Kurbanlık Katil

8,65

( 5 kişi yorum yaptı )

Kurbanlık Katil

Sinema Filmi

1967

Çevresinde ipsiz lakabıyla tanınan Mustafa (Yılmaz Güney), şarapçı ve ayyaşın biridir, kazandığı 3-5 kuruşu meyhanelere yatırır, herkes bugüne kadar onu horlamıştır. Yoksul bir yaşam sürmekte, geceleri sahil kenarlarında yatmaktadır. Yanı başlarında ise, müthiş bir hayat akıp gitmektedir. Yeni dev konutlar yapılmaktadır. Bu konutların sahibi, yandaki arsayı alıp oraya da konut yapıp işleri büyütmek ister ama arsanın sahibi arsasını vermek istemez ve "Bir daha buraya gelirseniz ayaklarınız kırarım" der. Bunun üzerine karar kara düşünen arsayı almak isteyen patron, bir kiralık katil tutmaya karar verir ama bu kiralık katil kim olacaktır? Patronun adamlarından Niyazi (Hayati Hamzaoğlu), bir gün meyhanede içerken Mustafa'yı görür ve onu bir kiralık katil olarak yetiştirme yi kafasına koyar. Onu patronun çiftliğine getirir, besler, silah kullanmayı öğretir. Bir gün Mustafa, kendisi gibi evsiz barksız Melahat'la karşılaşır ve ona aşık olur. Melahat da kendisini tecavüzcülerden kurtaran bu adama. Birbirlerini sevmişlerdir ve kaçacaklardır. Melahat'i çiftliğe getiren Mustafa'yı, Niyaz'i iş yapmadığı için döver, Melahat'i de kovar ama Mustafa kadını bulup tekrar getirir. Niyazi yumuşar, işlerin gerçekleşmesi için laf çıkarmaz. Ona vuracağı adamı gösterirler ama o aslında adamın suçsuz olduğunu öğrenir. Onu sadece omuzundan yaralar. Neden sonra anlaşılır ki Mustafa'ya tuzak kurmuşlardır. Polise, onun eşkalini verirler ve katil olduğunu söylerler. Fakat polis gelmeden onun işini bitireceklerdir. Mustafa son anda uyanır ve patron Şefik'in adamlarıyla çatışmaya girer ve Şefik'in adamlarını tek tek öldürür fakat kendisi de ağır yaralanmıştır. Kendisine doğru koşan kadına son kez gülerek bakar ve yüzü koyun yere düşüp olur. O kadın Melahat'tan başkası değildir.

Künye

Yönetmen Lütfi Ö. Akad
Senaryo ,
Yapımcı Şeref Gür
Görüntü Yönetmeni Ali Uğur
Eser
Süre 98 dk
Tür Dram, Macera
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Kiralık Katil Daha Fazlası

Ekip

Işık Ekibi Mustafa Koçyiğit (Işık Asistanı)

Firmalar

Şeref Film (Yapım)
Erman Film (Laboratuar)

Son Yorumlar (5)

iigood avatar iigood 30 Kasım 2010 00:28:11

yilmaz guneyin simdiye kadar izledigim en guzel filmlerinden biridir filmin basinda herseyin sebebi anlasiliyor zaten. yilmaz Guney (Mustafa) neden Remzi'yi olduryor? hepsi filmin basinda belli bu filmde yilmaz guney eger bu filmdeki olaylar gercek i se yesilcamin bazi filmlerinde benzeri konular islenmistir ornegin Turkan Sorayin fosforlu cevriyem filminde. Simdi filmi soylersem tadi kacar bus ebeptemn dolayi izleyin yalniz sunu bilin ki film tanidik gelecektir herkese konu olarak tam tam ayni konu degil ama benzeri konular islenmistir orneklerden biride Turkan sorayin fosforlu cevriyemdir. tabii fosforlu cevriyem babasinin katili arayan konusu islenmemistir haliyle ama o filmde ceyran eden bazi konular Kurbanlik katilden alinmistir.

turgut1955 avatar turgut1955 19 Aralık 2008 17:01:12

10

Kurbanlık Katil 1967 Yapımı Yönetmen Ö.Lütfi Akad  Senaryo Ö.Lütfi Akad Orhan Aksoy  Yapımcı  Şeref Gür  Görüntü Yönetmeni Ali uğur Oyuncular Yılmaz Güney Hülya Darcan   Hayati Hamzaoğlu Cahit ırgat Filmin konusu bir kiralık katilin Hikayesi çok güze l bir yapım  yılmaz güneyin  oyunculuğu yeter  Türk sinemasina gelip geçmiş en büyük oyuncu yönetmen  yapımcı .yılmaz abi  yaşasaydi Türk sinemasi çok iyi yerlerde  olurdu  bu yapım Türk sinemasinin yüz aklarindan  bu filmde. Ali uğurun  nefis görüntüleri  bu film büyük sinema ustasi  Ö.LÜTFİ AKAD filmdir

asım mavzer avatar asım mavzer 02 Temmuz 2008 08:19:07

10

ATLANMIŞ BİR FİLM ''KURBANLIK KATİL''KİRALIK KATİL YAKALANDI-30 bin lira için adam öldürüldü / Bir süre önce kennedy otelinde Şevket Çil adındaki çiftiyi öldürerek kaçan  N.K. adındaki kiralık katil ,Gaziantepte yakalanarak İstanbul'a getirilmiştir.K iralık katil 30 bin lira karşılığı çiftçiyi öldürdüğünü itiraf etmiştir.                           Akşam Gazetesi (26 Aralık 1967)Agah Özgüç-Bütün Filmleriyle Yılmaz Güney------İşte bu gazete haberinden yola çıkılarak senaryosu yazılıp filme çekilmişti Kurbanlık Katil.Ve filmin Final sahnesi Şantiyede noktalanır.Mustafayı dört bir yandan sıkıştırırlar.Mustafa şefik'in elinden silahı alır ve vurur.Niyazi de Mustafayı yaralar.Mustafa kendisine ateş edip kaçan Muharremi vurur.Yusuf da alnının ortasına yer kurşunu..Mustafa Niyaziyi vurur ve bir daha yaralanır..tam kaçarken polisler gelir..Mustafa polislere doğru koşar ve yüzü koyun düşer,ölür....Yönetmen Lütfi Ö.Akad ustanın elinden çıkan ve sinema eleştirmenlerince atlanmış bir harika film.

ayyaşguney 14 Ocak 2006 10:46:18

10

TEK KELİMEYLE HARİKA BR FİLM......

Yandex.Metrica