Yasak Aşk

8,00

( 1 kişi yorum yaptı )

Yasak Aşk

(En kongelig affære)

Sinema Filmi

2012

Akli dengesi yerinde olmayan Kral VII. Christian’a rehberlik etmesi için saraya gelen Doktor Struensee idealist ve aydınlanmacı fikirleriyle tanınmaktadır. Doktor’un devrimci nitelikteki hayat görüşleri Kral’ı etkiler ve saraydakilerin itirazlarına rağmen aldığı kararlarda ona danışmaya başlar. Diğer taraftan benzer görüşleri paylaşan Kraliçe Caroline ile Doktor arasında zamanla karşı konulamaz bir ilişki başlar. Ortak hayaller ve tutku ile örülen bu yasak aşk bir ulusun kaderini değiştirecektir...

Künye

Yönetmen Nikolaj Arcel
Senaryo , ,
Müzik Gabriel Yared
Görüntü Yönetmeni Rasmus Videbæk
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 20 Temmuz 2012
Süre 137 dk
Tür Dram, Duygusal, Tarihi
Ülke Çek cumhuriyeti Almanya Danimarka Isveç
Etiketler Aşk, Aydınlanma, Kral, Kraliçe, Yasak Aşk Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Senaryo (62.Berlin Film Festivali-2012)

En İyi Erkek Oyuncu (62.Berlin Film Festivali-2012)

Oynayanlar

Mads Mikkelsen Mads Mikkelsen Johann Friedrich Struensee
Alicia Vikander Alicia Vikander Caroline Mathilde
David Dencik David Dencik Ove Høegh-Guldberg
Trine Dyrholm Trine Dyrholm Juliane Marie
Søren Malling Søren Malling
Cyron Bjørn Melville Cyron Bjørn Melville Enevold Brandt
Rosalinde Mynster Rosalinde Mynster
Bent Mejding Bent Mejding J.H.E. Bernstoff
Mikkel Følsgaard Mikkel Følsgaard Christian VII
Klaus Tange Klaus Tange

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 54.213,0 TL
Toplam İzleyici 5.425
Vizyonda Kaldığı Hafta 14 Hafta

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 02 Mart 2013 00:09:18

9

Yasak Aşk ismine bakıpta filmi bir aşk ve tutku filmi zannetmeyin. 18. Yüzyıl Danimarka'sının siyasi panoraması etkili ve detaylı bir şekilede o kadar güzel anlatılıyorki , bu konuda bir tarih kitabı okumuş gibi aydınlanıyorsunuz. (1760-1789) Danima rka’sı Kral VII Christian Aydınlanma Dönemi, , akli dengesi yerinde değil diye üvey anne ve konsey üyelerinin ülkeyi kendi çıkarları doğrultusunda yönetmeleri.,siyasi çıkar oyunları, kralın konsey üyelerini azlederek, geniş yetkiler verdiği Aydınlatıcı Saray Doktoru Friedrich Struensee ile ülkeyi yönetmesi.
Friedrich Struensee kralın hem doktoru, hem en yakın arkadaşı hem de danışmanı olur, olur ama. İşin enteresan tarafı . Kraliçe Caroline ile doktor arasındaki yakın ilişkidir! Doktordan çocuk doğuran Kraliçe, aylarca kraliçenin odasına girmeyen kral, onu kraliçe ile beraber olmaya zorlayan doktor. Büyük ihtimal herşeyi bilen bilmezden gelen kral, sonradan Ana kraliçe ve Konsey Üyelerinin baskısı ile doktorun idam fermanını imzalıyor. Kraliçe'yi de çocuklarını elinden alarak memleketi İngiltere'ye postalıyorlar.

IMDB’den 7.6, alan film, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ve senaryo dallarında Gümüş Ayı aldı. 24 Şubat 2013 Akademi de En iyi Yabancı Film olarak 9 Film arasında ülkesini temsil etti, .öykü daha önce pek çok kitaba, tiyatro oyununa konu olmuştu.. Seyretmeye değer olduğu şüphesiz.
Oyuncular ;
VII. Christian’a hayat veren 1985 Danimarka doğumlu Mikkel Boe Folsgaard, en göz doldurucu performansa sahipti. Film boyunca karakterden hem nefret ediyorsunuz, hem acıyorsunuz. Performansı müthiş. Berlin Film Festivali’nde de bu performans taçlanıdırılıyor
. Kasaba doktorunu canlandıran 1965 Danimarka doğumlu Mads Mikkelsen ise rolün hakkını ziyadesiyle veriyor.oda en az Mikkel Boe Folsgaard kadar etkileyici bir performans sergiliyor.Çok güzel Oyuncu zaten “The Hunt” filmiyle Cannes Film Festivali’nden en iyi erkek oyuncu ödülü almıştı. Kraliçe Carolin rolündeki 1988 İsveç doğumlu Alicia Vikander ise deneyimsizlik diyelim bir türlü duygusunu yansıtıp hikayeye yeterli katkıda bulunamıyor, oyun olarak zayıf kalıyor. Üvey anne Ana Kraliçe Juliane Marie'de. Trine Dyrholm, ise oyunculuğunu konuşturup, hikayenin dördüncü kahramanı olmayı başarıyor.
Sonuç olarak tarihi başyapıt niteliğinde güzel bir film izlemiş oluyoruz. Film bitince güzeldi, hatta buruk ve acılı finale rağmen güzeldi diyebiliyorsunuz.
10/9
- See more at: http://www.sinematurk.com/film/45266-yasak-ask/#sthash.XStSrsK7.dpuf

Yandex.Metrica