Acı Reçete

8,50

( 5 kişi yorum yaptı )

Acı Reçete

(Side Effects )

Sinema Filmi

2013

“Acı Reçete”, Emily’nin (Rooney Mara) psikiyatristinin (Jude Law) kendisine tedavisi için verdiği yeni bir ilacın hayatını nasıl değiştirdiğini ve eşi ile hayatını ne yönde etkilediğini gerilim türünde anlatan bir filmdir. Emily (Rooney Mara) ve Martin (Channing Tatum) New York’ta başarılı ve yüksek standartlarda yaşayan bir çifttir. Bir gün borsa yolsuzluğu yüzünden Martin hapse girer. Tabi bu arada yaşam standartları da haliyle düşer ve Emily Manhattan’da ufak bir apartman dairesine taşınır.

Dört yıl boyunca kocasının hapisten çıkmasını bekler. Bu sırada ağır depresyona girer. Emily’nin intihar girişiminden sonra yanına danışman olarak psikiyatrist Jonathan Banks (Jude Law) getirilir. Emily terapi görmeyi ve anti depresan ilaçlar almayı kabul eder. Emily verdiği bu karar ile hem kend i hayatını hem de çevresindeki tüm insanların hayatını etkileyebileceğinden haberi bile yoktur.

Künye

Yönetmen Steven Soderbergh
Senaryo
Yapımcı Gregory Jacobs , Lorenzo Di Bonaventura , Scott Z. Burns
Müzik Thomas Newman
Vizyona Giriş Tarihi 26 Nisan 2013
Süre 116 dk
Tür Dram, Gerilim, Polisiye
Ülke ABD

Firmalar

Pinema (Dağıtımcı)
Hasılat 332.579,0 TL
Toplam İzleyici 27.466
Vizyonda Kaldığı Hafta 18 Hafta

Son Yorumlar (5)

Kaptan34 avatar Kaptan34 05 Mayıs 2016 02:06:12

Rooney Mara çok başarılı

riverlicious avatar riverlicious 16 Ağustos 2014 12:10:04

9

Ders çıkarılacak bir film.1 her bulduğun ilacı içme 2 dostunu satma . Film ilk bakışta karışık gelebilir ama sonlarına doğru açılıyor ve netlik kazanıyor.Özellikle catherine zeta jones'un sevişme sahnelerine gayet cüretkar. yanlız emily'i oynayan sa natçıyı beğenmedim.sevimsiz geldi bana.

Haqan avatar Haqan 03 Ağustos 2013 18:00:48

9

Çok ilginç ve zeka dolu bir konusu var.. Baştan sona kadar sıkılmadan izledim.
Senaryo öyle güzel ki izlerken filmin asıl meselesi ve son'u hakkında fikir sahibi olmak imkansız. Tabi bir de, bu tür filmleri çok iyi çeken yönetmene diğer filmlerinde o ldugu gibi bunun için de teşekkür etmek lazım. Bazı çekimleri ve müzikleri sayesinde film hareketlenene kadar seyirciyi tutmayı başarıyor.

Oyuncu kadrosuna gelirsek hepsi iyi ya da hem iyi hem popüler oyunculardan kurulu. Ama bir tanesi var ki O bu meslekte olanlar içinde en iyilerinden..Bu oyuncu Jude Law elbette.. Sahip oldugu doğal yeteneği ile senaryoya O'nun gözünden bakmamızı sağlıyor, filmin içine çekiyor izleyiciyi.

Konusuna çok girmemek lazım. Kısaca: İntihara meyilli, depresyonda olan bir kadın, başarısız bir intihar teşebbüsü sonunda, psikiyatrist olan (Jude Law)'ın hastası olmaya başlar ve antidepresan ilaç tedavisi başlar...

Bundan sonrasını anlatmak, izleyecek olanlara haksızlık düşüncesindeyim. 8/10..Herkese öneririm.

erakman avatar erakman 20 Temmuz 2013 14:14:47

8

Filmin ilk yarısı çok yavaş ve vasat şekilde ilerliyor.Fakat ikinci yarısı ile birlikte hiçbirşeyin göründüğü gibi olmadığı anlaşılıyor.Rooney Mara ise son derece başarılı.

mkurtsen avatar mkurtsen 30 Mayıs 2013 18:02:04

8

Filmin İsmi türkçeye yine yanlış çevrilmiş. Orjinal ismi Side Effects'de
Acı Reçete'nin hiçbir karşılığı yok. Ukalalık olmasın doğru düzgün çevrildiğinde kıyı( burada) Yan Etkiler olarak çevirebiliriz.
Filmi getiren ithalatçılar ticari kaygılarla olsa gerek, böyle uyduma isimler buluyorlar.
İnceliklerle dolu zeka ürünü bir baş yapıt. Jude Law ile Catherine Zeta-Jones arasındaki performans yarışında Jude Law 2-0 önde. filmin bütün ağırlığı ilk sahneden itibaren son sahneye kadar onun üzerinde, olgunluk dönemi diyelim, hesaplı kitaplı, metodik, sinema okullarında örnek gösterilecek ,üzerinde konuşulacak bir oyun çıkarmış.
Sonra Zeta-Jones, ve diğerleri Rooney Mara, çok önemli ama sabun köpüğü gibi bir gözüküp bir kaybolan kısa rolünde Channing Tatum. hepsi güzeldi.
Film için uzunca bir kritik yazacağım, şimdilik bu kadar.
10/9

Yandex.Metrica