Hours

(Hours)

Sinema Filmi

2013

Künye

Yönetmen Eric Heisserer
Senaryo
Yapımcı Kevin Scott Frakes , Peter Safran
Müzik Benjamin Wallfisch
Görüntü Yönetmeni Jaron Presant
Süre 97 dk
Tür Dram, Gerilim
Ülke ABD

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 26 Kasım 2013 09:22:08

9

Önce Filmin yönetmenine bakalım, neyin nesi, kimin fesi. sonra da filmine geçeriz.
Efendim Yönetmenimiz ilk filmini yöneten genç bir adam.: Eric Andrew Heisserer (1970) İlk ve tek filmi daha önce 4 filme senaryo ve yazar olarak katkıda bulunmuş. Heme nde belirteyim Hours'un hikayeside ona ait.
Hem yazmış, hem yönetmiş, ilkler içinde bana görede küçümsenmeyecek bir başarı elde etmiş.
Şimdi geçelim filme, herzamanki gibi önce biraz anlatayım. Yer,New Orleans tarih 28.Ağustos.2005 kahramanımız
Nolan Hayes (Paul Walker) yaşayacağı büyük trajediden habersiz, son sürat giden bir araba içinde hamile eşi Abigail'i (GenesisRedriguez) hastaneye götürüyor.
hastanedeki ifadesine göre daha doğumada 5 hafta var. kadın sancılar içinde kıvranıyor. Yatırıyorlar.
Sonra doktor ile konuşmasına şahit oluyoruz.bir kızı olduğunu ama eşini kurtaramadıklarını söylüyor. Tam bir şok, bir bocalama, şuursuz geçen dakikalar, sonra kendini topluyor. bebeğin yanına gidiyor.
Bebek solunum cihazına bağlı, daha nefes almayı öğrenememiş, cihaz ona yardımcı olacak. Doktorun açıklaması "en iyi iyi ihtimalle 48 saat cihaza bağlı kalacak., ağlamaya başladığında tehlike geçti demektir." diyor.
Bu arada saat sabahın 5'i olmuş televizyonlar bir kasırganın yıkıcı boyutlarda ilerlemeye devam ettiğini giderek te New Orleans'a doğr u yaklaştığını haber veriyorlar.Meteorolojik açıdan yüksek bulutlarla gelen kusursuz bir fırtına. İsmi Katrina Kasırgası .Herkes panik içinde , şehirin bir aylığına boşaltılacağı söyleniyor.
Kasırga ulaşıyor. Hastanenin zemin kat bekleme odası sular içinde, hastalar çıkarılıyor, doktorlar yok gitmiş, bir görevli hemşire gözüküyor, yardım getireceğini söyleyip gidiyor.
Hastaneye gelen güç kabloları hasar görmüş, yeniden döşenecek, elektrik en az 48 saat yok. eczaneler yağmalanmış, şehirden silah sesleri geliyor..
Nolan'ın bebeğinin başında sessizce beklemekten başka çaresi yok. Zira hastane dışarıdan daha güvenli. Ama elektirik kesik. Bebeğin bağlı olduğu solunum cihazını en az 48 saat çalışır vaziyette tutmak gerekiyor. Cihazın pilleri 3 dakikada boşalıyor. makinaya bağlı bir kolla pilleri devamlı şarj etmek durumunda.yiyecek sıkıntısı var,, bu arada hastaneye dışarıdan gelen davetsiz misafirlerde var. uyuşturucu bağımlıları, yağmacılar.Onlarlada uğraşmak zorunda. En sonrada bir kurtarma köpeği geliyor.
İşte film bu şartlar altında Nolan'ın bebeğini hayatta tutmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.
97 dakikalık filmin en az 80 dakikası tek mekanda kapalı bir odada geçiyor. bu ara bebeği ile konuşuyor, eşi ile tanışmaları evlenmeleri Flashbacklerle anlatılıyor, gereksiz sahneler, tıpkı tek kişilik bir tiyatro oyunu gibi izliyorsunuz. Gerilim denmiş ama filmde bir gerginlik yok, herhalde izleyiciye o duyguyu verememiş.. Ama izleyecek olan bebek bekleyen genç izleyicileri duygu olarak yakalayabilir,
Bence filmin tek olumlu tarafı Paul Walker'in oyunu, Dört dörtlük bir performans Onun hatırı için
10/8 -

Yandex.Metrica