Başkanların Hizmetkarı

(The Butler)

Sinema Filmi

2013

Film 1926'da daha iyi bir hayat için Cecil'in Güney’den ve zorbalıktan kaçışıyla başlıyor. Büyüme yolculuğu sırasında paha biçilemez beceriler öğrenip, Beyaz Saray’a hizmetkar olarak gelmesiyle, sivil hak hareketleri sırasında, oval ofisin çalışma yöntemini kendi gözleriyle izleme şansını elde ediyor. Eşi Gloria evde iki oğlunu yetiştirirken, Cecil'in beyaz saraydaki işi, onların orta sınıf bir hayat yaşamasına olanak sağlıyor ama Cecil'in ''ilk ailesine'' olan bağlılığı evde gerginlik yaratıyor. Bu durum eşi ve oğlunun (David Oyelowo) kendisinden uzaklaşmasını sağlıyor. Gaines ailesinin gözünden, duygularını kullanarak Daniels, Amerikan politikasının değişen dalgalarını ve ırk ilişkilerini gösteriyor: John F. Kennedy'nin suikastından Martin Luther King'e, Freedom Riders'dan, Black Panther hareketine, Vietnam Savaşı’ndan, Watergate skandalına, Cecil bu olayları hem içten biri olarak hem de aile erkeği olarak deneyimliyor. Filmin kastı ise oldukça dikkat çekici: Yaya Alafia, Mariah Carey, John Cusack, Jane Fonda, Cuba Gooding, Jr., Terrence Howard, Elijah Kelley, Minka Kelly, Lenny Kravitz,James Marsden, Alex Pettyfer, Vanessa Redgrave, Alan Rickman,Liev Schreiber Robin Williams bunlardan bir kaçı. Lee Daniels'ın ''Başkanın Uşağı'' filmi, dayanaklı bir adam, bir ülkenin büyümesi ve ailenin gücünü ele alıyor.

Künye

Yönetmen Lee Daniels
Senaryo ,
Yapımcı Hilary Shor , Pamela Oas Williams , James T. Bruce IV
Müzik Rodrigo Leão
Görüntü Yönetmeni Andrew Dunn
Vizyona Giriş Tarihi 30 Mayıs 2014
Süre 132 dk
Tür Biyografi, Dram
Ülke ABD

Firmalar

Pinema (Dağıtımcı)
Hasılat 67.379,0 TL
Toplam İzleyici 4.513
Vizyonda Kaldığı Hafta 3 Hafta

Son Yorumlar (1)

Haqan avatar Haqan 04 Ocak 2014 19:33:17

9

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Cecil'in hikayesinde oscarlık bir film ile Cecil'i oynayan oscarlık bir Forest Whitaker'ı izledim.
Köle bir çocukluktan beyaz Saray'ın kâhyalığına kadar uzanan bir ömürde Cecil'in ve ülkedeki siyahilerin siyasi evrimi.. .

Harika bir film..Tüm aday filmleri henüz izlemedim ancak The Butler adaylığı kesinlikle hakkediyor. Whitaker en iyi erkek oyuncu , eşi rolündeki Oprah Winfrey en iyi yrd. kadın oyuncu ödülüne aday olmaları hatta kazanmaları normal sonuç olacaktır.
Notum:9/10

Yandex.Metrica