Ölümsüz Kadın

8,67

( 3 kişi yorum yaptı )

Ölümsüz Kadın

(L'Immortelle)

Sinema Filmi

1963

İstanbul'a yeni gelen bir Fransız,gizemli bir kadınla tanışır ; en az kendisi kadar gizemli ve tekinsiz ,İstanbul'u birlikte dolaştığı bu kadının çekimine kapılır.Bir süre sonra kadın ortadan kaybolur.Adam umutsuzca onun izini sürdükçe ,içinden çıkılmaz bir labirentin içinde kaybolur.Alain Robbe Grillet'nin ilk yönetmenlik denemesi "L'immortelle / Ölümsüz Kadın" da Marienbad'ın durağan otel dekorunun yerini bu kez büyülü,gerçek üstü bir durağanlığa sahip İstanbul alıyor.Filmde Türk yönetmen Lütfü Akad yardımcılık yapmış.Filmin ışıklarını da Feyzi Eryılmaz yapmış.filmin sonunda yer alan jenerik yazılarında filmde oynayan Türk oyuncuların tümünün adı yazılı değil.

Künye

Yönetmen Alain Robbe-Grillet
Senaryo
Müzik Georges Delerue , Tahsin Kavalcıoğlu
Görüntü Yönetmeni Maurice Barry
Süre 101 dk
Tür Dram, Duygusal, Gizem
Özellikler 35 mm, Siyah Beyaz
Ülke Fransa Italya Türkiye

Son Yorumlar (3)

tevfikcakmak avatar tevfikcakmak 24 Ekim 2016 22:00:42

10

Film Müzeyyen Senar'ın "OY FARFARA FARFARA" türküsü ile başlıyor.İlerleyen sahnelerde,filmin baş oyuncusu arabasında adı radyodan anons edilen Sevim Tuna'dan ,"ÖLÜMSÜZ KADIN" şarkısın dinliyor.Filmin tamamının fonunda Türk müzikleri yer almış.1963 yı lının İstanbul'u filmde her yönğyle harika görülüyor.

tevfikcakmak avatar tevfikcakmak 24 Ekim 2016 01:35:10

10

Filmi izlebizle.net sitesinden Türkçe alt yazılı olarak izledim.Fransız yönetmenin ilk filminde başarılı olduğu söylenemez.Lütfü Akad gibi usta yönetmenimiz yardım etse de ortaya sürükleyici bir film çıkmamış.Filmin çekimi için iyi bir siyah beyaz fi lm çalışması diyebiliriz.Gece ve dahili çekimlerde ışık iyi kullanılmış.Filmde Türkçe konuşmalar,bir çok yabancı filmdeki konuşmalara göre harika.Anlaşılır Türkçe diyaloglar var.Türk oyuncuların filme katkısı olumlu olmuş.Küçük küçük rollerde onları görmek ve tanımak seyrederken harika oluyor.Filmi merakla takibimdeki en büyük unsur,1963 yılının İstanbul'unu çok iyi yansıtması.Filmin fonunda Türkçe şarkılar da İstanbul görüntüleri ile kulağımıza güzel bir zevk tattırıyor.

mkurtsen avatar mkurtsen 18 Eylül 2012 16:38:39

8

FİLMİ DÜN İZLEDİM. iLK YORUMUDA BEN YAPAYIM.
Film fransızca alt yazıda yok. sadece küçük rollerdeki sınırlı sayıdaki türk oyuncular türkçe konuşuyor. Zaten çok fazla dialog da yok. Jenerik Müzeyyen Senar'ın sesinden oy farfara şarkısı ile başlıyor . Konuda bir karmaşa yok. Anladığım kadarı ile Boğazda Yalıda yaşayan bir adam çok güzel gizemli bir kadınla tanışıp ona aşık oluyor, , sonra beraberce bir gece eğlencesi dönüşünde araba kazasında onu kaybediyor. Sonrası Istanbul'un her tarafında onu görmesi. Mezarlıklar, cami avluları, Kayıkhaneler, boğaz yalıları boğaz vapurları, vapur güverteleri, yerebatan sarnıcı, arnavut kaldırımlı daracık eski İstanbul sokakları. Beyoğlu'nun arka sokakları, Pavyonlar, gece kulupleri, fonda Türk Sanat Müziği şarkıları Müzeyyen Senar, İnci Çayırlı vede Aşık Veysel şarkı ve türküleri.. Birde Radyoda şarkı okuyan Müzeyyen Senar'ın Sevim Tuna olarak anons edilmesi.....Sonrası onun kaza yaptığı arabasını satın alma. Sonunu söylemeyeyim. Melankolik çılgın bir aşığın yapacağını yapıyor.
Filmi 1963 Yılında Fransız Y azar ve Yönetmen Alain Robbe-Grillet' çekmiş.Daha önce hibir Türk Yönetmenin yapmadığı ya yapamadığı bir şekilde arka planda Istanbul'un portresini olağanüstü bir güzellikte sergilemiş . İlgi ile izleniyor.

Yandex.Metrica