No

7,67

( 1 kişi yorum yaptı )

No

(No)

Sinema Filmi

2012

1988’de Şili’nin başındaki diktatör Augusto Pinochet, uluslararası baskılar sonucunda başkanlık sürecine dair bir halk oylamasına gider. Ülke, Pinochet'nin iktidarını sekiz yıl daha uzatmasına EVET veya HAYIR oyu verecektir. HAYIR'cı muhalefet liderleri kampanyaları için genç ve başarılı bir reklamcı olan René Saavedra'yı (Gael García Bernal) kendileriyle çalışmaya ikna eder. Kısıtlı kaynaklardan ve diktatörün adamları tarafından izlenmelerinden dolayı meydana gelen bütün garipliklere rağmen, Saavedra ve takımı, seçimi kazanmak ve Şili'yi özgürlüğüne kavuşturmak için hem iktidarı hem de muhalefeti şaşırtan sıra dışı bir plan yapar.

Künye

Yönetmen Pablo Larrain
Senaryo
Yapımcı Juan De Dios Larrain , Gael García Bernal
Görüntü Yönetmeni Sergio Armstrong
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 25 Ocak 2013
Süre 118 dk
Tür Dram
Ülke Şili Fransa ABD

Ödüller

Uluslararası Yarışma En İyi Film (3. Malatya Uluslararası Film Festivali-2012)

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 48.935,7 TL
Toplam İzleyici 6.069
Vizyonda Kaldığı Hafta 20 Hafta

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 16 Mart 2013 01:16:33

8

NO....Genç Şili'li Yönetmen Pablo Larrain'in (1976)) dördüncü sinema filmi.
Kendisi henüz Dünyada yok iken Dünyay'ya mal olmuş bir konuya el atıyor. Yaşı ellinin üzerine olanlar veya siyaset bilimi ile ilgilenen herkes bilir Salvador Allende'yi (1908 -1973) Dünyada seçimle iktidarı ıalan ilk marksist lider.
1973 de Faşist Şili Ordusu yönetime el koyup, Allendeyi istifaya zorladı Oda teslim olmayıp Başkanlık Sarayında intihar etti. Sosyalist Ekonomi politikalrıarı ABD ile CIA ile Rusya ile Kübaa ile ilişkiler ayrı konular. Bence asıl o dönemin filmi yapılmalı idi.
Filmimiz Allende'den sonra 15 yıl ülkeyi idare eden General Pinoche artan uluslararasaı baskı nedeniyle rejimini meşrulaşltırmak 1988 yılı Ağustos'unda 8 yıl daha iktidarda kalmak için referanduma gidiyor .Bu 8 yıl için 27 gün boyunca Evet ve Hayır cılar TV da 15 dakika Evet 15 dakika Hayır Kampanyası yapıyorlar.
Hayır Kampanyasını Reklamcı René Saavedra (Gael Garcia Bernal ) yönetiyor.
Sonucuda yazayım, tabi demokrasi kazanıyor.
% 43.04 Evet
% 54.68 Hayır.
Bilinen bir son olduğu için filmin heyecanı ve gerilimi yok. Sadece günümüzdede aşina olduğumuz polis, gösterici kavgalarına şahit oluyoruz.
Asıl yapılması gereken Allende'nin iktidara geçişinden ölümüne kadar olan sürede yaşadıkları. O Dönemdeki Şili, ABD CİA ilişkileri. İyi bir yönetmen elinde Siyasal Sinemanın baş yapıtı olabilir. Şili'li genç yönetmenlere güvenim sonsuz. Allende'nin filmini en güzel ve doğru şekillde bir gün mutlaka yapacaklar.
10/7

Yandex.Metrica