Gazeteci Çocuk

(The Paperboy)

Sinema Filmi

2012

Yıl 1969’dur ve Jack Jansen (Zac Efron) hayatında bir dönüm noktasındadır. Üniversiteden atılmış, Florida’daki Lately kasabasına geri dönmüştür. Babası da bu kasabanın yerel gazetesi The Moat County Times’ı çıkarmaktadır. The Miami Time gazetesinde çalışan ve saygın bir isim olan ağabeyi Ward, Hillary Van Wetter’ın (John Cusack) hüküm giydiği davayı araştırmak üzere iş arkadaşı Yardley Acheman’la (David Oyelowo) birlikte çıkagelince, Jack’ten şoförlük yapmasını ister. Babasının çıkardığı gazeteyi de dağıtan Jack her yeri avucunun içi gibi bilmektedir.

Ward ve Yardley’nin timsah avcısı Hillary Van Wetter davasını araştırmasının nedeni de Charlotte Bless’tir. Hillary’nin yanlışlıkla hüküm giydiğine ikna olan bu güzel kadın The Miami Times gazetesiyle irtibat kurarak muhabir göndermelerin i, onların da Van Wetter’ın masumiyetini ispatlayarak onu idamdan kurtarabileceğini ummuştur. Ward ve Yardley ise meslek hayatlarında yükselmelerini sağlayacak bir haber peşinde, Van Wetter’ın yanlışlıkla hüküm giymiş olması halinde Florida’daki adalet sistemindeki çarpıklığı ve ayrımcılığı ifşa etmeyi ummaktadır.

Charlotte Bless, Jack’in tanıdığı hiçbir kadına benzememektedir. İki kardeşin annesi onları uzun süre önce terk edip gittiği için, karşı cins hakkındaki bilgi ve tecrübesi evlerinin hizmetçisi Anita’yla (Macy Gray) geçirdiği zamanla kısıtlıdır. Ağabeyi ve Yardley’nin yanında Charlotte Bless’i Florida’da arabayla getirip götürmek Jack için büyük bir zevke dönüşür.

Ne var ki, bu dörtlü birlikte daha çok zaman geçirdikçe, davayla ilgili gerçekler de gittikçe kararmaktadır. Hillary Van Wetter, iş birliği yapmayı reddederken, Charlotte Bless herkese, bilhassa da Jack’e, yanlış mesajlar vermektedir. Ward da davanın derinliklerine indikçe ketumlaşmaktadır. Yardley ise gerçek yüzünü göstermekten çekinmemektedir: Fırsatçılığını konuşturur.

Ward, içkiyi fazla kaçırdığı bir gece otel odasında saldırıya uğrar. O hastanede yatarken, Yardley haberi yazar ve yayınlar, Van Wetter’ın masum olduğunu iddia eder; bunun üzerine Ward çileden çıkar çünkü Van Wetter’ın yok yere hüküm giydiğine dair ellerinde yeterince kanıt bulunduğuna ikna olmamıştır. Ne var ki, gazetede yayınlanan haber Charlotte Bless’in beklediği sonucu doğurur: Van Wetter serbest bırakılır.

Şimdi herkes ve her şey eskiye dönebilir. Ama tek fark şu anda her şeyin daha kötü görünmesidir. Ve Jack açısından, çok ama çok daha kötüdür.

Künye

Yönetmen Lee Daniels
Senaryo ,
Müzik Mario Grigorov
Görüntü Yönetmeni Roberto Schaefer
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 12 Nisan 2013
Süre 107 dk
Tür Gerilim, Macera
Ülke ABD

Firmalar

Medyavizyon (Dağıtımcı)
Hasılat 73.299,35 TL
Toplam İzleyici 5.655
Vizyonda Kaldığı Hafta 9 Hafta

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 13 Nisan 2013 15:22:02

9

Yönetmen Lee Daniels (1959) 2010 da oscar adayı idi. (Precious-2010 ile) sonrasında çektiği Paperboy ise bir cinsel ve ırksal tahlil filmi. ve Daniels filmleri ile ses getirmeye devam ediyor. Çekimleri devam eden, ( yine John Cusack ile) The Butler'i n de ses getireceği şüphesiz , Paperboy,izleyiciyi 1969 yılının iGüney Florida backwaters derinliklerinin içine, alıp Peter Dexter'in (1943) romanından uyarladığı gerçek bir hikaye anlatıyor
Araştırmacı gazeteci Ward Jansen (Matthew McConaughey) ve ortağı Yardley Acheman (David Oyelowo) sansasyonel, kariyer yapma hikayesi kovalarken işin içine . Ward'ın kardeşi Jack (Zac Efron) da dahil oluyor. Charlotte (Nicole Kidman) yardımıyla, idama mahkun HillaryVan Wetter (John Cusack) suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışıyorlar.
Tabiki hiçbirşey göründüğü gibi değil. Sürprizler birbirini kovalıyor.
Filmin parlayan iki yıldızı John Cucack ve Matthew McConaghey.
Filmi 1 ay kadar önce izlemiştim. Yorum yazdığımı zannediyordum, hatta emindim. Ya yanlışlıkla düzeltme yaparken sildim, yada yazdığımı zannettim.
Her neyse bu yıl izlediğim Amerikan Filmleri içinde ilk sırayı alanlardan, ben beğendim.
10/8

Yandex.Metrica