Yalnız Gezegen

8,80

( 1 kişi yorum yaptı )

Yalnız Gezegen

(The Loneliest Planet)

Sinema Filmi

2011

Ödüllü yönetmen Julia Loktev’in, 1998 tarihli Moment of Impact ve 2006 tarihli Day Night Day Night’ın başarısından sonra çektiği ilk film olan THE LONELIEST PLANET / YALNIZ GEZEGEN, Gael Garcia Bernal ve Hani Furstenberg’i başrole taşıyor.
Birbirine âşık nişanlı çift Alex ve Nina Kafkas dağlarına yapacakları gezide bölgeyi iyi bilen Dato’yu rehber olarak tutarlar. Başta her şey yolunda görünse de üçünün yaşadığı bir olay sonrası gezinin seyri tamamen değişecek, huzur dolu saatler yerini gerilime ve kestirilemeyen olaylara bırakacak ve hiçbirinin hayatı artık eskisi gibi olmayacaktır. Locarno, Toronto, New York gibi pek çok festivalde beğeniyle karşılanan film, AFI Fest En İyi Film ödülünün yanı sıra, Nuri Bilge Ceylan’ın jüri başkanı olduğu 31.İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslarara sı Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü’nün sahibi oldu.

Künye

Yönetmen Julia Loktev
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Inti Briones
Vizyona Giriş Tarihi 15 Mart 2013
Süre 113 dk
Tür Gerilim
Özellikler Renkli
Ülke Almanya ABD

Ödüller

En İyi Film (31.İstanbul Film Festivali (Uluslararası)-2012)

Firmalar

M3 Film (Dağıtımcı)
Hasılat 31.796,6 TL
Toplam İzleyici 3.707
Vizyonda Kaldığı Hafta 20 Hafta

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 03 Mart 2013 07:56:20

9

Alex ve Nica 'nın Kafkas Dağlarından başlayan, Gürcistan Ormanlarda devam eden turistik gezisi.
Küçük bir Gürcü köyünden başlayıp Gürcistan içlerine kadar devam ediyor, Ormanlar, dağlar, ırmaklar, göller, yeşilin her tonu, bitki örtüsü, çevre sadece tabiatın sesi , otantik yerel bir müzik eşliğinde belgesel izler bir gibi izliyorsunuz. Üç oyuncu doğanın içinde bir çizgi veya nokta büyüklüğünde arka plan en büyük ressamlarınların elinden çıkmış tablola görüntüsünde, herhalde dünyanın en güzel doğası olmalı, yanlarına bölgeyi iyi bilen rehber Dato'yu alan çiftin bu gezisi seyirci için bitmeyen bir gerilime dönüşüyor.
Öyleki finale kadar üç kişi arasında her an bir şey olacakmışcasına bekliyorsunuz Oyunlar oynuyor, fıkralar, hikayeler anlatıyorlar. Tık yok. Maalesef çok küçük bir şey için filmi 100 dakika tablo izler gibi izliyorsunuz. . Sadece, sadece doğa güzelliklerinini izliyor, kahramanların ufak tefek aşk oyunlarına şahit oluyorsunuz. Üç kişilik filmde oyunculuklar, yönetim, mekan kullanımı on numara, ama yetmiyor.
2012 de 31. İstanbul Film Festivalinde En İyi Film seçilmiş Neye göre acaba.
10/7 -

Yandex.Metrica