Kart Horoz

8,63

( 20 kişi yorum yaptı )

Kart Horoz

(Kart Horoz)

Sinema Filmi

1965

‘I Could Have Danced All Night’ (1956) (Frederick Loewe / Alan Jay Lerner). Tanıtım yazısındaki bu kıpır kıpır melodiden sonra ‘İntikam Uğruna’da (1966) Semraların olan Köşk.
Makbule; “Demek abimin vaziyeti sizce kötü.”
Dr. Nahit; “Çok kötü. Çok kötüden de kötü. Hatta ondan da daha fena. Vahim.”
Makbule; “Demek günleri sayılı doktor.”
Dr. Nahit; “Belki de saatleri… Gerçi lüzum yok ama bir kere de hocamı getirsem diyorum… Ne de olsa Profesör, sözü başka türlü tesir eder.”

50’lik çapkın Horoz Kâmil, Kaptan Kâmil. Odasından gelen sesleri duyunca Doktor “Sayıklıyor, tipik agoni” demişti. Oysa bu sırada kahramanımız hizmetçi Dilber’le sarmaş dolaş; “Dilber’im, anam, min noşum.” (Agoni hali buysa.)
Nahit; “Beyefendi olur mu bu?”
Kâmil; “Kapıyı vurmadan girerseniz daha beteri de olur.”
İçinde ‘kafein var’ diye kahve, ‘kazein var’ diye süt, ‘protein var’ diye et yasak ama onun zaten ‘kalça ve bacak’tan başka bir şeyle ilgilendiği yok ki. Hele o Barselonalı Konçita aklına gelince; “Gemiden horoz gibi iner moloz gibi binerdik.”
Üç kez evlenmiş, sayısız güzelle beraber olmuş ama gözü hâlâ çöplükte. Yanlışlıkla kardeşine saldırınca özür dilemişti; “Makbule sen misin? Dilber zannettim… Dünyaya bekâr geldim, bekâr gönderme beni.” Kız kardeşi ise ‘daima ailenin şerefini düşünüp bir heves peşinde koşmamış’. Kalbi demir bir kapı.
Aile ‘bir yere kadar’ çok asil. Dedeleri ‘Yanya eşrafından damat-ı şehriyari Kazasker Bayram Paşa’. Biraz kurcalayınca; “Güldürme beni Makbule. Adam Saray’da arabacıymış. Saraylı kadınlardan biri âşık olunca Padişah da basmış nikâhı. Arabacıyı Paşa yapmış. Adı da Ramazan’mış. Atmış topu Bayram Paşa olmuş.” Diğer büyük nineleri ise ‘hem hoca hem hafız’ ama “Ondan evvel çengiymiş, hem de Yahudi çengi. Dedemiz beğenmiş Müslüman edip almış… Sülalemizin dibi yaş Makbule”.
Dr. Nahit’in hocası Ordinaryüs Profesör Hazım Kazım Lazım ‘tahlilleri’ görünce “Hanımefendi hastanız Abbas yolcu” demişti tüm inceliği ile. [Neyse ki sonradan ‘Meyhaneci / Can Düşmanı’ (1964) filminde olduğu gibi dosyaların karıştığı anlaşılır. Öbür hasta kimbilir ne oldu?] Meğer Kâmil’le ilk Fener takımından arkadaşmışlar. ‘Sağ bek’ Kazım önce biraz zorlanır ama tekmeyi yiyince anımsıyor ‘40 yıllık’ dostunu. “Kâmil, Horoz Kâmil, tekmenden tanıdım seni kerata.” Bu arada ‘Kaptan’lığın da ayaktopuyla ilgili olduğunu anlıyoruz.
Kâmil’in yeğeni Mıstık ‘küçükken tepesinin üstüne düştüğü için havale geçirmiş’. Konuşurken sözcüklerin yerlerini karıştırıyor. Film boyunca “Ev bulduk, iki liraya üç yüz oda”, “Muşambasında mutfağı var”, “Bütün hakikatlerimiz hayal olacak”, “Ödümden korku(m) patladı”, “Suiistimali emniyet”, ”Helalini hak et”, “Hemen gideyim tebrik amcamı Kaptan edeyim” gibi 31 cümlesi var. Bazen heceler bile karışır. ‘Cenaze’ diyecekken ‘cezane’ diyor. Üzüm üzüme baka baka kararır. Onun hatalarını düzeltmekten yorulan nişanlısı Fatoş şaşırıyor; “Ayıkla taşın pirincini.” ‘Sarışın bomba’ Fatoş ‘esmer bomba’ Dilber’in kardeşiymiş. Kâmil, genç kızı görünce eli ayağına dolanır. “Hiii, o neee?”
Mıstık, patronunun parasını yankesiciye kaptırmış. (Ama sonradan donunun arasına sıkıştığı anlaşılıyor.) Onu hapislerden kurtarmak için 10 bin lira gerekli. Dilber’in ‘Kaptan Bank’daki ‘kredisi’ buna yetmediği için kardeşine akıl verir; “Yüzüne güleceksin, parayı alacaksın. Biraz fingirde, biraz kırıt kâfi.”
İş evliliğe kadar varır. Nikâh sonrasında kızlar Eyüp Sultan’a erkekler maça. (Bu arada Mıstık serbest ama Fatoş’un evlendiğini bilmiyor. Amcası da onların nişanlı olduğunu.) Maç görüntüleri ‘Taçsız Kral’ (1965) ve ‘Şenol Birol Gool’ (1965) filmlerinden alınmış. Kâmil heyecanlanıp bayılınca öldü diye Morg’a kaldırırlar.
Sonrasında çok güzel iki melodi var. Morg’dan çıkıp taksiye bindiğinde ‘The Peanut Vendor (El Manisero)’ (1928/30) (Moises Simons / L. Wolfe Gilbert ve Marion Sunshine) ve Makbule’nin cenaze için “Evet, bugün öğle üzeri” dediği sahnede Xavier Cugat’ın Waldorf-Astoria Orkestrası ile yaptığı 45’likte (1949) yer alan ‘Tico Tico (No Fubá)’ (1917) (Zequinha de Abreu).
Bir yığın karışıklıktan sonra Kâmil, Bursalı dul Afet’le; Mıstık, tekrar Fatoş’la; Dr. Nahit, ‘demir kapı’yı aralayıp Makbule ile; Burnundan kıl aldırmayan Ordinaryüs Profesör Kazım, artık ona ‘Kiki’ diyen Dilber’le mutlu. Keşke bizi idare eden ‘büyüklerimiz’ de onlardaki sevecenliğin birazına sahip olsalar.

Bursalı dulun resmi.
Makbule; “Ama abi şeceresi.”
Kâmil; “Şecere mi? Veli Efendi’de koşturacak değilim ben onu. Şecereden bana ne.”
Makbule; “Hiç olmazsa yaşı 45-50 olmalıydı.”
Kâmil; “Şunu iki 25’lik yapsana Makbule. Bir ellilik yerine iki tane olsa fena mı?”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Ertem Eğilmez
Senaryo
Yapımcı Hürrem Erman
Görüntü Yönetmeni Orhan Kapkı
Süre 97 dk
Tür Komedi
Özellikler 35 mm, Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Çapkınlık, Futbol Maçı, Gazino, Hamam, Horoz, Daha Fazlası

Oynayanlar

Ajda Pekkan Ajda Pekkan Hizmetçi Fatoş
Sevda Ferdağ Sevda Ferdağ Dilber
Münir Özkul Münir Özkul Mıstık
Hulusi Kentmen Hulusi Kentmen Ordinalyüs Profesör Hazım Kazım Lazım
Mürüvvet Sim Mürüvvet Sim Makbule
Özdemir Han Özdemir Han Doktor Nahit
Osman Türkoğlu Osman Türkoğlu Morg Bekçisi
Neriman Köksal Neriman Köksal Afet (Misafir Oyuncu)
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Ajda Pekkan Seslendirmesi
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Hulusi Kentmen Seslendirmesi
Nedret Güvenç Nedret Güvenç Sevda Ferdağ Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Özdemir Han Seslendirmesi
Ayhan Işık Ayhan Işık
Handan Kadıoğlu Handan Kadıoğlu Ajda Pekkan Seslendirmesi
Vahi Öz Vahi Öz KÂMİL

Ekip

Kurgu Turgut İnangiray (Kurgu)
Yapım Ekibi Sabri Sezer (Yapım Sorumlusu)
Abdullah Gürek (Yapım Asistanı)
Yılmaz Kanat (Set Amiri)
Tezcan Has (Set Ekibi)
Necip Koçak (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Yılmaz Korkut (Yönetmen Yardımcısı)
Erdoğan Özkaya (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Tangör Toydemir (1. Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Sezai Elmaskaya (Negatif Kurgu)
Hilmi Başcan (Laboratuar Şefi)
Hayati Akbulut (Laboratuar)
Gani Maraşlıoğlu (Laboratuar)
Erdoğan Dolapçı (Laboratuar)
Işık Ekibi Rıdvan Varol (Işık Şefi)
Ses Ekibi Yorgo İlyadis (Ses Kayıt)
Turgut İnangiray (Senkron)

Firmalar

Erman Film (Yapım)
Fanatik Video (DVD)
Lale Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (20)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 10 Eylül 2018 22:56:47

Sinema yeşilçam'ın bazı filmlerinise; O'nun salt eğlence
amaçlı film olduğunu bilir, konu temasına bakmaksızın,
koşulsuz izlersiniz bu filmde olduğu gibi... Her zaman ki
gibi o küçük dev adam Vahi ÖZ harika Hulusi KENTMEN
Münir ÖZKUL, Mürüvvet SİM, S evda FERDAĞ oyunu ise,
tartışılmaz. Ama Ajda PEKKAN oyunu vasat, izlenir film.

erhaab avatar erhaab 29 Ekim 2017 03:16:34

5

Kadınlara yaklaşımı ''nefes alsın, kalbi atsın yeterli'' mantığında olan bir kart horoz'u da Vahi Öz ustadan daha iyisi oynayamazdı herhâlde. Filmde sarsıcı bir senaryo yok, sarsıcı bir horoz var hepsi bu:) Can sıkıntısına iyi gelecek kategoriden.

mansurx avatar mansurx 12 Eylül 2016 06:39:06

6

Film baştan sona eğlenceli ama sanki bir şeyler eksik gibi bu erkek başrol eksikliğinden öte gırgırına çekilmiş bir film gibi daha iyi olabilirdi ismine uygun bir konusu olmayan bir film yinede kısaca ortalama bir başarısı var zaman geçirmek için uyg un bir film.

jones.seker avatar jones.seker 29 Temmuz 2014 11:57:42

10

başrol yok ama kendisini izlettiren eğlenceli bir film

Avcı24 avatar Avcı24 07 Haziran 2014 21:37:29

9

çok hoş çok başarılı bir film izlemesi ayrı hoş replikler çok başarılı ajda pekkanı çok beğendim rolünün üstesinden gelmiş sevda ferdağ ile aralarında çok güzel uyum olmuş hizmetçilerin güzel ve komik filmi...

Lalegül34 avatar Lalegül34 21 Ocak 2014 17:05:05

8

başarılı komik eğlenceli kendisini seyirciye çeken bir film ajda pekkan ve sevda ferdağ ın oyunculuk çok başarılı

Yandex.Metrica