Bulut Atlası

7,86

( 7 kişi yorum yaptı )

Bulut Atlası

(Cloud Atlas)

Sinema Filmi

2012

6 farklı hikayeden oluşan ve geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe farklı hayatların nasıl birbirini etkilediğini anlatan filmde her oyuncu birden fazla karakteri canladırıyor.

Künye

Yönetmen Tom Tykwer , Andy Wachowski , Larry Wachowski
Senaryo , ,
Yapımcı Stefan Arndt , Andy Wachowski
Müzik Johnny Klimek , Reinhold Heil , Tom Tykwer
Görüntü Yönetmeni John Toll , Frank Griebe
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 26 Ekim 2012
Süre 172 dk
Tür Bilim Kurgu, Dram
Ülke ABD

Oynayanlar

Tom Hanks Tom Hanks Dr. Henry Goose, Otel Müdürü, Isaac Sachs, Dermot
Jim Sturgess Jim Sturgess Adam Ewing, Yoksul otel misafiri, Megan'ın babası,
Hugo Weaving Hugo Weaving Haskell Moore, Tadeusz Kesselring, Bill Smoke, Hem
Hugh Grant Hugh Grant Giles Horrox, Hotel Heavy, Lloyd Hooks, Denholme C
Susan Sarandon Susan Sarandon Madam Horrox, Daha yaşlı Ursula, Yosouf Suleiman,
Ben Whishaw Ben Whishaw Kabin görevlisi, Robert Frobisher, Mağaza memuru,
Halle Berry Halle Berry Yerli kadın, Jocasta Ayrs, Luisa Rey, Hint parti m
Jim Broadbent Jim Broadbent Kaptan Molyneux, Vyvyan Ayrs, Timothy Cavendish, K
Keith David Keith David Kupaka, Joe Napier, An-kor Apis, Geleceği gören
James D'Arcy James D'Arcy Genç Rufus Sixsmith, Yaşlı Rufus Sixsmith, Hemşire
Xun Zhou Xun Zhou Talbot / Otel yöneticisi, Yoona~939, Rose
Doona Bae Doona Bae Sonmi-451
Alistair Petrie Alistair Petrie Haskell Moore’un konuğu, Müzisyen, Felix Finch, Şe
Götz Otto Götz Otto Withers
Louis Dempsey Louis Dempsey Jarvis Hoggan
Xun Zhou Xun Zhou Talbot, Hotel Manager, Yoona 939., Rose
Shaun Lawton Shaun Lawton Sekreter
David Gyasi David Gyasi Autua / Lester Rey / Duophysite

Firmalar

Chantier (Dağıtımcı)
Hasılat 3.224.181,51 TL
Toplam İzleyici 267.181
Vizyonda Kaldığı Hafta 18 Hafta

Son Yorumlar (7)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 13:16:06

7

Son yılların en farklı, en sağlam, en kaçırılmaması gereken filmlerinden. Alışkanlıklarımızı gözden geçirmeye iten bir çalışma. 2004 yılında çıkan ve alışılmadık bir tarzda yazılmış bir romanı filme çekmiş Wachowski Kardeşler.. Bu romanda altı kısa h ikaye anlatılıyor. Her hikayenin içinde başka bir hikaye okuyan, dinleyen veya seyreden insanlar var. Ama her hikaye yarıda kesiliyor ve o hikayeyi takip eden kişinin hikayesi anlatılıyor. Sonra o hikaye de yarıda kesilip onu okuyan veya seyreden bir başkasının hikayesi anlatılıyor. Meselâ önce köle ticareti yapan bir adamın hikayesi ile başlanıyor. Köle tüccarının macerası yarıda kesilerek onun hikayesini bir kitaptan okuyan homoseksüel bir müzisyenin hikayesine başlanıyor. Sonra homoseksüel müzisyenin de hikayesi yarıda kesilerek onun aşk mektuplarını tesadüfen bulup okuyan bir muhabirin hikayesine başlanıyor. Sonra o hikaye de yarıda kesilip, bu muhabirin ortaya çıkardığı nükleer enerji santrali skandalının hikayesini okuyan bir İskoç'un hikayesine başlanıyor, vs. vs. Film hem kitaptan uyarlanmasının, hemde birden fazla hikayenin beyaz perde ye yansıtılmasının detaylarını içeriyor. Her sahneden kısa alıntılarla aslında anlatılmak istenen esas konuya bağlanıyor fakat film 165 dakika olunca bazı noktalarda seyircileri kitliyor olsa gerek. Ben özgün bir yapım olarak içeriğini sevdiğimi bildirmek isterim. Filmin tüm ince detaylarını anlamak için bir kere daha izlenmesi lazım. Konu bütünlüğünü kavrayabilmek biraz uzun sürüyor. Olumsuz eleştirilerden önce kesinlikle üzerinde düşünülmesi gereken bir yapıt. Büyükler için masal niteliğinde bu film.. Zaman ve gerçekliğin boyutu ne olursa olsun, insanlar ego taşıdıkları müddetçe yaşam senaryosu özünde aynı kalacaktır. Bu yadsınamaz bir gerçektir. Özgürlük insanın içinde başlar ve kendini tanıdıkça genişler, gelişir. Bu yönde çeşitlemelerin yer aldığı "Bulut Atlası" nı izlerken, verilen mesajın zaman ve mekana bağlı olmaması aslında geleceğe ve insanlığın tekamülüne dair "ilerleyen medeniyetin getireceklerinden beklentileri olanlar" için az da olsa umutsuzluk hissi uyandırıyor. Finalde bir miktar telafi edilse de pastanın üzerindeki acı krema hissi bir süre daha devam ediyor. Tümüne bakıldığında seyredilmesi gereken enteresan bir film olduğunu söyleyebilirim. Gidilesi, görülesi ve hatta birkaç defa seyredilesi bir film olmuş.

kemerlee avatar kemerlee 22 Kasım 2014 18:08:59

10

David Mitchell’in filmleştirilemez denilen bestsellerinden üç usta yönetmen insanın anatomisini kadar inen hayatın anlamını sorgulayan(hatta çözen) büyük bir şahasere imza atmışlar.Paralel kurguyla nalatılan 6 farklı zamanda geçen hikayelerle film ol dukça kafa karıştırıyor her kişinin tek seferde çözebileceği bir film değil, aslında güzelliğide kurgunun muhteşemliğide burada. Üç saate yaklaşan süresine rağmen bir saniye sıkmıyor, her hikaye hem kendi içinde çok anlamlı hep birlikte ise insanın doğasını geçmişini ve geleceğini tamamlıyor.Oyuncu performanslarından makyaj çalışmalarına, görüntü yönetiminden, sanat yönetimine kadar herşey dört dörtlük.Sonuç olarak Bulut Atlası sadece bu senenin değil son yılların en iyi filmi ve uzun süre unutulmayacak bir başyapıt.

Maviprens avatar Maviprens 26 Kasım 2013 01:17:32

8

zaman mekan farkı olmasına rağmen olaylar hep bir yaşamda bir zaman diliminde gelip birleşiyor ve asıl konu meydana geliyor takipli film sürükleyici...

Haqan avatar Haqan 10 Mayıs 2013 01:42:25

5-6 zaman diliminde olaylar gelişiyor. İlgili dilimler arasında yüzyıllar oynuyor. O da ilginç ki en ilkel dönem ile en ileri medeniyet filmin bi kısmında aynı anda da yaşanıyor.

Tek bir filmde insanla ilgili 3000 yıllık mazi ve gelecek resmediliyor ..O da yeterli gelmiyor varoluşa yani milyarlarca yıl önceden mesajlar alınıyor.

Bir film değil sanki bi deneme gibi olmuş. Wachowski'den Matrix'i izlerken az çok fikir sahibi olabilmiştik ama bunda o da zor.

Bu filmle alakalı Mustafa (Kurtsen) abimin görüşünü merak ediyorum.

fthglnyz avatar fthglnyz 10 Kasım 2012 04:21:45

Wachowski kardeşler bu filminde daha açık daha net bir biçimde konuşuyorlar.Anlatmak istediklerini seyircinin gözüne sokuyorlar , teknik olarak ise kurgusal açıdan çok farklı ve başarılı bir film,Filmi beğenmeyen çok sayıda insan olduğunu gördüm.Aslı nda buda filmin kült bir film olarak tarihe geçeceğinin habercisi gibi gözüküyor.

Ahmet avatar Ahmet 29 Ekim 2012 09:59:10

8

Beklediğim kadar iyi olmasa da yılın sıradışı filmlerinden. Bir kere konu sinemaya aktarması oldukça zor bir konu. Bunu kusursuz bir kurguyla ve masalsı bir anlatımla bertaraf etmişler. Fakat bu filmi bir o kadar da takip etmesi zor hale getiriyor. B ir kere izlemekle hakkı verilemeyecek bir yapıt karşımızdaki. Sinemaseverler bu ekibi zaten pas geçemezler...

Yandex.Metrica