Manyak

(Maniac)

Sinema Filmi

2013

Frank (Elijah Wood), elinde bulunan cansız mankenleri kurbanlarının derisiyle kaplayan bir katildir. Şans eseri tanıştığı fotoğrafçı kadın Anna (Nora Arnezeder) hayat dolu neşeli bir kadındır ve Frank'in yaptığı işlerden çok etkilenmiştir. Ancak Frank çok etkilendiği bu kadına karşı da öldürme dürtülerine hakim olamıyordur.

Künye

Yönetmen Franck Khalfoun
Senaryo , ,
Yapımcı Alexandre Aja , Antoine de Cazotte , Daniel Delume , Andrew W. Garroni , Pavlina Hatoupis
Müzik Rob (1898)
Görüntü Yönetmeni Maxime Alexandre
Vizyona Giriş Tarihi 19 Temmuz 2013
Süre 89 dk
Tür Gerilim, Korku, Polisiye
Ülke Fransa ABD

Firmalar

Pinemart (dağıtımcı )
Hasılat 172.616,0 TL
Toplam İzleyici 16.054
Vizyonda Kaldığı Hafta 16 Hafta

Son Yorumlar (2)

mkurtsen avatar mkurtsen 02 Kasım 2013 18:33:43

7

Filmin türü için künyesinde korku gerilim diyor ama, korku filan yok sadece kan içinde bir geriilim var.
Biraz araştırma yaptım geçmişi taa 1980 lere dayanıyor. Babası Joe Spinell (1936-1989) ilk çevrim Maniac-1980 de senaryoyu yazmış Franky'ide ken disi oynamış, herhalde Hitchcock'un Psycho'sunu unutamamış olmalı geçmişteki anne figürünu 20 yıl sonra başka türlü kullanmış.
Efendim aradan 32 yıl geçmiş Joe'nun filmi bizim Yönetmen Franck Khalfoun'un aklına düşmüş. Nereden düşmüşse bu işlerlede pek içli dışlı değil, yaşlı başlı bir adam sadece 3-4 film yönetmiş
bir filmin yapımcılığını yapmış, , 2 filmin hikayesini yazmış. okadar
Bu kadar ön bigiden sonra gelelim filme
Kahramanımız Frank (Elijah Wood) fetiş bir seri katil, geçmişten gelen arızaları var belli oluyor, anne hayat kadını.,ne yaptıda çocuğu bu hale getirdi bilinmiyor, flash backlerle çocukluğuna gidince ne yaptığını görüyoruz.
Cansız Manken satan bir mağaza sahibi. Öldürdüğü kadınların kafa derilerini yüzerek çıkardığı saçları mankenlerin kafalarına zımbalıyor.
Saç ilelebet kalan tek vücut parçası , her halde onun için saklıyor.
Sonra efendim Anna (Nora Arnezeder) ile tanışıyor. Sevgili olamasalarda dostlukları gelişiyor. Kızdan bir hoşlanma var, var ama gittikçe tırmanan öldürme arzusuda var.
Meraklıları için anlatmayı burada kesiyorum.
Filmin değişik bir anlatım dili var, her şey Frank'ın gözünden bize ulaşıyor, ikili sahnelerde, hatta tekli kendi planlarında ayaklarını görüyoruz. Elilaj Wood perdede çok az gözüküyor. karşılıklı dialoglarında hep karşıdaki gözüküyor.
Pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim açıkçası keyf alamadım.
Türün meraklıları izlesinler.
10/7 -

pleiadess avatar pleiadess 09 Ekim 2013 16:26:23

4

Film ilk dakikalarından itibaren resmen bağırdı " Sakın beni izleme hiçbir işe yaramam " diye ama ben inat edip birbuçuk saati devirdim, keşke filmi dinleseymişim :)) Berbat bir senaryo, oyuculuklar vasat, bir delinin zorunu film diye sunmuşlar önümü ze :)) Bence zaman kaybı :))

Yandex.Metrica