Sabır Taşı

8,33

( 1 kişi yorum yaptı )

Sabır Taşı

(Syngue Sabour)

Sinema Filmi

2012

Yazar ve yönetmen Atiq Rahimi, ödüllü filmi Yeryüzü ve Küller´den sekiz yıl sonra yeniden sinemaya dönüyor. Afganistan´ın Oscar adayı olan film, yönetmenin çok satan romanından uyarlanmış. Afganistan´da ya da savaşla yerle bir olmuş herhangi bir ülkede herhangi bir yerdeyiz... Otuzlarında güzel bir kadın, yıkık dökük bir odada felçli kocasına bakmaktadır. Bir gün suskun kocasına tek yönlü bir itirafta bulunmaya başlar; çocukluğunu, sıkıntılarını, hayal kırıklıklarını, yalnızlığını, hayallerini, isteklerini anlatır. Kocası sessizce onu dinlerken bilmeden kadının "sabır taşı" olur, onu mutsuzluktan, acıdan, eziyetten koruyan... Fakat kadın asıl benliğini, daha sonra tanışacağı genç bir askerde bulacaktır. Rahimi, Sabır Taşı´nı 2005´te 25 yaşındayken kocası tarafından öldürülen Afgan kadın şa ir Nadya Encuman anısına yazmış: "Afgan kadınları hakkında hep aynı söylemleri duymaktan bıkmıştım, ezilen, kurban olan kadınlar. Oysa Afganistan´a gittiğimde son derece dirayetli kadınlarla tanıştım."

Künye

Yönetmen Atiq Rahimi
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Thierry Arbogast
Eser
Süre 98 dk
Tür Dram, Savaş
Ülke Fransa

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 03 Eylül 2013 17:43:01

9

Bu güzel filme hiç kimse yorum yazmamış ne kötü, ilk yorumu ben yazayım, peşi gelsin.
Şayet ABD filmlerinden bıktınız, biraz ara vermek istiyorsanız size ayrı bir lezzeti olan bir Afgan filmi önereceğim .Lezzet dediğime bakmayın tad değil acı veren b ir film. gerçek anlamda şayet insansanız izlerken üzülmeme şansınız yok.
Herzaman ki gibi önce yönetmen ve roman hakkında bilgi vereyim. Burada ikisi aynı isimde birleşiyor.
Atiq Rahimi 1962 Kabil doğumlu. Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgal etmesi üzerine Pakistan'a sığınmış oradanda Fransa ’ya göç etmiş, önceleri Fransız televizyonu için belgeseller hazırlayan Rahimi yazmaya 1990’lı yıllarda başlamış . İlk romanı ‘Earth and Ashes’ı Pers dilinde yazmış, bu Romandan uyarlanan film katıldığı yarışmalarda -aralarında 2004 Cannes Film Festivali nin de yer aldığı- toplam yirmi beş ödül kazanmış
Filmimiz . Fransızca kaleme aldığı Syngue Sabour Türkçeye ‘Sabır Taşı’ adıyla çevrilen dördüncü romanından Rahimi’ye 2008 Concourt ödülünü kazandırdi tam 33 dile çevrimiş, Fransada en prestijli roman ödülünü almış.
Yazar hakkında bu kadar.bilgi yeterli. Filme geçelim
Rahimi yazdıklarını yöneten ender yazarlardan.. 2005 yılında, bir edebi konferansa katılmak için Kabil'de davet ediliyor.
organizatörlerinden biri, bir kadın, kocası tarafından öldürülünce bu konferans iptal ediliyor.. gazetelerden öğreniyor Kadın şair . Nadya Encümen , sağlığında sustuğu, eşinin uyguladığı şiddet sonuncu sonsuza kadar susuyor. Olay Rahimi'ye SabırTaşı hikayesi fikrini veriyor romanı yazmak için motive oluyor, olay budur.
Sabırtaşı ikinci yönettiği film. Filme Afganistan Filmi dedim ama Almanya ve Fransa ortak yapımı, Özellikle Fransa en büyük pay onun ,Yapımcılar, kamera, senaryo. senarist Jean-Claude Carrière Rahimiyi arayarak romanı film yapmak istediğini söylüyor. Başlangıç böyle
Film için kollektif sanat derler, doğru herkesin katkısı var. Ben filmin yönetmenin olduğunu düşünenlerdenim. ama burada durum farklı fikir Jean-Claude Carrière'den gelmiş senaryoyuda o yazmış yüzde elli, yüzde elli diyelim.Zaten o olmazsa film çekilemezmiş.
Konuyu yukarı konu bölümüne yazmıştım. tekrarlamaya gerek yok
.
Burada filme hayat veren Golshifteh Farahani (1983) adını anmamak büyük haksızlık olur Farahani İranlı bir tiyatro yönetmeninin kızı,gencecik bir akrist Fransa'da yaşıyor. 14 yaşından beri filmlerde oynuyor.
Düzenden yana sözde sanatçı değil, gerektiğinde Ülkesindeki haksızlıklara karşı çıkmasını, sesini duyurmasını biliyor ,bu yüzden Ülkesine girmesi yasaklı.
Filmdeki performansı ise tek kelime muhteşemdi.
Mutlaka izlenmesi gerek filmlerden
10/10

- See more at: http://www.sinematurk.com/film/47789-sabir-tasi/#sthash.7qexIepk.dpuf

Yandex.Metrica