Aşk Yemini

8,92

( 3 kişi yorum yaptı )

Aşk Yemini

(The Vow)

Sinema Filmi

2012

Sevdiğiniz kişi artık sizi tanımasaydı ne olurdu?
Ruh eşinizin kalbini nasıl geri kazanacağınızı bilir miydiniz?
Paige (RACHEL MCADAMS) ve Leo (CHANNING TATUM) Chicago’da sanatçı olarak dopdolu hayatlar yaşayan, birbirlerine deli gibi aşık, genç bir evli çifttir. Karlı bir gecede, araba kazası geçirirler. Leo sağ salim kurtulur fakat Paige’in başına aldığı darbe genç kadının kocasıyla yaşadığı tüm anıları siler.

Komadan çıktığında, Leo artık onun için bir yabancıdır.
Leo birdenbire kendini, tüm hayatı boyunca beklediği ilişkiyi yeniden canlandırmak ve karısının aşkını yeniden kazanmak zorunda olduğu, acı verici bir durumda bulur. Paige zihinsel olarak beş yıl geriye, Leo’yla tanışıp sanatçı olmasından önce genç bir hukuk öğrencisi olduğu döneme dönmüştür. Adeta bir anda, artık Leo’nun tanıdığı karısı değildir; üstüne üstlük, mevcut hayatını da tanımamaktadır. Anne babasından (JESSICA LANGE ve SAM NEILL) neden ayrı düştüğünü anlayamamakta, eski muhafazakar kıyafetlerini özlemekte, ve üniversiteye ve gelecek vaat eden bir kariyere neden veda ettiğini kavrayamamaktadır. Daha da kötüsü, Paige onu hâlâ geri isteyen çekici işadamı Jeremy’yle (SCOTT SPEEDMAN) nişanlı olduğunu sanmaktadır; ve müzikle uğraşarak daha az geleneksel bir yaşam tarzı süren Leo’yu sevdiği tek adam olarak kabullenmeye isteksizdir.

Paige'in hafızasını geri kazanması umutsuz bir vaka gibi görününce, Leo en büyük korkusuyla yüzleşmeye başlar: Hayatının aşkını ve tek ailesini kaybetmiştir. Vazgeçmeyi reddeden Leo, her şeye yeniden başlamaya ve Paige’e yeni tanışmışlar gibi kur yapmaya karar verir. Birbirlerine daha önce bir kez aşık olduklarına göre, aynısını tekrar yapabileceklerini umut etmektedir. Bu karar Leo’nun; aşk, insanın kendi olması, ve her nikah merasiminin kutsal bir parçası olan, iki insanın birbirine ettiği evlilik yeminine olan tüm inancını sınayacak bir meydan okumadır.

Künye

Yönetmen Michael Sucsy
Senaryo ,
Müzik Michael Brook , Rachel Portman
Görüntü Yönetmeni Rogier Stoffers
Vizyona Giriş Tarihi 13 Nisan 2012
Süre 104 dk
Tür Dram, Duygusal
Ülke Avustralya Brezilya Almanya Fransa Ingiltere ABD
Etiketler Aşk, Evlilik, Hafıza Kaybı, Trafik Kazası Daha Fazlası

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 973.103,0 TL
Toplam İzleyici 101.592
Vizyonda Kaldığı Hafta 16 Hafta

Son Yorumlar (3)

serdardemirkiran avatar serdardemirkiran 25 Şubat 2017 21:35:11

7

“Umarım bir gün seni, senin beni sevdiğin gibi sevebilirim”.
“Bir kere yapmıştın”,
“Yine yaparsın”.
Eşinizin sizi tanımadığını, bir yabancı gibi davrandığını düşünün, kolay kolay kabullenilecek bir durum değil. Film aşk ile harmanlanmış bir hafıza ka ybı öyküsü ; Birbirlerine deliler gibi aşık olan Leo (C. Tatum) ve Paige (R. McAdams) sinemadan çıktıkları karlı bir gecede yol kenarında durduklarında bir kamyon arkadan hızla araçlarına çarpar, çarpmanın şiddetinden Paige camdan dışarı fırlar, Leo fazla hasar görmemiştir. Ama Paige beyin travması geçirip, komaya girmiştir. Bir müddet uyutulması da gündemdedir. Leo bu sırada geçmişi hatırlar ilk tanışmalarını ve evlilik törenindeki birbirlerine söyledikleri yemini; Evlenirlerken Paige , Leo’ya “Senin hayatı sevmene yardımcı olacağıma, sana her zaman sevgiyle dokunacağıma ve aşkın gerektirdiği sabrı göstereceğime, kelimeler gerektiğinde konuşacağıma, gerekmediğinde sessiz kalacağıma, vanilyalı kek konusunda anlaşamadığımızda, anlaşacağımıza , kalbinin sıcaklığında yaşayacağıma ve oraya “yuvam” diyeceğime yemin ederim” der . Leo da eşine “Seni bütün hallerinle, şimdi ve ilelebet çılgınca seveceğime yemin ederim. Bunun hayatta bir kez karşılaşılacak bir aşk olduğunu unutmayacağıma ve bizi hangi zorluklar ayırırsa ayırsın yine bir şekilde bir araya geleceğimizi ruhumun derinlikleri içinde bileceğime söz veririm” der. Komadan çıktığında herkes çok sevinir, en çok ta kocası Leo. Ancak Paige hafıza kaybına uğramıştır. Kocasını doktoru zanneder, Paige geçmişi anne babasını, eski nişanlısını hatırlamaktadır, hayatının son beş yılı adeta beyninden silinmiştir. Leo çok sevdiği karısını , her şeye yeniden başlayarak onun sevgisini yeniden kazanmaya geçmişteki beraber yaşadıklarını ona hatırlatmaya çalışır. Onu kendine yeniden aşık etmeye çabalar, ama sorun sadece Paige’in hafızası değildir. Paige’in anne ve babasıda (J. Lange ve S. Neill) onun tekrar kendi yanlarında kalmasını ve kocası Leo’dan ayrılmasını istemektedirler.
Sinemada hayli tekrarlanan bir hafıa kaybı öyküsü. Filmi eleştiren pek çok arkadaşın yazdığı gibi klişe sayılacak bir konusu var. Ancak klişe dediğimiz bu hikaye, yaşanmış bir gerçek olay ; Kim ve Krickitt Carpenter isimli Amerikalı çiftin kendi hayatları ve evlilikleriyle ilgili yazdıkları “The Vow” isimli kitaptan uyarlanmıştır. Evlendikleri 18 Eylül 1993 tarihinden üç ay sonra büyük bir trafik kazası geçirirler ve Krickett evlilikleri dahil tüm yaşadıkları anları unuttuğu hafıza kaybı yaşatan beyin travması yaşar. Eşi kendisine bir yabancı gibi yaşasa da Kim ona deliler gibi aşıktır. Filmin sonunda da bu konuda bilgi verilmekte ve “Bu filme ilham veren çift şu anda evli ve iki çocukları var. Hafızası geri gelmedi” yazısı ile film sona ermekte.
Film, kendisini zevkle izlettiren bir yapım. Bunda öykünün anlatımı, görüntü ve müziklerin başarısı ile popüler ioyuncuların varlığı filmi türündeki yapımlardan bir üste taşıyor. İzlerken kendinizide yer yer Leo’nun yerine koymadan edemiyorsunuz. Düşünsenize eşiniz sizi tanımıyor evde bir yabancı varmış gibi davranıyor. Kolay bir durum değil, bencede filmde anlatıldığı gibi tekrar insanın kendini sevdirmesi en doğru yol gibi geliyor, ama çok zor bir yol olduğuda gerçek. Leo’nun eşini kaybettiğini düşündüğü bir an söylediği “Aşık olduğum kıza bakıp “ayrılık zamanı geldi artık” nasıl denir” demesi, kendisini tanımayan ve annesinin evine gitmek isteyen eşine Leo’nun “ Hiç değilse sarılabilir miyim?” lafı insanın içini sızlatıyor. Eşini tekrar kendine aşık etme isteğini “En sevdiğin kitabı yeniden okumak gibi” sözüyle anlatıyor. Benzerlerinden konusu , Rachel Mc Adams’ın güzelliği ile Channing Tatum’un karizmasının uyumu ve konusunun anlatımıyla sıyrılan bu filmi izleyin beğeneceksiniz. Romantik ve duygusal bir yapıya sahipseniz bu filmi daha bir hoşunuza gidecektir. Hele başınızdan bir aşk öyküsü de geçmişse, film sizi daha bir etkileyecektir .

kemerlee avatar kemerlee 16 Kasım 2014 14:25:20

6

Beş yıl önce başarılı nişanlısını evlilik öncesi terkedip, Hukuk fakültesini yarım bırakan ve zengin ailesinin yanından şehirde küçük bir daireye tanşınıp heykel traj olan Paige (vejetaryanda olmuş), müzik aşığı hırssız Leo'ya(parasal anlamda) aşık o lur ve evlenirler. Bu yeni ve peri masalı gibi aşk hikayesi karlı bir günde yaşadıkları trafik kazasıyla alttüst olur. Çünkü Paige son 5 yılla ilgili hiç birşey hatırlamamaktadır, şuan olduğu söyledikleri kişi ve hayatı ona tamamen uzaktır. Böylece Leo için kabus gibi günler başarki hem geçmişi hemde bugünü paralel olarak vererek sürükleyici şekilde ilerlesede eserde birşeyler eksik ve soğuk kalıyor. Tatumun oyunculuğu ve yönetmenin anlatımdaki tercihleri bu eksikliğin en büyük nedeni kuşkusuz ama biryerdende karakterlerin sığlığı yada annesine babasına kızsada, kızkardeşi yada hiçbir eski arkadaşının Leo'yu ve yeni(aslında eski) Paige tanımaması kolay açıklanacak bir olgu değilki hikayenin çıkmaza girdiği yegane yerde bu. Rachel McAdams'ın sevimliliği ve performansı biryerlere kadar eseri taşısada iki usta oyuncu Sam Neil ve Jessica Lange(allah aşkına Lange'ten hiç güçsüz kadın olurmu) yanlış karakterleri canlandırmaları(senaristin sı*tığı başka bir yer) bir darbe daha vuruyor. Paige'in yine aynı şeyleri yaşayarak keşfetmesi herzaman olabilecek bir olayda değil.(sanki kaderimiz çizilmiş değişmez gibi bir olgu yansıtmışlar) Yani sonuç olarak oldukça ilginç bir hikayeyi basit ve sığ senaryoya çevirip klişe bir aşk hikayesi anlatmş yönetmen Michael Sucsy.

comerollin avatar comerollin 05 Nisan 2012 08:59:04

10

Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş olması filmi daha da güzel kılıyor. Çok yalın, çok sade ve bir o kadar etkileyici...

Yandex.Metrica