Acı

(Pieta)

Sinema Filmi

2012

Tefeciler adına çalışan zalim bir adam, patronlarının alacaklarını her ne yöntemle olursa olsun toplamaya alışmıştır. Ailesi ya da dert edeceği sevdikleri olmadığı gibi işini sınırsız kötülükle yapabilme yolunda ne korkusu ne de tereddüdü vardır. Bir gün karşısına bir kadın çıkar ve annesi olduğunu iddia ederek yıllar önce onu terkettiği için özür diler. Adam başta kadına inanmaz; herhangi bir anne hatırası yoktur. Ama kadına bağlandıkça onun korkunç bir sır sakladığını anlar.

Künye

Yönetmen Ki-Duk Kim
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Jo Young-Jik
Vizyona Giriş Tarihi 15 Şubat 2013
Süre 104 dk
Tür Dram
Ülke Güney kore

Ödüller

Altın Aslan (69. Venedik Film Şenliği-2012)

En İyi Yönetmen (9. Uluslararası Dubai Film Festivali-2012)

Firmalar

Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 33.932,7 TL
Toplam İzleyici 4.571
Vizyonda Kaldığı Hafta 14 Hafta

Son Yorumlar (3)

pleiadess avatar pleiadess 09 Ekim 2013 16:09:51

8

Oldukça etkileyici bir fimdi, Kang-do için üzüleyim mi yoksa yaptıkları için nefret mi edeyim bilemedim, aslında uzun zamandır kullanmadığı için pas tutmuş bir kalbe ve vicdana sahip bir adam, fakat göstermekte pekte başarılı değil.. Annesi olduğunu söyleyerek hayatına giren kadın için söylenecek tek şey istediğini elde etti, ama bedelini hem ödedi hemde ödetti ... Sonlara doğru sizi şaşırtacak, finali ile sizi sarsacak bir yapım mutlaka izlenmeli..

mkurtsen avatar mkurtsen 20 Nisan 2013 15:59:30

Hani derler ya yumruk yemiş gibi oldum. Filmi izleyince bende öyle. Shakespeare oyunlarından alınmış gibi büyüleyici.
2012 de Venedik'teki Altın Aslan ödülü ve sonrasında bir yıl içinde 12-13 ödül, hepside helal olsun.
Konu yukarıda var, tefeci bir örgüt tahsilatçısı kalpsiz zalim bir genç adam, 30 yıl sonra çıkıp gelen annesinin hikayesi. Hikaye önce rahatsız edici gibi,( anne/oğul arasındaki cinsellik , her ne kadar kin, intikam ve acıya dayansada, buradan çıktım, buraya girebilirmiyim diyalogları) sonra boyut değiştirip bir sevgi ve intikam hikayesine dönüşüyor. Karışık.
Sadece bu mu film , aynı zamanda bir ekonomik düzen eleştirisini herkesin gözünün içine sokacak kadar mükemmel yapıyor. Güney Kore'de kapitalizmin faiz sarmalındaki küçük işetme sahiplerinin durumunu bütün çıplaklığı ile dünyanın gözleri önüne serilyor..
Yönetmen, dolayisyle yönetim kusursuz, ana/oğul oynayan oyuncuların performansları mükemmel, özellikle'de anneyi oynayan Jo Min-su oynadığı karakteri ete kemiğe dönüştürüp, öyle bir oyun çıkarmış ki.. oyunuda tescillenmiş, bir sürü" En İyi Kadın Oyuncu " ödülü var.Fazla söze gerek diğer oyuncularda öyle, bu film anlatılmaz, izlenir, adam film çekmemiş, sinema tarihine filminin ve kendisinin adını yazmış.
10/10

Haqan avatar Haqan 20 Nisan 2013 15:21:33

Mustafa Abi'nin tavsiyesi üzerine izledim.Hatırladığım kadarıyla Old Boy'dan sonra bu izlediğim ikinci Güney Kore filmiydi.

Her iki filmde de anladım ki uzakdoğulular (özellikle Güney Koreliler) filmlerinde inanılmaz konulara ve sahnelere cüret ediy orlar.
Sosyal içeriği bakımından Kuzey Kore için tam bir propaganda filmi olur aslında..
Filme baktığımızda çekilen mekanlar orjinallik sağlamak açısından çok güzel, Jung-jin Lee'yi ve Min-soo Jo 'yu tebrik etmek gerekir.

Yandex.Metrica