Savaşın Gölgesinde

8,33

( 2 kişi yorum yaptı )

Savaşın Gölgesinde

(Lore)

Sinema Filmi

2012

Başarılı yönetmen Cate Shortland’in katıldığı hemen hemen tüm festivallerden ödülle dönen ve eleştirmenlerin favorisi haline gelen filmi “SAVAŞIN GÖLGESİNDE /LORE”, 2. Dünya Savaşı’na ters köşeden bir bakış atıyor. Film, alışılmış 2. Dünya
Savaşı filmlerinin aksine izleyiciyi “karşı tarafın” sıradan bir ailesiyle tanıştırıyor. Anne ve babası Hitler yanlısı olan Lore, savaş sonrası kardeşleriyle bir başına kalır. Nazi sempatizanları teker teker yakalanarak öldürülürken Lore dört kardeşini yanına alarak yollara düşer. Savaşın bitişiyle hüküm süren kargaşa, yokluk ve acının ortasında çaresizce tehlikelerden kaçmaya ve yolunu bulmaya çalışan Lore, Thomas adında gizemli bir Yahudi mülteciyle karşılaşır. Şimdi kardeşleriyle birlikte hayatta kalmak için hayatı boyunca düşman bildiği ve hep nefre t etmesi gerektiği öğretilen bir Yahudi’ye güvenmek zorundadır. Bütün bu olanlar Lore’un dünyasını alt üst edecek ve bildiği her şeyi sonsuza dek değiştirecektir.

Künye

Yönetmen Cate Shortland
Senaryo
Müzik Max Richter
Görüntü Yönetmeni Adam Arkapaw
Vizyona Giriş Tarihi 16 Ağustos 2013
Süre 109 dk
Tür Dram, Savaş
Ülke Avustralya Almanya Ingiltere

Firmalar

M3 Film (Dağıtımcı)
Hasılat 17.824,86 TL
Toplam İzleyici 2.418
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (2)

Haqan avatar Haqan 23 Ocak 2014 23:58:40

9

Avrupa tarihi ile ilgili her filme çok ilgi duymuşumdur..Haliyle yakın tarih olan II.Dünya Savaşı dönemi de buna dahil.

İlk defa içinde hitler ve nazi kavramlarının olduğu bir filmi yahudi gözünden degil de alman gözünden izleyebildik çok şükür.

nyalar güzeli 16-17 yaş civarlarında Lore..Babası nazi subayı , annesi de nazi ve hitler aşığı bir kadın.

Babaları, çöküşten sonra nadiren gördüğü ailesini güvenli biryere bıraktıgını düşünerek tabiri yerindeyse oradan uzar..Çünkü çılgın bir cadı avı başlamıştır nazilere karşı..Anne zorlu koşullara dayanamayıp kendi teslim olur. O ortamda daha kendi çocuk sayılabilecek Lore'ye biri bebek 4 kardeşini Hamburgtaki anneannesine gitmelerini söyler..Kaldı ki haftalar alacak bu yolculuk yürüyerek gerçekleşecektir..Sürekli de yolda işgalci güç kontrolleri vardır.

Bir yahudi degil de alman gözünden o yokluk dönemini ve zor şartları izlemek çok güzeldi. Hele o Lore...
Harika bir film..Kesinlik öneririm.

mkurtsen avatar mkurtsen 09 Ağustos 2013 09:09:55

Filmi beğendim. Geniş bir yorumunu mutlak yazacağım.

Yandex.Metrica