Rosenbergler Ölmemeli

(Les Rosenberg ne doivent pas mourir)

TV Filmi

1975

Bir teknisyen olan Ethel’in öz kardeşi David Greeenglass, Los Alamos atom tesislerinde uranyum çaldığı gerekçesi ile 1950 yılının 15 Haziran gecesi tutuklandı. İftira, şantaj, tehditlerle alınan ifadesi sonucunda Rosenbergler aleyhine tanıklık yapmaya zorlandı. Rosenbergler Sovyetler Birliği’ne atom bombası ile ilgili bilgi sızdırmak ve ABD’ye ihanet etmekten suçlandılar.
Davalarını üstlenen Avukat Emanuel Bloch, Rosenbergler’in hesaplarına Sovyetler Birliği tarafından 70 ABD doları yatırıldığı, kendilerine bir sandalye ve saat hediye edildiği gibi gülünç ve uyduruk delilleri tek tek çürütmesine rağmen 29 Mart 1951’de jüri kararını verdi. Ölüm cezanın hafifletilmesi için hem ulusal, hem de uluslararası platformlarda büyük bir kampanya başlatıldı, elli bin imza toplandı, yürüyüşler düzenlen di.
Pablo Picasso, L’Humanité dergisinde; “Saatler önemli. Dakikalar önemli. İnsanlığa karşı bu cürmün işlenmesine izin vermeyin!” çağrısında bulunurken Jean Paul Sartre, Albert Einstein, Bertold Brecht, Jean Cocteau, Frida Kahlo gibi pek çok aydın tepkilerini ortaya koydular. Papa XII. Pius, ABD Bakanı Eisenhower’dan infazın durdurulmasını talep etti.
ABD Yüksek Mahkemesi önce temyiz başvurusunu kabul, sonra da McCarthy’nin baskısı ile bu kararı iptal etti. Rosenberg’ler aynı günün akşamı, 19 Haziran 1953’de, geriye iki küçük oğlan çocuğu bırakarak, Şabat’ın girişinden sonra, California açıklarındaki ünlü Sing Sing Adası’nda elektrikli sandalyede can verdiler.

Künye

Yönetmen Stellio Lorenzi
Senaryo ,
Eser
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Fransa

Son Yorumlar (1)

by_yeti avatar by_yeti 02 Ağustos 2016 16:36:42

10

Tv de izlediğim gelmiş geçmiş tüm zamanların en iyi siyasi filmidir. Ancak Türkiyede dizi olarak yayınlandı. Bütün samimiyetimle itiraf edeyim ki, yaşadığım sürece Amerikayı emperyalist bir ülke, halkını emperyal halk olarak görüyorum. Fakat bu iki i nsanın yani Ethel ve Julius Rosenberg'in idam edilmeleri beni derinden sarsmıştı.

Yandex.Metrica