The Best Offer

9,17

( 2 kişi yorum yaptı )

The Best Offer

(La migliore offerta)

Sinema Filmi

2013

Künye

Yönetmen Giuseppe Tornatore
Senaryo
Yapımcı Enzo Sisti , Arturo Paglia
Müzik Ennio Morricone
Görüntü Yönetmeni Fabio Zamarion
Süre 124 dk
Tür Dram, Duygusal
Ülke Italya

Son Yorumlar (2)

erakman avatar erakman 31 Aralık 2013 06:22:41

10

Muhteşem bir filmdi.2 saat boyunca beni koltuğuma yapıştırdı.Heyecan ve gizem devamlı gözlerimi açık tuttu.Geoffrey Rush ise çok çok başarılı.Kesinlikle tavsiye ederim.

mkurtsen avatar mkurtsen 23 Eylül 2013 16:25:38

10

Önce size filmin kahramanı Virgil Oldman'ı (Geoffery Rush-1956) anlatayım oradan filme geçerim. Virgil orta avrupalı, bir antikacı ve sanat adamı, sanat danışmanı 16, 17, 18 yüzyıl eserlerinde uzman, aynı zamanda açık artırma yöneticisi. Kadın yüzler ine ait paha biçilmez bir tablo kolleksiyonu var. Bu onda takıntı olmuş, Müreffeh bir hayatı, şahane bir evi, tekdüze bir yaşamı var. Altmışlı yaşlarında olmalı, donmuş bir kalp, kadınlarla ilgisi tablolarından ibaret. Evinde şifre ile açtığı özel bir bölümde muhafaza ediyor, arasıra girip seyrediyor, tablolarını ve kadınlarını. Hepsine aşık
Tabloları yöneticiliğini yaptığı açık artıramalarda kirli oyunlarla elde ediyor. Adamı var Billy'i (Donald Shuterland) müzöyedelere müşteri gibi oturtturuyor, artırmada sıra ona gelince karşı taraf artırana kadar sattım deyiveriyor.
Claire (Sylvia Hoeks) 200-300 yıllık büyük bir villada tek başına yaşayan bir genç kız ailesi ölmüş. Villa paha biçilmez antika eşya ve tablolarla dolu. Satmak veya değerleme yapması için Virgil ile telefonla irtibat kuruyor. Kız agorafobik (açık alana çıkamıyor) ifadesine göre 15 yıldır kendisini bir odaya kilitlemiş, insan içine çıkmıyor. Önce telefon, sonra kapı arkasından görüşmeler. Anahtar veriyor. görüşmeler miras ve sanatsal içefrikli, bir defasındada kendini dış dünyadan izolesinin açıklaması. Birgün kapıyı çarpıp gitmiş gibi yapıyor. Saklandığı heykel arkasından onun odadan çıkışını izliyor.
O andan itibaren Virgil'in hayatı değişiyor. Kızın içe dönük münzevi hali, yeni uyanmış gibi solgun yüzü, agorafobisi, etkileşim sonra tutkuya dönüşüyor.
Üçüncü karakterimiz Robert (Jim Sturgess) Küçük bir antika tamir dükkanı var. Normal bir genç kız arkadaşı var. Virgil'e çalışıyor. Claire ile ytanışdıktan sonrada aşk konularında Virgil'in akıl hocası, onun kıza karşı hareket tarzını yönlendiriyor.
Virgil ona kızı şöyle anlatıyor.
"Solgun yeni uyanmış gibi bir yaratık, sanki herşeyden korkuyor, gözlerinde kendi terörümü gördüm"
Karakterler böyle
Filmi sanat filmi, klasik sanat dokusu var, konu sanat ama aşkta var. Sanat aşk ve gerilim.
Burada izleyecek seyirciyi düşünerek film hakkında daha fazla açıklama yapmak istemiyorum. Bir şeylerden şüpheleniyorsunuz, ama kesin bir bulgu yok. Duygular hemen oluşan şeyler değildir, sizde bilirsiniz, aslından ötedirler, herşey sahte olabilir.
Neşe, acı, hastalık, sağlık, iyileşme düşünün. diyorum
Bu güzel fllmi anlatıpta yönetmeni unutmak kesinlikle olmaz Giuseppe.Tornatore BARİa filmini izledkten sonra ondan böyle bir film beklemiştim.
Eskiyi, geçmişi, tarihi antikayı sanatı seven bir insan olarak bu filmde beni kalbimden vurdu.
10/9 - See more at: http://www.sinematurk.com/film/48638-the-best-offer/#sthash.Rjc08z8z.dpuf

Yandex.Metrica