Yarım Kalan Mucize

5,56

( 4 kişi yorum yaptı )

Yarım Kalan Mucize

Sinema Filmi

2013

1940’lı yıllar… 2. Dünya Savaşı atmosferinde, Anadolu’da açlık ve sefaletin doruğa çıktığı zamanlar… Nahide, acımasız koşulları yaşayan fakat yaşadıklarının bilincinde olmayan zavallı kızlardan biridir. Kendinden yaşça bir hayli büyük toprak ağasıyla evlendirilmek istenen en yakın arkadaşının intihar etmesi Nahide’nin zihninde onarılmaz yaralar açar. Bu olay üzerine ilkokul öğretmeni onun bu yazgıyı değiştirmesini ister. Bunun en iyi yolu Nahide’nin Köy Enstitüsü’ne gitmesidir. İşler düşünüldüğü gibi kolay olmayacaktır. Babasının yaklaşımı ve feodalitenin baskısı Nahide’yi bir uçurumun kenarına sürükler. Nahide kararlıdır; okula gidecektir. Erkek kılığında köyünden kaçıp, okula gitme çabası aslında Anadolu’da yeni bir eğitim seferberliğinin habercisidir.

Künye

Yönetmen Biket İlhan
Senaryo ,
Yapımcı Nihan Belgin
Görüntü Yönetmeni Claudio Bolivar
Vizyona Giriş Tarihi 20 Aralık 2013
Süre 90 dk
Tür Dram, Tarihi
Ülke Türkiye

Ekip

Yapımcı Umut Beşkırma (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Nihan Belgin (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Celil Aslan (Yapım Amiri)
Arda Semetli (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Umut Beşkırma (Yardımcı Yönetmen)
Cem Terbiyeli (Yardımcı Yönetmen)
Post-Prodüksiyon Tolga Girici (Renk Düzenleme)
Sanat Ekibi Çağlar Yıkılmaz (Sanat Asistanı)
Ses Ekibi Meriç Erseçgen (Ses Tasarım & Final Miks)

Firmalar

Kinema Film (Yapım)
İFP (Dağıtımcı)
Hasılat 15.093,28 TL
Toplam İzleyici 1.490
Vizyonda Kaldığı Hafta 2 Hafta

Son Yorumlar (4)

Sinefilmurat 26 Mart 2015 20:44:58

8

Birçok açıdan çok beğendiğim bir film oldu. Köy enstitülerinin hikayesini bir köylü kızının hikayesiyle bağdaştırarak duygusal bir anlatım yakalanmış. Nihan Belgin'in oyunculuğunu çok doğal ve gerçekçi buldum. Köy sahneleri ve o dönemler iyi aktarılm ış. Böyle filmler daha çok çekilmeli.

tepegöz avatar tepegöz 20 Kasım 2014 22:12:00

1

amatörce bir film hiç beğenmedim

mkurtsen avatar mkurtsen 27 Temmuz 2014 00:38:27

9

Köy Enstitüleri ile ilgili yapılan ikinci film. Yönetmen Biket İlhan, Atilla İlhan yadigarı, ÇOLPAN iLHAN'ı kaybettiğimiz bu günlerde ona uzun ve sinema adına başarılarla dolu bir ömür dileyerek başlayalım.
Köy Enstitüleri ile ilgili ilk film Toprağı n Çocukları için önce filmi izlemeden Köy Enstütilerinin tarihçesi ile ilgili bir yorum, daha sonrada film hakkındaki düşüncelerimi içeren bir yorum yazmıştım.
İlgi duyabilecekler için gerekli olur düşüncesiyle belirttim.
Şimdi filmimize geçeyim.
Bir kere konu ve Köy Enstitülerinin tarihimiz içindeki yeri itibariyle benim için çok değerli ve anlamlı. Baştan her türlü maddi riskleri göze alarak filmi hayata geçirenleri kutluyorum.
Ne kadar acı değilmi filmi yaklaşık 1500 kişi izlemiş, 15.000 TL. hasılat
Toprağın Çocukları 58.000 kişi 532.000 TL. hasılat
Peki neden böyle oluyor.
Önce Köy Enstitülerini kız/erkek birlikte üretime dönük aydınlatıcı eğitim verdiği için kerhane olarak niteyen zihniyet (Filmde Nahide'yi okuldan almaya gelen ağa tarafından dlle getiriliyor)
Bu günde iş başında eğitim sistemini kendi düşünce yapısına göre şekillendirmiş, bütün Liseleri İmam Hatip Lise'sisine dönüştürmüş, tek tip bir yeni nesil yetiştirme çabasında.
Tabiki baştan politize olmuş sinemaya ilgi duyan bu yeni kuşaklar
filme önyargılı olarak yaklaşacak, izlemek istemeyecek.
Hadi bu gençler yüzde elli diyelim, diğer yarı nerede ?
Buradada kusuru kendimizde arayalım, neden diğer yarıya ulaşamadık, tanıtım tanıtım. piar, yazılı ve görsel medya devreye girmesi lazım. Demekki yapılmamış.
Filme gelince konu güzel, anlaşılıyor ki bir Köy Enstitüsü öğretmeni olan Nahide'nin hatıratından yola çıkılmış, kurmacada olsa güzel ve değerli.
Oyuncular en büyük rolden en küçüğüne kadar iyi seçilmiş, ve iyi yönetildikleride çok belli. Çekimler mekanlar Güzel. ama yetersiz
Gönül ister ki böyle değerli konular heba edilmesin seyirciye ulaşsın, küçük bütçelerle değil, büyük bütçeli hatta TRT destekli ses getirecek prodüksiyonlar olarak yapılsın., olanak yoksa yaratılsın.
Belki o zaman herkesin yüzü güler, herkesde kazanır maddi ve manevi anlamda.
"Konu ile ilgili çok daha iyilerini izlemek umuduyla" deyip bitireyim.
10/8 -
-Gelecek Yorum VECİDE

baran34 avatar baran34 25 Aralık 2013 00:57:23

3

Gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenerek kurgulanan yapım tam bir fiyasko. Başrollerini "sonrollerde" dahi oynayamayacak Nihan Belgin ve Umut Beşkırma'nın oynaması Yetkin Dikinciler ve Dolunay Soysert'e ise yardımcı oyuncu statüsü verilmesi çok garip. Nihan hanım annesinin filmin yönetmeni kendisinin ise hem senarist, hem yapımcı hem de oyuncu olarak oynaması bir nevi kendin çal kendin oyna meseli olmuş.
Biket yönetmenimiz bir röportajında bu tarz filmleri 100-400 bin bandında izleyen bir seyirci kitlesi oluşturamadık Türkiye olarak dert yanmış. Pektabii bu tarz! yaparsanız görüldüğü üzere bin kişi bile gelmez.

Yandex.Metrica