King of Devil's Island

(Kongen av Bastøy )

Sinema Filmi

2010

Jenerikte gerçek bir hikayeye dayandığı belirtilen film 1915 yılında Norveç'te geçiyor . Bir İslah Evi olarak 1900-1953 yılları arasında faaliyet gösteren Bastoy Okulu 11-17 yaş arası sorunlu ergen erkek çocukların barındığı bir okul. Daha doğrusu bir hapishane . Bir ada üzerinde kurulu, dış dünyadan uzak, insanlardan tecrit edilmiş. Çocuklar sadist eğilimli idarenin muhafızlarından zihinsel ve fiziksel şiddet görüyor. Ucuz el emeği olarak ormanda , tarlada, okul içinde yarı aç yarı tok çalıştırılıyor,bu insanlık dişi şartlara uyum sağlayıp hayatta kalmaya çalışıyorlar. Birgün kendi gündemi ile yeni bir çocuk Erling (17) geliyor.Dik başlı, korkusuz. en azından kaçmayı daha baştan kafasına koymuş., Özgürlüğe istekli.Denizcilik geçmişi var. Bir balina hikayesi anlatıyor.Kaderinin Balina ile birebir örtüşeceğinden habersiz.
Balina hikayesinide aşağıda yorumda yazacağım. Merak edenler okusunlar. mkurtsen 05.10.2012

Künye

Yönetmen Marius Holst
Senaryo
Müzik Johan Söderqvist
Görüntü Yönetmeni John Andreas Andersen
Süre 116 dk
Tür Aksiyon, Dram
Ülke Fransa Norveç Polonya Isveç

Ödüller

En İyi Müzik (Amanda Ödülleri-2011)

En İyi Film (Amanda Ödülleri-2011)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Amanda Ödülleri-2011)

En İyi Yeni Oyuncu (Edinburg Film Festivali-2011)

Son Yorumlar (2)

erakman avatar erakman 10 Ağustos 2013 07:07:02

8

2011 yilinda Amanda ödüllerinde 3 ödül kazanan Norveç filmi.Gerçek bir olayı anlatıyor olması ise onu filmi daha da ilgi çekici kılıyor.Estonyada çekilen bu Norveç filmi soguk iklimde çekilmiş bir soğuk film.Son derece başarılı.İzlenmesi gereken bir avrupa filmi daha.

mkurtsen avatar mkurtsen 06 Ekim 2012 03:01:58

10

Norveç Sinemasından bir Özgürlük Destanı.
Yorum olarak kahramanın filmin başında anlattığı Balina Hikayesini anlatayım. Yeterli olur zannediyorum. İlgisini merak edip filmi izlersiniz.
"Bir keresinde bedeninde üç zıpkınla yüzmeye devam eden bir balin a görmüştüm. Ölmesi bir gün sürmüştü.. Tekrar izine rastlamış, ona her zamankinden daha fazla yaklaşmıştım..Sapladığım zıpkınlardan dolayı çok zayıf düşmüştü. Bedeni verdiği mücadelelerden kalma yara bereyle kaplıydı. Ölmesi bir gün sürmüştü.

Yandex.Metrica