Karaoğlan

8,00

( 6 kişi yorum yaptı )

Karaoğlan

Sinema Filmi

2012

Moğollar, Türklerin huzur dolu yurdu Anadolu kapılarına dayanmışlardır. Türk-Moğol savaşı çıkmak üzeredir. Bütün dünyayı ateşe veren Moğol istilasından korunmanın tek yolu Türk devletleri arasında birlik oluşturmaktır. Altın Orda Devleti de bu birliğe katılmak istemektedir.

Bu birliği gerçekleştirmenin tek yolu, Çise Hatun’un Altın Orda’ya gelin gitmesidir. Ancak başlarında Camoka’nın olduğu Moğollar, bu birliği engellemek için Çise Hatun’u yok etmeye kararlıdırlar.

Ancak Camoka’nın işi o kadar da kolay değildir. Karşısında efsane kahraman Karaoğlan vardır.

Anadolu’dan başlayıp Kafkas dağlarında uzanacak heyecan ve tehlike dolu yolculuk, on binlerce kişilik üç dev ordunun kıran kırana savaşına yol açar.

Anadolu’nun kaderi Karaoğlan’ın elindedir. Ele avuca sığmayan güzeller güze li Bayırgülü, Asya’nın en iyi kılıç kullanan adamı Baybora, büyük savaşçı Balaban ve Karaoğlan’ın akıl hocası Çalık, bu büyük destanın kader ortaklarıdır.

Künye

Yönetmen Kudret Sabancı
Senaryo , ,
Yapımcı Erol Avcı
Müzik Murat Tuğsuz
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 11 Ocak 2013
Tür Macera, Tarihi
Özellikler 35 mm
Ülke Türkiye
Etiketler Çizgi roman adaptesi - Karaoğlan - Çalık - Baybora - Bayırgülü - Balaban - Camoka Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Engin Sarıal (Genel Koordinatör)
Kurgu Oğuz Çelik (Kurgu)
Emre Aş (Kurgu)
Yapım Tasarım Burhan Türk (Yapım Tasarım)
Sanat Yönetmeni Meral Aktan (Sanat Yönetmeni)
Burhan Türk (Sanat Yönetmeni)
Burhan Türk (Sanat Yönetmeni)
Dekor Tasarım Tolga Dinç (Dekor Tasarım)
Kostüm Tasarım Funda Büyüktunalıoğlu (Kostüm Tasarım)
Yapım Ekibi Adil Şanal (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Yıldız Aşanboğa (Yardımcı Yönetmen)
Mertcan Demir (Yönetmen Yardımcısı)
Felat Atan (1. Yönetmen Yardımcısı)
Ahmet Burçin Kılıç (1. Yönetmen Yardımcısı)
Mehmet İlker Zaimoğlu (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Türksoy Gölebeyi (Yardımcı Görüntü Yönetmeni)
Selim Akgül (2) (Kamera Asistanı)
Levent Durur (Kamera Asistanı)
Yağız Yavru (Kameraman)
Ziya Kasapoğlu (Focus Puller)
Gürol Beşer (Focus Puller)
Yakup Algül (Focus Puller)
Şahin Sarıoğlu (Focus Puller)
Akın Çakır (Steadicam Operatörü)
Şefik Ağırtmış (Kamera Teknisyeni)
Işık Ekibi Engin Altıntaş (Işık Şefi)
Önder Kadir İlengir (Işık Şefi)
Onurcan Altıntaş (Işık Asistanı)
Sanat Ekibi Uğur Oktan (Dekor Şefi)
Billur Melis Koç (Sanat Asistanı)
Tolga Dinç (Dekor Uygulama)
Tolga Dinç (Aksesuar)
Efektler Merve Karakuş (Görsel Efekt Asistanı)
Oyuncu Seçimi Gözde İkinci (Cast Direktörü)
Seslendirme Emrah Akşık (Seslendirme Yönetmeni)
Tasarım Ömer Muz (Afiş)

Firmalar

TMC Film (Yapım)
UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 1.238.519,0 TL
Toplam İzleyici 134.306
Vizyonda Kaldığı Hafta 32 Hafta

Son Yorumlar (6)

aşıkşair 20 Mart 2013 19:56:37

8

Çok kısa sürdü

cosmopolis avatar cosmopolis 05 Şubat 2013 11:24:15

6

bu yeni çevrim gelişigüzel yapılmış bir iş eski yeşilçamdaki o çoşku o hayalgücü yok evet onlarda para yoktu ama sinema aşkı vardı bu film ticari olduğu her halinden belliydi o şekil yapıldığı için 12 trilyon çöpe gitti

mkurtsen avatar mkurtsen 18 Ocak 2013 23:14:15

Zamanında büyük gişeler yapmış, kitlelerce benimsenmiş serileri çekilmiş, filmlerin 2. çevrimlerinin genellikle başarı şansı az ve halka kabul ettirmek zordur.. Karaoğlanlar Türk Sinemasında ilk çizgi romandır. Bugün izleycisinin yarıdan çoğu da hayattadır.Gerçekten çok sevilmiş Kartal Tibet'i yıldızlığa şana şöhrete taşımıştır. Oda son derece uygun fiziği ile kusursuz bir Karaoğlan olmuş. Bugün hala keyf ile o filmleri izleriz. Camoka rolü ile Danyal Topatan'ı ve Reha Yurdakul'u da unutmamak gerekir
Bu gün gaeatede okudum, yenisi için YILIN HAYAL KIRIKLIĞIı diye başlık atmışlar Gişe yapamamış, üç günde sadece 54 bin kişi izlemiş.. Olacağı buydu, siz bir Karaoğlan filmi çekiyorsunuz aksiyon sahnelerini teknolojik hileler bilgisayar oyunları ile destekliyor, üstelik bunu davul zurna ile ilan ediyorsunuz. Bir kere izleyici gözünde 1-0 yenik daha baştan inandırıcılığınızı kaybediyorsunuz.. Birde filmin tanıtımı için oyuncuları medya önünde teşhir ediyorsunuz. Takım elbiseli adamın Camoka , tuvaletli kadının Bayır Gülü olduğuna nasıl inanayım. Amerika'da böyle. Burası Amerika değil. Türkiye. Tanıtımsız olmaz, tamam, başka bir yolunu bulacaksınız.
Volkan'a bir sözüm yok, fizik olarak iyi olabilir, vucudunuda güzel kullanabilir, Unutmamak gerekir Kartal Tibet Tiyatro kökenli bir oyuncu idi. Bu işi yalnız fizikle başarmadı. Filmden önce 1962 den itibaren Ankara Meyan Sahnesine oynadığı bilinir.
İzlemek gerekirse benim tercihim yine eski Karaoğlan'lar olur. Öylede oldu. "Karaoğlan Altaydan Gelen Yiğit" filmini satın aldım, yeniden onu izleyeceğim.

mimarsinan avatar mimarsinan 17 Ocak 2013 21:35:25

7

Karaoğlan bir çizgi-roman kahramanıdır ancak 1960'lı yılların Kartal Tibet'li filmlerindekine bakarak günümüz Karaoğlan filminde o kahramanı göremiyoruz. Volkan Keskin filmin kahramanı olmasına rağmen 2.,3. rolde gibi imaj vermekte. Ona Karaoğlanımız diyemiyor, onunla biz de Karaoğlan olamıyoruz. O kadar kılıç'a, mızrağa, ok'a, mancınık tahribatına rağmen bir damla kan döküldüğü görülmemektedir.Bayırgülü ve Çise Hatun arasındaki çekişmeler çok uzatılmıştır.Sonuçta, Suat Yalaz filmin senaristlerindendir lakin, acaba, beklediğini alabilmiş midir bu filmden?

Filmde biz eskilerin buldukları da vardır. Atların ve binicilerin vurulduklarında yere düşmeleri, takla atmaları batının kovboy filmlerindekileri ile aynı görsellikte. At binme, at sürme, kılıçla dövüş sahneleri göz dolduruyor. Filmde yer yer verilen Orta Asya müziği bizi perdeye daha bir bağlıyor. Camoka, kaslı yapısıyla Danyal Topatan'dan daha fazla avantaja sahip olarak rolünün hakkını veriyor. Değiştirilen sesi cabası.

Dünya kadar emek verilerek hazırlandığı için izlenebilir.

muratpeker avatar muratpeker 16 Ocak 2013 15:03:08

10

güzel flim izledim

trk_shn avatar trk_shn 11 Ocak 2013 16:06:34

10

Ben bir tarih sevdalısı olarak bu filme mutlak gideceğim.Ama benim gibi düşünen kaç kişi var orası tartışılır.Artık insanlar filmin konusundan çok oyuncu kadrosuna ve teknik ekibine bakıyor..

Yandex.Metrica