Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kavgamız

Kavgamız

8,84

(20 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 39 Dk Polisiye Dram Aksiyon Duygusal Polisiye, Dram, Aksiyon, Duygusal

Yönetmen: Melih Gülgen Melih Gülgen

Ülke: türkiye

Oyuncular: Baki Tamer, Aliye Rona, Orhan Elmas, Yıldırım Gencer, Salih Kırmızı, Nil Ünal, Kadir İnanır, Nuri Alço, Cevdet Balıkçı, Hikmet Taşdemir Devamını Gör...

Konusu : Kan davası yüzünden ailesiyle birlikte İstanbul'a kaçan Tahir (Baki Tamer) karısı ve iki çocuğuyla yaşam savaşı vermekte, inşaatlarda çalışırken bir yandan da çocuklarını okutma derdindedir. Ancak nihayetinde hasmı tarafından öldürülür. Büyük oğlu Kemal (Kadir İnanır) okulunu bırakarak ailesini geçimini üstlenmiştir. Annesinin (Aliye Rona) tüm itirazlarına rağmen babasını vuran kişiyi mahkeme çıkışında öldürür ve ıslah evine girer. Islah evinde ve ileri ki yıllarda kardeşini (Salih Kırmızı) okutur ve ünlü bir gazeteci olmasını sağlar. Hayırsever ünlü bir kabadayı olan Kemal, Akdeniz'deki uyuşturucu trafiğini yöneten ve Türkiye'de de iş yapmak isteyen Halepli Parmaksız Kaşif (Hikmet Taşdemir) ve onunla kokain işi yapmak isteyen Yaşar (İsmet Erten) ve Hayri'yle (Nuri Alço) karşı karşıya gelir. Bu arada kardeşi Cemal ile aynı gazetede çalışan Cemile (Nil Ünal) de onunla yeraltı dünyası üzerine röportaj yapar. Önceleri röportaj konusunda isteksiz olan Kemal zamanla Cemile'den hoşlanmaya başlar. Ancak Cemile'ye karşı bir türlü açılamayan Kemal onun kardeşi Cemal'le nişanlanmasıyla hayal kırıklığına uğrar. Yaşadığı şokun etkisiyle inzivaya çekilen Kemal, kardeşi Cemal'in ucu rakipleri Yaşar ve Hayri'ye dayanan bir yazı dizisine başlamasıyla tekrar geri döner. Hayri ve Yaşar onu kardeşinin yazılarını durdurması için uyarır. Ancak Cemal'le konuşan Kemal onun fikrini değiştiremez. Yazılarına devam etmesi üzerine Parmaksız Kaşif Cemal'i öldürtür. Ancak karısı Cemile yazılarını devam ettirir. Bunun üzerine Kaşif onu öldürmeleri için İkizler adlı tetikçileri gönderir. İki tetikçiyi de öldürmeyi başaran Kemal son olarak Kaşif'i de öldürmesine rağmen aldığı yaralar yüzünden ölür.Tamer.Yiğit

17 Aralık 2019 21:25

91 dknın nasıl geçtiğini insan anlamıyor bile çok akıcı güzel ve anlamlı bir film. Aslında senaryo klasik ama diyaloglar şahane.

Cevap Yaz

asım.mavzer

17 Ekim 2019 17:11

Çok guzel bir Kadir inanır filmi.Esen Günay sesi kendisine çok yakışıyor.

Cevap Yaz

Papatyam34

23 Nisan 2014 12:12

final sahnesi ile beni etkileyen bir film Kadir İnanır ile Nil Ünal uyumları çok iyi

Cevap Yaz

kral_affetmez

7 Kasım 2013 16:10

sünnet sahnesi ve kadir inanırın finalde söyledikleriyle buram buram 80'ler kokan bir film. harika bir yapit.

Cevap Yaz

jeremiekhan

18 Ağustos 2013 21:31

başarılı bir film izleyin

Cevap Yaz

leportt

31 Temmuz 2013 02:11

bu filmde çalan müzikleri bilen varmı?

Cevap Yaz

performer

3 Ekim 2012 23:02

kadir inanır'ın varlığı ile değer kazanan bir film. puan olarak 7 verecektim sonra dayanamadım 8 verdim.

Cevap Yaz

silvester

1 Aralık 2011 18:25

Bende bu filmi birkaç kez izledim.Gayet başarılı ve sürükleyici bir filmdi.O sünnet sahnesi insanın kanını donduruyordu.O sahne gelince zap yapıyor,daha sonra tekrar filme dönüyordum.keşke o sahne olmasaydı diyorsunuz ama mafyacılıkta bunlarda yaşanmış zamanında.Kadir İnanır a da bu roller yakışıyor.Komedi filmi çevirecek hali yok ki.Nil Ünal da çok güzel bir kadınmış.Bu filmede çok yakıştı........Silvester.

 

Cevap Yaz

nedim8387

14 Eylül 2011 15:41

Kavgamiz filmini kaç defa izlediğimi hatırlamiyorum.bütün repliklerini ezberlemiş olsam da bikmadan izlemekteyim.uzun yıllar sadece STV 'den tv kartı ile kayıt yaptigim kopyasını izledim ve sonunda hem vhs hem de beta video kasetini buldum hem de alman kayıt.cam gibi görüntü.tabiki dvd ye cekip arşivledim.ama hep video kasetten izlemekteyim..

 gelelim filme..yeşilçamin son örneklerinden bence iyi bir eser.en azından serim-düğüm-çözüm olan konulu bir eser.ayrıca kadir inanir'in olgunluk dönemlerinde çekilen en güzel filmlerinden biri.son sahne ise tipik kadir inanir gülüşü ile bitiyor.ve noktayı koyuyor..

Cevap Yaz

eylül fırtınası

27 Mayıs 2011 23:31

1980'li yılların sonu itibarı ile Amerikan Sineması'nın hegemonyası ile başedemeyen,darboğaza giren ve video piyasasına yönelen Yeşilçam'da yıllık film üretimi tarihinin en düşük seviyelerine inmiştir.Star sistemi yavaş yavaş çökmeye başlamış,seyirci sinema salonlarına küsmüş ve film yapımcıları gösterim yapacak salon bulamamaya başlamıştır.Artık meydan klasik Yeşilçam izleyicisinin hiçbir zaman sevemediği ve şimdilerde biraz müstehzi bir gülümsemeyle anılan,festival filmi olarak ta tabir edilen ''sosyal içerik sosu bol,entel veya bunalım filmleri''ne kalmıştır.Her ne kadar bu filmler şimdilerde alay konusu olsa da günümüzün dünya sinemasında söz sahibi olan Türk Sineması'nın nüvesini oluşturmuştur.O yıllar hem bir kriz hem de bir yeni sinema anlayışının filizlendiği umut yıllarıdır.

Kavgamız filmi işte tam bu yıllarda çekilen ve konusu,anlatımı,oyuncuları vb.itibarı ile hala eskiyi yaşatmakta ısrarlı bir film olarak dikkat çekicidir.Bu anlamda belki de ticari Yeşilçam anlayışının en son ürünlerinden,son çırpınışlarından birisidir.Ya da göbekli de olsa Kadir Kadir'dir,ismi yeter diye düşünülerek riske girilmek istenmemiş,bilindik formüllerden şaşmayalım mantığı ile hareket edilmiş ama başarılı olunamamış gereksiz bir filmdir.

1970'lerin ve 80'lerin ilk yarısındaki o kendine özgü bir çekiciliğe sahip Kadir İnanır'lı kabadayı filmi geleneğine bağlı kalınarak çekilmiş bu film maalesef eski filmlerin havasından ve çekiciliğinden bir hayli uzaktır.Tatsız tuzsuz,zorlama bir filmdir.Ne bir hayli kilo almış Kadir eski karizmatik Kadir'dir,ne de saçları dökülmeye başlamış göbekli Nuri Alço eski görkemli ve ürkünç Nuri Alço'dur.Yıldırım Gencer'de vardır üzerine üstlük,Hikmet Taşdemir'de..Cevdet Balıkçı ve Süheyl Eğriboz'da kötü adam kontenjanından kadroya dahil edilmiştir.Ancak hiçbirşey eski filmlerdeki gibi güzel, heyecanlı ve hızlı değildir.Filmin genelini bir miskinlik ve bezginlik duygusu kaplamıştır.Fanatik Kadiristlerin pek bir beğendiği meşhur sünnet sahnesi bile kurtaramamıştır bu filmi.

Hele finalde Kadir İnanır'ın mezarlıkta çizgifilm kahramanı gibi paat diye ortaya çıkması yok mu?..Tıpkı Emanet filminde oluk oluk kan akarken nikah kıyılması sahnesi gibi ''yok artık'' dedirtir.

Başta da belirtiğim gibi çekildiği filmin bence ilginç olan yanı ve hakkında yazı yazmaya iten sebep çekildiği dönem itibarı ile herkes yeni birşeylere yönelmişken hala geçmişten medet ummuş olması.Yine Kadir İnanır'ın oynadığı ve Kavgamız'a göre bir parça daha Kadirizm ruhunu yansıtan 1988 tarihli  Emanet filmi de bu anlamda ilginçtir.

Hele sene 1991 olmuşken Orhan Elmas'ın Kadir İnanır ve Ahu Tuğba'yı 80'ler ruhu ile tekrar biraraya getirdiği Aldatacağım filmi vardır ki bu hepsinden ilginçtir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica