Toprağın Çocukları

7,95

( 8 kişi yorum yaptı )

Toprağın Çocukları

Sinema Filmi

2011

Film Köy Enstitülerinin hikayesini konu almaktadır. 1935’lere gelindiğinde Türk halkının en büyük yoksunluklarından biri de eğitimdir. Savaştan henüz çıkmış ve ayağa kalkmaya çalışan bir ülkenin çocukları, yoktan var etmeyi öğrenirler. Cumhuriyet düşü bir Rönesans gibi eğitimle, insan devrimini gerçekleştirecektir. Mustafa Kemal Atatürk, Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç insan devrimi ışığının eğitimde olduğunu düşünürler. Yüzde sekseni okuma yazma bilmeyen insanlardan oluşan bir ülkenin, mutlak ve sarsılmaz birliğinin yegane temeli eğitimdir. Bu temel hep birlikte atılacaktır ki sağlam olsun. İşte Köy Enstitüleri bu temelin kendisi olarak düşünülmüş, savaştan çıkmış bir halkın genç çocukları, genç öğretmenleri ve ustaları geriye muazzam bir miras bırakmak için büyük bir mücadele vermiş tir.Kemal kendi köyünde bağnazlığa, ayrımcılığa karşı eğitimle savaş verir. Tüm acılarına rağmen çocuklarını gönderdiği köy enstitüsünde ise İsmail Hakkı Tonguç komünizm suçlamalarıyla çarpışmaktadır. Dönemin politikaları, II Dünya Savaşı'nın etkileri, Turancı gençlik gibi nedenlerle enstitülerin bağımsız ve üretken yapısı kırılmak istenir. Bir çingene kızı olan Karika ise çingene olduğu için vatandaş bile sayılmaz. Köylü, Karika’yı ve ailesini istemez. Aybike, Tatar bir kız çocuğudur. On üçünde evlendirilir. Henüz on üçünde iken bakımından sorumlu olduğu Kerim’le kendini anne hisseder. Bu özel bağ ikisinin de enstitüye gelmesiyle daha da güçlenir. Savaş biter. Çok partili rejime geçilir. İsmail Hakkı Tonguç görevinden alınır. Hasan Ali Yücel istifa eder. Enstitüler tek tek kapanmaya başlar. Fakat kapanan kapıları genç enstitülüler açmaya çalışmaktan asla vazgeçmezler.

Künye

Yönetmen Ali Adnan Özgür
Senaryo
Yapımcı Tamer Çiçek , Erkan Can
Müzik Cem Adıyaman
Görüntü Yönetmeni Yusuf Aslanyürek
Vizyona Giriş Tarihi 14 Eylül 2012
Tür Dram, Politik, Tarihi
Ülke Türkiye

Ödüller

Jüri Özel Ödülü (49. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali-2012)

Ekip

Kurgu Sedat Karadeniz (Kurgu)
Koray Ecer (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Atilla Çelik (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Kutay Taşlıtepe (Yapım Ekibi)
Ateş Benek (Yapım Amiri)
Enes Kaya (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Behsat Veyseloğlu (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Yunus Tunç (Focus Puller)
Sanat Ekibi Burak Önen (Sanat Asistanı)
Ses Ekibi Okan Selçuk (Ses Kayıt)
Ahmet Şengün (Boom Operatörü)
Ahmet Şengün (Boom Operatörü)

Firmalar

Medyavizyon (Dağıtımcı)
Hasılat 532.123,0 TL
Toplam İzleyici 57.905
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar (8)

by_yeti avatar by_yeti 22 Ağustos 2016 20:55:43

9

Mutlaka izleyeceğim demek yeterli olmayacaktır. Bu tür özel filmleri mutlaka izlettirmeliyiz.
Köy enstitülerinin gerçeğini o gerici beyinlerin eğitim sistemimizi geleceğimizi yıkma saçmalıklarını anlatıyor. İzleyin ; çünkü bu film ülkenin gelişmesini engelleyenleri çok güzel bir şekilde eleştirmektedir.

mkurtsen avatar mkurtsen 26 Ocak 2013 19:22:55

9

Köy Enstitüleri hakkında yapılan ilk film. Ne yazıkki çok beğendim diyemiyorum. Senaryo ve Yönetim çok yetersiz. Sinemasal açıdan yeterince tatmin edemiyor. Bilmiyorum Senaryo yazılırken bu gün hayatta olan Köy Enstitüsü Mezunu öğretmenlerle görüşül üp yardım alındımı?
Filmin başındaki katliam sahnesi gerçekten yaşanmış mı? yoksa kurgu mu? Bu kadar vahşet.
Sahnenin filmde canlandırılmasına gelince son derece yetersiz. İnandırıcılığı sıfır. Katliamdan arta kalan 2 kişi yaşadıkları dehşeti yansıtamıyor. Özellikle Müge Boz. İfadesiz yüzünü hiç değilse yakın plan çekmeseydiniz. Suzan Kardeş profesyonel oyuncu değil, yinede durumu idare edebilmiş.
Çok iyi niyetlerle yapılmış, mekanlar özenle seçilmiş, devrin atmosferi iyi yansıtılmış, Erkan Can, Ufuk Bayraktar, Bahtiyar Engin, Şebnem Sönmez gibi çok iyi ve isabetli oyuncularda var. O halde eksik olan ne . Yönetim, oyuncu yönetimi, 4 tane iyi oyuncu ile film, film olmuyor. Tiyatro yapmıyoruz, film çekiyoruz..
Aynı konuyla ilgili daha güzel filmler izlemek umuduyla diyelim, yinede Yönetmen, Yapımcı, emeği geçen herkese teşekkür edelim.
10/7


seri_fe avatar seri_fe 25 Eylül 2012 14:28:39

Böyle güzel bir konuyu neden yıllarca gözardı ettiler acaba.Bu filmi görünce çok mutlu oldum.İzledim bir daha memnun kaldım.

cmrsarikaya avatar cmrsarikaya 21 Eylül 2012 16:55:10

7

Genç ve pırıl pırıl bir ekip tarafından hazırlanmış harika bir film. Unutulmaya yüz tutmuş köy enstitülerini bize tekrar hatırlatması çok önemli. Türkü Turan ve Ufuk Bayraktar oldukça iyiler. Herkesin izlemesini tavsiye ederim.

tevfikcakmak avatar tevfikcakmak 20 Eylül 2012 01:56:38

10

Köy Enstitüleri konusunu ve önemini bilmeyenlerin anlayamayacağı bir filmdir.Konuya vakıf olanların ise önemle,severek izleyecekleri bir film.Köy Enstitüleri kapatılmasaydı,bugün karşımızda kalkınmış köylüsüyle çok farklı bir Türkiye çıkardı.

mkurtsen avatar mkurtsen 19 Eylül 2012 23:03:54

9

Filmi henüz izlemedim. İzleyecince tekrar yorum yapacağım. Şimdi sadece Film ve Köy Enstitüleri hakkında birkaç söz söylemek istiyorum. Köy Enstitüleri 1940 lı yıllarda cahilliği, yoksulluğu, üretimsizliği yok etmek, toprağın sadece ağayı zengin eden olmaktan çıkarıp,köylünün toprağı zenginleştireceği bir yapıya kavuşturmak için devrin Mili Eğitim Bakanı HASAN ALİ YÜCEL (Can Yücel'in Babası) himayelerinde büyük reformcu İsmail Hakkı Tonguç tarafından kurulmuştu. Emeğe ve üretime dayalı nazari değil de tatbiki eğitim verdiği için komünizm ile ilişkilendirilmiş. 1954 yılında mecliste çoğunluğu alan mütegallibe (hakim sınıflar) tarafından kız erkek aynı sınıfta okuyor, dinsiz ve komünisttirler diye kapatılmıştı.
Yeni Eğitim yılında İmam-Hatip okullarını yeniden gündeme getiren başka bir yapıya kavuşturai Başbakan "İmam Hatip Okullarını Terörst yetiştirmediği için kapattılar" diyor. Peki Ona sormak lazım Köy Entitüleri terörst mi yetiştiriyordu. Oradan Yetişen aydınlar ortada. Oralarla neden ilgilenip, yeni bir yapıya kavuşturup neden yeniden açmıyorsun? Amaç ortada kendi kafa yapılarında tekdüze yeni nesiller yetiştirmek.
Basında Film ve Yönetmeni Ali Adnan Özgür hakkında çok olumlu eleştiriler yayınlanıyor. Göreceğiz.

Yandex.Metrica