Tirza

(Tirza)

Sinema Filmi

2010

Kitap editörü Jörgen Hofmeester ( Gijs Scholten van Aschat), son derece sıkıcı bir burjuva varoluşu içinde yaşayan, emeklilik yaşında bir Amsterdamlıdır. canından çok sevdiği küçük kızı Tirza ile yaşamaktadır. Büyük kızı evlenmiştir. Seneler önce çocukluk aşkına kaçan karısı beklenmedik şekilde ortaya çıkar ve huzurlu, şık evinin düzenini bozar. Gözbebeği Tirza, erkek arkadaşıyla Afrika'ya gideceğini bildirir. Üstelik delikanlı Faslı bir Müslümandır. Hofmeester bu gence baktığında Muhammet Atta'dan (11 Eylül saldırısının lideri olduğunua inanılıyor) başka bir şey göremez. Film geri dönüşlerle ilerlerken kahramanları arasında bir dizi uygunsuz, müstehcen, acı dolu, bir olaylar yaşandığına şahit oluyoruz. Tirza Babasını okul arkadışıyla garip bir biçimde sevişirken yakalar. Baba Tirza'nı n sevgisiz bir sevişmesine şahit olur.Hofmeester yıllardır biriktirdiği servetini ve kendisiyle kızlarına kurduğu güven dolu geleceği bir gecede kaybeder. Artık her şey anlamsızdır.

Künye

Yönetmen Rudolf van den Berg
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Gábor Szabó
Süre 100 dk
Tür Dram

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 11 Eylül 2012 10:57:23

2010 İstanbul Festivalinde gösterilen filmlerden. Sinema sanatı açısından muhteşem. Batının müslümanlara bakışını yansıtması bakımından ilginç. Kızının sevdiği genç ile amansız bir mücadeleye giren baba bırakın potansiyel terörist yerine koymayı onu 11 Eylül teröristlerin lideri yerine koyabiliyor. İşi öldürmeye kadar ileri götürüyor.Diğer taraftan sapık saplantıları olmasına rağmen peşine takılan bir çocuk fahişeye davranış açısından herkese insanlık dersi veriyor. Hollanda'nın en
sevilen yazarlarından Arnon Grunberg'in Romanından alınan film dört dörtlük. DVD'yi bulabilirseniz mutlaka izleyin derim.

Yandex.Metrica