Babadan Oğula

7,00

( 1 kişi yorum yaptı )

Babadan Oğula

(The Place Beyond the Pines)

Sinema Filmi

2012

Luke çok yetenekli bir motosiklet sürücüsüdür ve dublörlük yaptığı karnaval kumpanyası ile şehir şehir gezmektedir. New York'un kuzeyindeki Schenectady bölgesine geldiğinde eski sevgilisi Romina ile yeniden karşılaşır; ve kendi yokluğundan Romina'nın onun oğlu olan Jason'ı dünyaya getirdiğini öğrenir. Luke yollarda geçen hayatını düzene sokma ve ailesiyle yeni bir yaşam kurma kararı alır. İlk iş olarak da Robin'in yanında araba tamircisi olarak çalışmaya başlar. Robin kısa sürede Luke'un yeteneklerini keşfeder ve yapılacak bir dizi banka soygunu için kendisine ortak olmasını ister. Bu teklif tek amacı karısı ve çocuğu için daha iyi bir hayat sağlamak olan Luke'u hırslı polis memuru Avery Crossile karşı karşıya getirecektir. Polis departmanının şefi olan Deluca ile mücadele eden Avery de, a ilesi ve işi arasındaki hassas dengeleri korumaya çalışmaktadır...
Başrollerde Ryan Gosling, Bradley Cooper ve Eva Mendes'i seyredeceğimiz filmin yönetmenliğini ise Derek Cianfrance üstleniyor.

Künye

Yönetmen Derek Cianfrance
Senaryo , ,
Yapımcı Matt Berenson , Lynette Howell , Sidney Kimmel , Matt Berenson (2)
Müzik Mike Patton
Görüntü Yönetmeni Sean Bobbitt
Vizyona Giriş Tarihi 07 Haziran 2013
Süre 140 dk
Tür Dram, Polisiye
Ülke ABD

Ekip

Kurgu Jim Helton (Kurgu)
Ron Patane (Kurgu)

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 65.922,64 TL
Toplam İzleyici 5.446
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 31 Temmuz 2013 19:26:20

9

Filmi izleyeli nerede ise bir hafta oldu, bir türlü yazamadım. Aklımda hep çok eskilerde izlediğim Jacques Deray'ın (1929-2003) Flic Story (Öldürme Hırsı) filmi vardı tamda anımsıyamıyorum. Filmi araştırdım. bulamadım. Neyse internet üzerinden parça lı ı fransızca bir kopya izledim bilgiler tazelendi.. bir taraftanda yakın zamanda izleyip anlattığım" Blood". Üç film hakkında benzerlikler bulduğum için karşılaştırmalı anlatayım dedim.
Tahminim de doğru çıktı Deray'ın Alain Delon ile Jean-Louis Trintignant'lı" Flic Story" ile Derek Cianfrance'nin"The Place Beyond the Pines" filmindeki polis karakterleri arasında benzerlikler var, klışe iyi polis kötü polis yerine kanunlara saygı duyan polis olarak Delon'un canlandırdığı karakter , kanunun kendine verdiği yetki dışına çıkmayacağını söyleyen, yeri geldiğinde sanıklarına yalan söyleyerek, onları kibarca tehdit ederek istediğini elde eden. fiziksel şiddet uygulamıyor ama, kullandığı yöntem pekala psikolojik şiddet. Yani karakter bu konuda biraz gelgitler yaşıyor. Aynen Filmimizdeki Bradley Cooper'in canlandırdığı Avery Cross gibi.kanunlara saygılı ama sıkışınca kendini kurtarmak için yalan söyleyebiliyor .İlk ateş açan kendisi olduğu halde ilk ateşi o açtı diyebiliyor.
Hukukçu babası tarafından özenle yetiştirilmiş, dünyaya iyi ve faydalı bir insan olması için özenle hazırlanmış. Evli çocuğu karısı var ama hala babası ile fikir alışverişi içinde. Ama bu kadar. Polisliğin getirdiği koşullar içinde bazen film kopuyor. iş ileri boyutta şiddete varıyor, yolsuzluğa karışabiliyor, hatta işi cinayete kadar götürebiliyor.Tıpkı Blood^da olduğu gibi. Çok kötü bu polislerin kendini yargıç yerine koyup yargısız infaz yaparak zanlıları öldürmesi. Şiddet uygularken veya çatışma anında bir anlık kaza veya isteyerek, o kişi ile beraber kaç kişinin hayatını mahvedeceğini düşünmeden. Lütfen polis arkadaşlar lütfen. Burada polis eğitimi devreye giriyor, çözüm mü? değil örnekler Amerika ve İngiltere'den.Yinede psikolojik eğitim diyeceğim.
Her üç filmde benim için değerli, ama Delon'unki sonuncudan bir gömlek üstün. Delon Bir yandan suçlu Buisson’u yakalamaya çalışırken, bir yandan da polis teşkilatının içindeki yozlaşmalara, kanun dışı uygulamalara karşı mücadele ediyor. Bradley daha kolay yolu seçip, baba aklı ile hareket ediyor.
Şimdi gelelim filme bu güzel filmi de biraz anlatayım,bahsedilmeyi kesinlikle hakediyor.
Film 140 dakika sanki 2 ayrı film, ama birbirleri ile bağlantılı. İlk bölüm Ryan Gosling'li 17 yıl öncesinden başlıyor. Bradley Cooper ilk bölümüm sonundan itibaren var. İkinci bölüm Bradley Cooper'li film Bradley ve Ryan in yetişmiş 17 yaşımdaki çocukları üzerinden yürüyor, hiçbir babanın, hatta annenin kayıtsız kalamayacağı bir trajedi yaşanıyor. İçi içe 2 hatta 3 hikaye anlatılıyor. İlk hikaye Ryan Gosling-Eva Mendes'li çok hoş, trajik sona rağmen hikaye çok güzel.Sonra Bradley Cooper'in hikayesi. o hikayede Bradley'in babasıda var.
Son hikaye evlatlar üzerinden 17 yaşlarında iki genç çocuk
Filmi anlamak istiyorum. Ama keyfiniz kaçar bu kadar.
Yönetim, oyunculuklar herşey doğru ve yerinde, olmaz, olamaz dediğimiz birşey yok.yeşillikler içinde mekanlari orman içinde kovalmaca sahneleri hepsi hepsi çok güzel, tabiki bir şey dışında
ilahi adalet, bu filmde yok. neresinde dersiniz filmim ismi gibi
"Pines Ötesinde Bir Yer" de mi? "The Place Beyond the Pines"
Yinede şiddetle tavsiye ediyorumi
10/9

Yandex.Metrica