Body of Water

(Syvälle Salattu)

Sinema Filmi

2011

Julia oğlunun babasından ayrılmış genç bir avukat. Yapılacak bir endüstriyel projeye karşı enerji şirketine açacağı dava için incelemelerde bulunmak üzere 5 yaşındaki oğlu Niko ile çevreye gelir. Babası yıllar önce burada değirmencilik yapmış, ilk evladını göle kurban vermiş. Olayla ilgisi var. çocukluğu burada geçmiş yarı deli annesinin hastalığı yüzünden şehre taşınmışlar. Babası ile arası pek iyi değil gibi, çatışma halinde.
Filmin başında anlatılan göl ruhu ile değirmenci hikayesinin kahramanlarından. Hikayeyi biliyor ama kendisinin içinde olduğunu bilmiyor. Karanlık ve gizem dolu hikayenin sonu finalde son derece şaşırtıcı bir şekilde ortaya çıkıyor. mkurtsen 07-10-2012

Künye

Yönetmen Joona Tena
Senaryo ,
Yapımcı Mikko Tenhunen
Müzik Panu Aaltio
Görüntü Yönetmeni Kjell Lagerroos
Süre 105 dk
Tür Dram, Gerilim
Ülke Finlandiya

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 08 Ekim 2012 05:48:02

Finlandiya Sineması'ndan bir örnek.
Anlatıcı filmin başında Göl Ruhu ile bir değirmenci hikayesi anlatıyor.
"Uzun uzun zaman önce göle dökülen dere kenarında bir değirmen vardı.Değirmenci ailesi ile birlikte burada yaşar, köy halkı için un üretirdi. . Daha sonra mahsul kıtlığı yaşandı. Değirmenci ve köy halkı açlığa mahkum oldu. Değirmenci gölden yardım istedi. Yakarışı yanıt buldu.Göl ruhu değirmenciye servet ve şans vaat etti.
Ancak bunun bir karşılığı olacaktı. İlk evladını Gölün ruhuna verecekti. Anlaşmayı yaptı. Kollarında ilk evladını göl kıyısına taşıdı, uzun kamışların arasından çocuğu gölün ruhuna verdi.
Bir daha asla yoksulluğa mahkum olmadı.
Dram-Gerilim türündeki filmde tema bu. Yıllar sonra Değirmencinin çevreci kızı oğlu ile bölgeye tatile geliyor.
100 dakikalık filmde ilk bir saat tık yok. Baştan hikayeyi anlatıp gerilimi sağlamış ya. Bekliyorsunuz., boşuna gidip gelmeler.
Gerçek son yarım , hatta çeyrek saat içinde ortaya çıkıyor.
Final hakkında daha fazla bir şey söylemeyeyim. İzlemek isteyenler olabilir.
Evet sabırları zorlayarak bir gerilim sağlamış, ama izlemeye değer mi? ben anlattım seçim sizin.

Yandex.Metrica