Kırk Küçük Anne

8,17

( 8 kişi yorum yaptı )

Kırk Küçük Anne

Sinema Filmi

1964

‘Il Faut Savoir’ (1961-1962) (Aznavour) müziğinin fon müziği olarak kullanıldığı filmde Fatma, (daha birkaç gün önce kovulması, şimdi ise kalması için neler yaptığı) Çetin ve Bay Bebek..
Çetin ; “..Benim yüzümden tatsızlık çıkmasına gönlüm razı değil..Bu hareketini de seni de unutmayacağız. Ama, bırak gidelim.”
Fatma ; “Hayır.”
Çetin ; “Allah, nerede olsa Bay Bebek’in rızkını verir.”
Fatma ; “Budala! Benim ayrılamadığım bebek değil sensin. Hâlâ anlamadın mı?”

64’ün yaz sonu. Başkan Lyndon B. Johnson, başbakan İnönü’ye o ünlü mektubu göndermiş ; Kıbrıs mitingleri ; ‘Susuz Yaz’ın Berlin Film Festivaline gönderilmesi önce sakıncalı bulunmuş, ödül kazanınca bu kez de kutlamalar düzenlenmiş.
Ama, filmde, Haydarpaşa Garına Anadolu’dan gelen (az çok okuyup yazmış) Çetin’le bambaşka şeylere tanık oluyoruz. Delikanlının karşıya geçtiği motorda Pina Motel’de eğitim gören genç kızlar da var. Öğretmenleri Flotild Şirinyan ile İstanbul’u gezmeye gelmişler. Şehrin yabancısı Çetin’in Hasanköylü Hasan Efendiyi araması alay konusu olur.
Fatma ; “Adrese bak ; ‘Hasanköylü Hasan Efendi’. Ne adamlar var şu dünyada.”
Çetin ; “Çok mu komik buldunuz, küçük hanım?”
Fatma ; “Hem de nasıl.”
Çetin ; “O halde istediğiniz kadar gülebilirsiniz. Bana bir Çin atasözünü hatırlattınız ; Çocuklar ve ahmaklar çabuk gülermiş.”
Kızlar ; “Biz çocuk değiliz.”
Çetin ; “Ben çocuksunuz demedim.”
Kızlar ; “…”
Şehir Palas Oteline yerleşir. Dönercinin önünde yutkunmasından ve son lirasını mazgala düşürdüğü için III. Ahmet çeşmesinin yakınındaki simitçiye simidi geri vermesinden, ne kadar zor durumda olduğunu anlıyoruz.
Bu arada bir genç kadın, bebeğini (ilerde Çetin ona Bay Bebek diyecektir) aynı otelde kalan kocasına bırakıp kaçar. “Artık tahammülüm kalmadı..Son ümidi de kırılan her insanın yapacağı şeyi yapmaya karar verdim. Zerre kadar vicdanın varsa çocuğumuza iyi bak. Aysel.” Kendisini denize atarken son anda, Çetin engel olur ve ‘olmayan parası ile’ onu ‘mis gibi bir döner’ yemeğe götürür (Akşam Gazetesinin küçük ilan sayfasında ona iş bile buluyor).
Karakolda Komiserin sözleri ; “..Yaptığın dolandırıcılıktır. Türk Ceza Kanunu madde 503 ila 508, en aşağı altı ay yersin..Bir de emniyeti suistimal ; Türk Ceza Kanunu madde 508 ila 512..altı ay da oradan etti 12 ay. Bitmedi, nas-ı izhar..madde 516-521. Oradan da yedin mi bir 8 ay. Bitmedi..” Neyse ki insafa gelen lokanta sahibi yakınıcı olmayınca paçayı kurtarır. Bir başka gün, Aysel’in kocası çocuğu bir sepetle, parkta gazete okumakta olan Çetin’in yanına bırakıyor. Acıkan Bay Bebek’e sütçüden ‘izinsiz’ süt almaya kalkınca tekrar karakol.
Komiser’in “Yandın bu sefer, şap gibi yandın. Türk Ceza Kanunu madde 491..” diye devam eden konuşmasının sonunda ifadesi alınır ; “Ana adı Ayşe, baba adı Köse Hacı Sabri, doğum yeri Yozgat’ın Hasanköy’ü..” Bunları duyan Komiser’de inanılmaz bir ‘değişim’ olur.
Komiser ; “Evladım, aslanım benim..Sen benim elime doğdun kerata. Tanımadın mı beni..Hasanköylü Hasan derler bana.”
Çetin ; “Ben de sizleri aramaya gelmiştim buraya. İşsizim.”
Komiser ; “Hepsi olur. Bizim Başkomiser Ahmet Tarık Beyin hemşiresi özel bir eğitim kampında müdiredir. Yarın ondan bir mektup alırız, bu iş olur biter..Ama dur, Müdire Hanım evde kalmıştır, çocuklardan nefret eder..Bizim tarafta bir sütnine var, 5-10 lira verdin mi (Bay Bebek’e) kendi çocuğu gibi bakar.”
The Shadows topluluğundan ‘The Boys’ (1962) (Welch / Marvin / Bennet) melodisi ve elinde Ahmet Tarık’ın yazdığı ‘tavsiye mektubu’ ile Pina Motel Kız Kampına gelir. Müdire Hanım onu diğer hocalarla tanıştırır ; Şan hocası Şeyda Bülbüler ; Lisan ve kültür hocası Flotild Şirinyan (oysa filmin başında, kızlar onun tarih hocası olduğunu söylemişlerdi) ; Hem jimnastik hocası hem de disiplin amiri, eski bir sporcu Maraton Ömer. Çetin, ‘hasta olan’ edebiyat öğretmeninin yerine ders verecektir. Öğrenciler ise, belki bir yanlış anlama ile, önceki ve çok sevdikleri öğretmenlerinin onun yüzünden kovulduğunu düşünürler. Artık onları tutabilene aşkolsun. Fatoş’un önderliğinde ‘yeni gelen zibidiyi doğduğuna pişman etmek için’ ne lazımsa yaparlar. Banyodayken suyunu kesmek ; Yoğurt savaşında her tarafını bulaştırmak.
Çok güzel bir sahnede, Fatma, yeni disiplin sorumlusu Çetin’e haber vermeden Altın Sahil Gazinosuna gider. Burada iki unutulmaz melodi dinliyoruz ; Frankie Avalon’u meşhur eden ‘Venus’ (1959) (Ed Marshall) [bir başka ‘Venus’ı (1970) (Leeuwen) (The Shocking Blue) anımsamamak elde değil] ve ‘Roberta’ (1963) (Peppino di Capri). Çetin, ceza olarak onu gazinodan kampa kadar (20 km.) yürütür. Yolculuğun sonunda yorgunluktan baygın bir halde olan Fatoş’u filmin fon müziği ile kucağında taşıması ne güzeldi. Aralarındaki sevgi belki de birbirlerine en kızgın oldukları zamanda başlamıştır.
Sonra işler daha da karışır ; Sütanne Ayşe Teyze (“Memleketime gidiyorum. Kocam hastalanmış. Telgraf çekti”), Bay Bebek’i Çetin’e getirir. Kızlar durumu anlarlar ama köprünün altından çok sular akmış ve artık öğretmenlerini sevmektedirler. Hem bebeği hem de öğretmenlerini koruyorlar. Çocuğunu bıraktığına pişman olan Aysel, karakoldan durumu öğrenip kampa gelir. Durum daha zorlaşır ama sonunda her şey tatlıya bağlanıyor.

Matmazel Şirinyan kızlara ders anlatıyor..
Şirinyan ; “Kont Saint-Saens, Marie Antoinet’in önünde eğildi. ‘Madam, jö vu zem (je vous aime)’ dedi. Yani, seni sevorum. O zaman, Marie’de hoşafın yağı kesildi. ‘Ben de seni jö vu zem be’ dedi. Derken sarmaş dolaş oldular. 10 dakika ya öpüştüler ki birden bire telefon çaldı. Louises yani XVI. Lui telefonda..”
Bir öğrenci ; “Ama matmazel O ZAMAN TELEFON YOKTU.”
Şirinyan ; “Karıştırdım mı yoksam? Neyse, AŞK VARDI YA SİZ ONA BAKIN. Derken efendim..”
(Yazan : Murat Çelenligil)

'Forty Little Mothers' (1940) (yönetmen ; Busby Berkeley) filminden uyarlama.

Künye

Yönetmen Memduh Ün
Senaryo
Yapımcı Nahit Ataman
Görüntü Yönetmeni Melih Sertesen , Mustafa Yılmaz , Şevket Kıymaz
Tür Duygusal, Komedi
Özellikler 35 mm, Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Çocuk, Fatma Girik , Kırık, Okul, Talebe Daha Fazlası

Oynayanlar

Göksel Arsoy Göksel Arsoy Çetin
Fatma Girik Fatma Girik Fatma/Fatoş
Birsen Menekşeli Birsen Menekşeli Birsen
Mürüvvet Sim Mürüvvet Sim Flotild Şirinyan
Abdullah Ferah Abdullah Ferah Bekçi
Mualla Sürer Mualla Sürer Müdire Hanım
Kemal Ergüvenç Kemal Ergüvenç Ahmet Tarık Tekçe Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Fatma Girik Seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Göksel Arsoy Seslendirmesi
Ahmet Turgutlu Ahmet Turgutlu Sütçü
Emel Işık Emel Işık
Gülten Ceylan Gülten Ceylan Öğrenci
Gülgün Erdem Gülgün Erdem
Deniz Selen Deniz Selen
Memduh Alpar Memduh Alpar Müfettiş Rüknettin Bey
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Memduh Alpar Seslendirmesi
Zeki Alpan Zeki Alpan Lokantacı
Murat Tok Murat Tok Doktor
Ahmet Tarık Tekçe Ahmet Tarık Tekçe Komiser Ahmet Tarık
Candan Sabuncu Candan Sabuncu Öğrenci
Devlet Devrim Devlet Devrim Öğrenci
Yıldız Kafkas Yıldız Kafkas Öğrenci
Aziz Basmacı Aziz Basmacı Maraton Bey
Kenan Büke Kenan Büke Öğretmen
Nurlan San Nurlan San Öğrenci
Necdet Tosun Necdet Tosun Aşçıbaşı
Vahi Öz Vahi Öz Komiser
Zuhal Tan Zuhal Tan Öğrenci

Ekip

Kurgu Turgut İnangiray (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Stavro Yuanidis (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Vecdi Benderli (Yapım Sorumlusu)
Sabri Arslankara (Yapım Asistanı)
Nuri İnal (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Feyzi Tuna (Yönetmen Yardımcısı)
Şengün Gökçay (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Yılmaz Akay (Kamera Asistanı)
Rafet Ateş (Kamera Asistanı)
Feridun Kete (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Sezai Elmaskaya (Negatif Kurgu)
Hilmi Başcan (Laboratuar Şefi)
Hayati Akbulut (Laboratuar)
Yılmaz Erman (Laboratuar)
Ali Özügül (Laboratuar)
Işık Ekibi Erol Batıbeki (Işık Şefi)
Ses Ekibi Yorgo İlyadis (Ses Kayıt)
Turgut İnangiray (Senkron)

Firmalar

Arzu Film (Yapım)
Erman Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (8)

performer avatar performer 30 Temmuz 2014 23:54:30

7

bu arada ahmet tarık tekce'nin filmde az görünüyor olması ve trafik kazası'nın oluşu, filmin bazı sahnelerinin değiştirilmesine neden olmuş olabilir.

performer avatar performer 30 Temmuz 2014 23:51:42

7

hikaye olarak beğenmedim.... sanırım bu filmden 10 yıl sonra çekilecek olan hababam sınıfı filmi için bu filmin yapımcısı, hababam'ın da yönetmeni olan ertem eğilmez için yeni bir film projesi oluşturmuş.

guvenk avatar guvenk 20 Temmuz 2014 03:35:42

10

Çok çok güzel bir film, ne de olsa Memduh Ün filmi.. Bu filmdeki bütün oyuncular harika, konu harika, senaryo harika, espriler harika... Harika olmayan tek şey bu filmin çekimleri sırasında bir kazaya kurban gitmiş olan sevgili Ahmet Tarık Tekçe'nin son halini görmekti.. ne kadar da sağlam ve güçlü görünüyormuş oysa ki....Allah rahmet eylesin demekten başka bir şey düşmüyor bana...

benimsinema avatar benimsinema 21 Haziran 2013 02:46:15

9

ne yalan söyleyim önyargiyla bakmistim ama yanildigima cok sevindim, film gercekten cok güzel ve komik...vaktin nasil gectigini bende anlamadim...mualla yine oteriter...mürvete zaten bayildim...bir bebege 40 kisinin analagini anlatiyor film

emresiyahoglu 14 Temmuz 2012 12:16:07

10

Harika bir komedi klasiği, aynı konu 1984 yapımı Kızlar Sınıfı filminde tekrar işlenmiştir.

B a r b a r o S avatar B a r b a r o S 01 Ekim 2008 23:15:10

10

Ahmet Tarık TEKÇE'nin rol aldığı son filmdir. Bu filmin çekildiği günlerde geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Allah rahmet eylesin...

Yandex.Metrica