Yolda

8,80

( 3 kişi yorum yaptı )

Yolda

(On The Road)

Sinema Filmi

2012

New York’lu genç bir yazar olan Sal Paradise, babasının ölümünün ardından, büyüleyici ve eski sabıkalı Dean Moriarty ile tanışır. Dean, özgür ruhlu ve baştan çıkarıcı Marylou ile evlidir. Sal ve Dean kısa sürede arkadaş olurlar. Sınırları belli bir hayata mahkûm olmamak amacıyla tüm bağlarını koparan iki kafadar, yanlarına Marylou’yu da alarak yola çıkarlar. Özgürlük düşkünü bu üç genç insan yolda dünyayı, başka insanları ve kendilerini keşfedeceklerdir.

Künye

Yönetmen Walter Salles
Senaryo ,
Yapımcı Francis Ford Coppola
Müzik Gustavo Santaolalla
Görüntü Yönetmeni Eric Gautier
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 22 Mart 2013
Süre 137 dk
Tür Dram, Gençlik, Macera
Ülke Brezilya Fransa Ingiltere ABD

Firmalar

M3 Film (Dağıtımcı)
Hasılat 59.765,45 TL
Toplam İzleyici 6.063
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (3)

PPAP avatar PPAP 31 Ocak 2017 17:21:00

9

Alacakaranlık serisini ve özellikle de Kristen Stewart'ı çok sevdiğimizden 4 yıl önce bu filmi izlemek için İstanbul Film Festivali'ne gitmiştik. Film belki biraz uzun olabilir ama bence On The Road, tüm zamanların en iyi filmlerinden birisi. Senaryo su o kadar derin ki! Cinselliğin ve uyuşturucunun sınırsız olduğu, özgür bir hayat hikayesine değiniyor film. Bir roman yazmaya çalışan Sal'in, özgür yaşayan Dean ve genç karısı Marylou'yla yaşadığı olayları anlatıyor.

Eğer filme dikkatli bakarsanız, hikaye oldukça keyifli başlıyor. Herkes eğleniyor, uyuşturucu alıp sabaha kadar sohbet ediyorlar ve ahlak kuralları olmadan seksin dibine vuruyorlar. Filmin sonunda ise dibe vurmuşluk duygusunu görüyorsunuz, hayatın kendisi gibi. Aşırıya kaçan her şeyin sonucu var.

Manzaralar süperdi, senaryo inanılmazdı ve oyunculuklar şahaneydi. Marylou'yu canlandıran Kristen Stewart adeta döktürmüş, Oscarlık bir performans vermiş resmen. Özgür bir karakteri canlandıran Marylou ise çocuklara iyi örnek olacak bir karakter adeta.

Ve film yalnızca dram ağırlıklı değil, sizi gülmekten yerlere yatıracak sahneleri var. Mesela Marylou, Dean ve Sal'ın arabayı sıcaktan çıplak sürdüğü sırada Marylou'nun onlara mastürbasyon yaptığı sırada önlerinden geçen arabanın şok olup kaza yaptığı sahnede salon bayağı bir gülmüştü. Eski filmlere gönderme yapan bu sahneyi görmek bayağı ilginçti.

Bu film hayat gibi, dramatik anlarıyla ve komik anlarıyla, dopdolu bir film. İnsanların bir şeyleri abarttıktan sonra ne duruma düştüklerini gözler önüne sermiş. Herkese hitap eden muhteşem bir film. Ailecek izlenir.

mkurtsen avatar mkurtsen 04 Kasım 2012 04:27:18

9

İlk yorumda sehven filmin 1960 larda geçtiğini yazmıştım. Film 1947 Yılında New York'ta başlayıp 1950 li yıllarda geçiyor.
Yazmayı unuttuğum diğer şey Sam Riley'in (Sal) Jack Kerouac'ı oynaması. Filmin başında ve en son sahnesinde (artık yazar olmu ş şöhreti yakalamış) Marcel Proust'un SWANN'S WAY (Swann'ın Yolu) Romanını elinden bırakmaması..
Önemli bir nokta kesinlikle izlenmesi ve üzerinde düşünülmesi gerekli sinemasal değeri olan bir film. Bir şartla mümkünse aile ortamlarından uzakta. Özelliklede ergen yaşta çocuklardan. Etkilenme, kahramanlara öykünme olabilir. Filmi baştan sona sürükleyen Sam Riley-Garrett Hedlund ikilisi muhteşem.
Son söz olarak benim gibi filmin içeriğine takılmadan izlerseniz,
Güzel, çok güzel bir film.

mkurtsen avatar mkurtsen 03 Kasım 2012 16:03:17

9

Film 1969 da 47 yaşında sirozdan ölen efsane romancı Jack Kerouac'un romanından alınma. Kerouac 1951 de yazdığı 1957'de yayımlanan romanda yüzyılın ortasında ABD'yi baştan başa dolaşmak için çıktığı yolda başından geçenleri ve arkadaşlarını anla tmış.
Film için ne yazıkki iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Özgürlük ama nereye kadar, içki uyuşturucu,kızlar, hız caz, hırsızlık grup seks, bir şehirden diğerine gitmek. İki saatten fazla böyle devam ediyor. dişe dokunur bir olay yok. Amerikan gençliği 1960 larda böyle ise bugünü düşünemiyorum. Tabii olumlu bulduğum taraflarda var, genç oyuncu Garrett Hedlund'un kayda değer oyunu , birde sinema sanatı açısından bakıldığında kötü demenin haksızlık olduğunu düşünüyorum.

Yandex.Metrica