Lal Gece

7,82

( 7 kişi yorum yaptı )

Lal Gece

Sinema Filmi

2012

Henüz ergenliğe girmiş küçük bir kız olan "gelin", uzun yıllar hapis yattıktan sonra memleketi olan köyüne geri dönen ve kendisinden 50 küsur yaş büyük "damada" sorgusuz sualsiz verilir. Başta korkar, ağlar; hatta direnir; başına ne geleceğinden hem habersiz hem de yarım yamalak kulaktan dolma laflar donanmıştır. Gerdek odasında tüm korkusuyla oturan gelin, dedesi yaşındaki damadın odaya adım atmasıyla gerçeklerle yüzleşmeye başlayacaktır.


Film Ardahan'da çekildi

Künye

Yönetmen Reis Çelik
Senaryo
Yapımcı Anıl Çelik , Reis Çelik
Görüntü Yönetmeni Gökhan Tiryaki
Vizyona Giriş Tarihi 24 Ağustos 2012
Süre 92 dk
Tür Dram
Ülke Türkiye
Internet Sitesi http://www.lalgecefilmi.com/

Ödüller

En İyi Film (38.Uluslararası Würzburg Film Festivali-2012)

En İyi Erkek Oyuncu (19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2012)

Özel Mansiyon (Buster Film Festivali-2012)

En İyi Film (39. Brüksel Uluslararası Bağımsız Film festivali-2012)

En İyi Yönetmen (39. Brüksel Uluslararası Bağımsız Film festivali-2012)

En İyi Yönetmen (3. Malatya Uluslararası Film Festivali-2012)

En İyi Senaryo (7. Asya Pasifik Film Ödülleri-2012)

FIPRESCI Ödülü (25. Panorama Avrupa Filmleri Festivali-2012)

Seyirci Ödülü (25. Panorama Avrupa Filmleri Festivali-2012)

En İyi Ahmet Uluçay Umut Ödülü (45. Siyad Türk Sineması Ödülleri-2013)

Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı İsrafil Parlak (Uygulayıcı Yapımcı)
Ekrem Çelik (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Reis Çelik (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Burcu Karakaş (Sanat Yönetmeni)
Kamera Ekibi Serkan Gülgüler (Focus Puller)
Post-Prodüksiyon Bora Gökşingöl (Renk Düzenleme)
Ses Ekibi Ekrem Çelik (Ses Kayıt)

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 92.408,8 TL
Toplam İzleyici 12.124
Vizyonda Kaldığı Hafta 17 Hafta

Son Yorumlar (7)

by_yeti avatar by_yeti 26 Mart 2016 18:17:40

9

Kesinlikle izlenmeye değer bir baş yapıt.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 01 Ağustos 2015 17:08:53

7

Film tek mekanda geçsede kendisini izleten bir film filmde hem ilyas salman hemde ilk oyunculuğuna rağmen dilan aksüt iyi performans göstermişler filmi izlenilir kılmışlar rüya sahneside güzeldi izlemeye değer iyi bir film.

Kpax08 avatar Kpax08 01 Ağustos 2015 14:33:54

Güzel diyebileceğim bir film, ülkemizde böyle filmleri genelde oldukça uzun ve diyalog fukarası olarak yaparlar. Hiç sıkılmadan izledim. Filmin geçtiği oda ise oldukça güzel dizayn edilmiş. 63 yaşında sinemaya dönen İlyas Salman'ın oyunculuğu da film e ayrı bir değer katmış.

mkurtsen avatar mkurtsen 16 Mart 2013 16:28:22

8

Töre , Kan Davası gelenek, görenek uğruna kayıp bir ömür, yorgun bir yürek.
"Çocuk yaşta , Anam şu kızı al dedi aldım, boşa dedi boşadım amcam anan namusunuza leke sürüyor öldür dedi. öldürdüm. Anamı vurup yirmi yıl yatıp çıktım. amcamı şu adam düşmanımız dedi, onuda vurdum, yıllarca yattım. , sonra al dediler aldım. Sen beni adam mi zannediyorsun.. . Ben soytarıdan başka neyim elbette soyarıyım. Sen beni adam mı sandın,da boyıklarımdan korktun, içinde adam mı var sandın? " Adamın çığiığı bunları Zifaf odasında geline anlatıyor...
Önündekii büyük, amcası, ne derse o oluyor. Bu defa evlen diyor, altmış küsur yaşında ama gözünde hala çocuk ki çocuk yaşta bir gelin bulmuş.
Hapiishane dönüşü karşılıyor" geçmiş olsun yavrum hoş geldin, oğlum çok zahmet çektin inşallah sonun hayır olur ceza evlerinde geçti ömrün bunda benimde kabahatim çoktur.Bilirim Var git oğlum düğününü yap bundan sonrası hayırlı olsun" diye yolluyor, zifaf odasına. Acaba hayırlı mı? yoksa sonu mu? olacak.
Düğün -dernek, zifaf odası.
Gelin Kız çocuk 14 yaşında ama akıllı, direk reddetmiyor,ama kaçmanın oyalamanın yollarını arıyor, korkuyorum diyor. saygısızlık itaatsizlikte yapmıyor. arkadaş olmaya çalışıyor.Oyunlar oynuyorlar, Şahmeran hikayesini anlattırıyor.Gönlünü etmek için yapmadığı kalmıyor, Sonunda patlıyor damat
Adam mahpus yatmış Onca yıl mapushanede adam gibi yaşayıp kendini korumuş.., belliki hapishane ona ışık olmuş, aydınlık olmuş, onu eğitmiş. Tabi oda anlıyor istenmediğini. Kız estağfurullah diyor. Özür diliyor, ne dersen yapacağım diyor
.Neden korkuyorsun diyor,? Sonunda bıyıklarından diyor. Çocuk bu ya.
Gidip bıyıklarınıda kestiriyor, tamam artık korkmuyorum diyor ama yine olmuyor . Damat patlıyor "Çocuk yaşta , Anam şu kızı al dedi aldım, boşa dedi boşadım amcam anan namusunuza leke sürüyor öldür dedi. öldürdüm. Anamı vurup yirmi yıl yatıp çıktım. amcamı şu adam düşmanımız dedi, onuda vurdum, yıllarca yattım. , sonra al dediler aldım. Sen beni adam mi zannediyorsun.. . Ben soytarıdan başka neyim elbette soyarıyım. Sen beni adam mı sandın, boyıklarından korktun, içinde adam mı var sandın?" .Gelin korkmuyorum artık ne dersen yapacağım diyorı Bu .defa damat ben korkuyorum diyor, Birazdan zifaf çarşafını almaya gelecekler, ne diyecekler, gelin mi korkuyor diyecekler damatta mı iş kalmamış diyeceler.Çaresiz boynunu büküp kalkalıyor.

Sonunu söylemeyelim. İzlemek isteyenler olabilir. Sonuda zaten izleyiciye kalmış. Kendin sonuca gideceksin.
Reis Usta güzel bir töre, gelenek görenek eleştirisi yapmış, İlyas Salman içinden geldiği toparğın adamını son derece başrılı yorumlanmış.Komedyenliğin dışındada varım diyor.Şaşırtıcı olan gencecik bir kız olan Dilan Aksüt'ün hiç aksamadan Salman'ın karşısındaki etkileyici oyunu. Ardahan'da film için bulunmazbir mekan olmuş, Tablo gibi
Filmin tamamına yakını teatral bir hava içinde zifaf odasında iki kişinin karşılıklı dialogları ile geçiyor. Aksiyon,Macera sevenler için sıkıcı olabilir.
Ben beğendim
10/8

Burak67 avatar Burak67 07 Mart 2013 17:12:56

filmi beğenmedim.
ilyas salmanın komedi tarzı bi projede çalışması daha mantıklı olurdu.

Nümayiş avatar Nümayiş 12 Mart 2012 09:11:03

Filmin Türkiye prömiyeri; 9 Nisan 2012'de Atlas Sineması'nda gerçekleşecek. Bunca yıldan sonra Reis Çelik ve İlyas Salman nasıl bir film çıkarmış, doğrusu çok merak ediyorum.

Yandex.Metrica