öğrenci ölü bulunduktan sonra çocuklar hayalet gördüklerini söylüyorlar. Florence'de olayı aydınlatıp, çocukları huzura kavuştumak için okula davet ediliyor.
Gerilim buradan sonra başlıyor,Sonra hayalet hikayesinden bambaşka hikayelere tanık oluyoruz. Hayalet üzerinden Florence, ve okuldaki başhemşier'nin okulun diğer öğretmeni Robert Mollery 'nin (Dominic West) gizem dolu hikayeleri.
Hayalet var mı? gerçek mi?
Hafızamız bize hep oyun oynar, birşeye inanmana izin verdikleri için kimseyi suçlayamazsınız. Herkes kendi hayaletlerini görür, sizde kendi hayaletlerinizi görüyormusunuz?,
Gördüğünüz hayaletler ölen arkadaşlarınıza mı benziyor? onlar öldü ben yaşıyorum, hayır yaşamıyorsun hayaletlerin musallat olduğu bir hayat yaşamak değildir. Dikkat kendi kendimizin hayaleti olabiliriz.
Birşey daha herhangi bir şeyde kendini ne kadar suçlu hissetsende kendine acı çektirmek gerektirmez. Acı yı acı ile tedavi edemezsin.
Filmden benim çıkardığım sonuç bu. suçluluk ve yalnızlık teması işleniyor, finalde Florence'nin akibeti yoruma açık, iki sonuç sunulmuş, bende hangisine karar vereyim bilemedim.
Oyunculara gelince Dominic West, Rebecca Hall ve İmelda Staunton üçüde birbirinden güzel, oyunlar çıkarmışlar etkileyici ve nandırıcılar.. Yan karakterlerde öyle. Bu ara Tom'u oynayan küçük oyuncu Isaac Hempstead Wright abilerinden ablalarından aşağı kalmamış oda resitale katılmış.
Tarzının en iyilerinden deyip bitiriyorum
10/9 -

pleiadess avatar pleiadess 09 Ağustos 2012 20:26:47

9

korku demeyelim de gerilim dozu iyiydi , olaylar ilerledikçe biraz kafa karıştırıyor ama sonunda içinden çıkıyorsunuz ilginç bir konusu var oyunculuklar güzel tavsiye edilir : )

Yandex.Metrica