In The Fog

7,00

( 2 kişi yorum yaptı )

In The Fog

(V tumane)

Sinema Filmi

2012

Barbarlık, insanlık onuru ve savaş... 1942, SSCB´nin Batı sınırı... Bölge Nazi işgali altındadır. Yerel direnişçiler bir treni raydan çıkardığında, demiryolu işçilerinden Sushenya da tutuklanır ama sonra serbest bırakılır. Sözde ihaneti kulaktan kulağa yayılan Sushenya iki direnişçi tarafından ormana götürülür, çünkü hainliğin cezası ölümdür. Ormanda ilerlediklerinde pusuya düşerler ve Sushenya bir anda kendini yaralı düşmanıyla karşı karşıya bulur. Kadim ormanın derinliklerinde, etrafta ne dost ne düşman varken ahlaki bir karar vermek zorundadır, ne var ki şartlar ahlaki değildir.

Künye

Yönetmen Sergei Loznitsa
Senaryo ,
Yapımcı Heino Deckert , Joost de Vries
Görüntü Yönetmeni Oleg Mutu
Eser
Süre 127 dk
Tür Dram, Savaş, Tarihi
Özellikler Renkli
Ülke Almanya

Son Yorumlar (2)

erakman avatar erakman 06 Ağustos 2013 06:54:07

2

Film o kadar yavaş ilerliyorki kahramanların agzından çıkan sözler dahi kerpetenle alınmış gibi.Can sıkıcı gereksiz uzun bir film.Baştaki Sushenya yı öldürme girişiminin yarım saat sürmesinden belli idi filmin nereye gideceği.Tam bir zaman kaybı!

mkurtsen avatar mkurtsen 04 Ağustos 2013 12:41:13

2013 İKSV gösterilen filmlerden. Ödüllerini de yazayım.
2012 Cannes Fipresci Ödülü
2012 Minsk Büyük Ödül
2012 Erivan En İyi Film
2012 Odessa En İyi Film
2012 Cottbus En İyi Erkek Oyuncu, Kiliseler Birliği Ödülü

İzleyiciyi 1942 yılına Nazi işgalind e ki SSCB nin batı sınırına götürüyor. (Bugünki Belarus) Almanlar, direnişciler ve işbirlikçiler arasında geçen bir öykü.
Savaş dönemi ama 10-15 kişi arasında, perdede gözüken o kadar.
Treni raydan çıkaran dört demiryolu işçisi, tutuklanırlar, üç tanesi idam, bir tanesine muhbirlik teklifi, kabul etmesede, ölüm tehdidi ile salıveriyorlar. Ailesinin yanına dönüyor .Ama ne dönüş, idamı aratacak bir dönüş oluyor, onu canı kadar seven karısı bile keşke ölseydin diyor.. Çevre hain ilan ediyor. Sonra iki direnişçi arkadaşı ihanetin cezası ölüm ya. öldürülmek üzere ormana götürüyorlar. İnfazçılardan Burov çocukluk arkadaşı, içlerinde bir şeyler var. Sushenya (kahramanımız) bataklıkta ölmek istemeyince toprak bir alana götürüyorlar. Polis baskını ile infazcıların kendi kontrolları dışında bir durum meydana geliyor, Burov yaralanıyor. Sushenya Brovu sırtında taşıyıp, bırakmamaya niyetli ölsede öyle olacak.
Burada keseyim anlatmayı.
Ahlak, ihanet, arkadaşlık dayanışma, ölüm tehdidi altında da olsa erdemli olmak. Vasili Bykov' un romanının ana temaları Yönetmen.Sergei Loznitsa Romanı adapte etmiş.
Final sisler içinde ama olması gerektiği gibi ve etkileyici.
Güzeldi.
Yalnız bir kusuru var, film o kadar yavaş ilerliyor, oyuncu hareketleri o kadar ağır ki bazı sahnelerde ağır çekim izlenimine kapılıyorsunuz. Eğer biran evvel gitmeniz gereken bir yerde varsa.
10/8 - See more at: http://www.sinematurk.com/film/46605-in-the-fog/#sthash.liNj4QHK.dpuf

Yandex.Metrica