Zafere Hücum

8,17

( 7 kişi yorum yaptı )

Zafere Hücum

(Rush)

Sinema Filmi

2013

1976 yılında gerçekleşen Alman Grand Prix yarışında Niki Lauda'nın (Daniel Brühl) kullandığı Ferrari ikinci round'un
sonunda yaşadığı trajik kaza nedeniyle yarış dışı kalır ve birincilik ezeli rakibi James Hunt'a (Chris Hemsworth) gider.
Bu kaza sonrasında Lauda (Daniel Brühl) çok ağır yaralanır. Fakat kazadan 42 gün sonra, olağan hırsı ve öfkesiyle
pistlere geri döner. İki yarışçı arasında italyan Grand Prix'i ile başlayan mücadele diğer yarışlarda katlanarak devam
eder. Her iki yarışçının hedefi dünya şampiyonluğudur.

Avusturyalı Formula 1 yarışcısı Niki Lauda (Daniel Brühl) ve İngiliz rakibi James Hunt (Chris Hemsworth) arasındaki
dillere destan rekabeti konu alan filmde, her iki yarışçının hayatlarını ortaya koyarak verdiği mücadele anlatılıyor.

Künye

Yönetmen Ron Howard
Senaryo
Yapımcı Brian Oliver , Brian Grazer , Ron Howard , Eric Fellner , Tobin Armbrust , Andrew Eaton
Müzik Hans Zimmer
Görüntü Yönetmeni Anthony Dod Mantle
Vizyona Giriş Tarihi 20 Eylül 2013
Süre 123 dk
Tür Aksiyon, Biyografi, Dram
Ülke ABD

Firmalar

Pinema (Dağıtımcı)
Hasılat 468.996,0 TL
Toplam İzleyici 37.661
Vizyonda Kaldığı Hafta 11 Hafta

Son Yorumlar (7)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 12:58:00

7

Çok Başarılı bir biyografi.. Muhteşem bir Formula 1 filmi. Howard pek çok kaliteli filme imza atmış bir yönetmen ve bu başarısını "Rush"ta da sürdürmüş. F1 dünyası ancak bu kadar zevkli ve güzel anlatılabilirdi. Her şeyden önce kurgusuyla anında sizi içine çekiyor. Böyle bir film için bu tarz hızlı bir kurgudan daha farklısı düşünülemezdi zaten. F1'in günümüz izleyicisi daha çok Schumacher-Hakkinen rekabetini, veya son dönemden Vettel, Alonso, Button gibi sürücüleri bilirler. Ancak 1970lerin ortasında başlayan Lauda-Hunt rekabeti pek çoğumuza yeni bir şeyler vaat ediyor. Onları isim olarak duymuş olsak da, karakter ve rekabetlerini bu şekilde ayrıntılı olarak görememiştik tabii ki. Bu film hakkını vererek gösterdi bunları bize. Kendine has, ölümün sürekli söz konusu olabildiği bir spor, bu sporun ikisi de çok başarılı ancak taban tabana zıt iki karakteri. İkisinin de söyledikleri hem spor hem de hayat hakkında önemli ipuçları içeriyor. Zaten spor ve hayat birbirinden hiçbir zaman ayrı ayrı düşünülemeyecek iki olgudur. Hele ki böyle tehlikeli ve sınırlarda yaşatan bir spor ise. Lauda ve Hunt güçlü işlenmiş beyaz perdeye. Tabii Brühl ve Hemsworth'ün başarısı da bu durumda büyük pay sahibi. Oyunculuklar çok başarılı. Hem Chris Hemsworth in James Hunt un, hem de Daniel Brühl ün Avusturyalı Niki Lauda sı süper oturmuş. Biyografi olması filmin zevkini bence çok artırmış. Görüntüler ve efektler harika, heyecanı size bire bir yansıtıyor, müzikte gayet başarılı. Görüntülerin hepsi olması gerektiği kadar ve film sadece bunun üzerinden prim yapmaya çalışmamış, bu yanlışa düşmemiş. Ana konunun altına yan konuları çok iyi yedirmiş ve dallandırmış. Biyografilerde yapılan en büyük yanlış olan sadece ana karaktere yüklenip diğer temaları zayıflatma yok aksine her şey sap sağlam. Yönetmen ana karakteri size tanıtırken bunu sindirerek veriyor ve bu da sizi sıkmıyor. Ayrıca en önemli yer filmdeki replikler, resmen özlü söz gibi. Her şeyiyle çok güzel ve zevkli bir yapım. Rekabetin hat safhada olduğu bir yerde bile insanlığın ve saygının kalitesinin yüksek kalması sizi çok etkiliyor. Film duygusallığın canavarca rekabet kokan saldırılara ezilmediğini size çok iyi anlatıyor. Karizmatik oyuncular ve görüntüler dolu dolu anlatım ve müziklerle sağlam bir altyapı senaryo ile insani değerler üzerinden birleşince çok güzel bir yapım olmuş. Hele bir de tutkulu bir Formula hayranıysanız, bu rekabeti izlemek tadından yenmez. 2013'ün en önemli filmlerinden biri olduğunu ödül sezonunda da ismini duyurmasından anlıyoruz. Doyurucu bir deneyim. Aynı zamanda da bir dönem filmi.

kemerlee avatar kemerlee 22 Kasım 2014 17:39:21

9

Spora çok meraklı biri olmama rağmen motor sporlarının hiçbiri ilgimi pek çekmedi, Michael Schumacher efasanesinin yoğun şekilde yaşandığı yıllarda bir kaç yarışlara bakmama rağmen bitirebildiğim olmadı.Bu kadar negatif bir yarış izleyicisi olmama ra ğmen usta yönetmen Ron Howardın gerçek olayları muazzam şekilde ele aldığı Rush beni kendine hayran bıraktı. Her iki yarışçıyada eşit mesafede duran, onların karakterlerini ne yücelterek nede eleştirerek değilde nasılsa öyle resmetmesi son yılların en muazzam karakter yaratımını ve yaklaşımını oluşturmuş. Şimdiye kadar izlediğimiz hiçbir spor, rekabet yada biyografi filmine benzemeyen, hayatlarının içinden bir kesite göz attığımız muhteşem bir eser olmuş.Özellikle filmi seyretmeden önce hiçbir bilgiye sahio olmadımki Ron Howardın zaman zaman yükselttiği gerilime kapıla bileyim diye,127 saatte sonunda ne olduğunu bilmeninde etkisiyle filme girmekte çok zorlanmıştım. Sonlarına doğru özellikle başında oluşan havayla birlikte tırnaklarımı yer duruma geldim, 1976’da o heycanı yaşıyan milyonların durumuna düşürebilmeside Ron Howardın yaşıyan en iyi yönetmenlerden biri olduğununda kanıtı hiç kuşkusuz. Ustanın incelikli karakter yaratımı, üst düzey oyuncu yönetimi ve muazzam anlatımının yanında görüntü yönetiminden teknik yönüne kadar herşeyiyle dört dörtlük bir eser var karşımızda.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 09 Kasım 2014 15:01:05

8

gerçek bir olaydan esinlenilen her anıyla heyecan dolu muhteşem bir film. Bu filmi beğenmek için araba yarışlarını seviyor olmanıza hiç gerek yok emin olun 8/10

Haqan avatar Haqan 02 Ocak 2014 18:13:47

8

Uçarı F1 pilotu James Hunt 'ın, efsanevi pilot Avusturyalı Niki Lauda ile olan 70'li senelerdeki şampiyonluk mücadelesinin Lauda'nın ağzından dinliyorsunuz...

Şampiyonluk saplantısının ne kadar güçlü olduğunu hissettiriyorlar.
Kaldı ki bu saplantı; gerçeğe döndükten sonra, birisi için doyum ve çöküş diğeri için ise yeni hedefler anlamına geliyor.

Filmin sonunda Niki Lauda ve 45 yaşında ölen James Hunt 'ın gerçek görüntülerine yer verilmesi çok güzel olmuş.
Çok güzel bir film.

gururalp avatar gururalp 08 Ekim 2013 13:21:26

9

muhteşem film her izleyişte ayrı bir keyif aldım bu filmi sinemada izleme keyfini kaçırmayın

gururalp avatar gururalp 27 Eylül 2013 22:16:29

9

çok iyi oynanmış çok iyi yazılmış çok iyi yönetilmiş müziklerde ise hans zimmer bir harika

Yandex.Metrica