Vecide

6,67

( 2 kişi yorum yaptı )

Vecide

(Wadjda)

Sinema Filmi

2012

Vecide Suudi bir kadın tarafından çekilen ve çekimleri tamamen Suudi Arabistan´da yapılan ilk uzun metrajlı film. Filme adını veren Vecide, her gün yeşil, güzel bir bisikletin sergilendiği Riyad´daki bir oyuncakçı dükkânının vitrininin önünden geçen 10 yaşındaki küçük bir kız. Kızların bisiklete binmesi yasak olmasına rağmen, Vecide bisiklet satın almasına yetecek kadar para kazanmasını sağlayacak bir plan yapar. Bu parayı kazanabilmek için tek yol Kuran okuma yarışmasına katılmaktır; ancak rakipleri zorlu olunca onları yenebilmek için başka bir yol bulmak zorunda kalacaktır.

Künye

Yönetmen Haifaa Al-Mansour
Senaryo
Yapımcı Roman Paul
Müzik Max Richter
Görüntü Yönetmeni Lutz Reitemeier
Vizyona Giriş Tarihi 25 Temmuz 2014
Süre 98 dk
Tür Dram
Ülke Suudi arabistan

Firmalar

M3 Film (Dağıtımcı)
Hasılat 17.230,12 TL
Toplam İzleyici 1.845
Vizyonda Kaldığı Hafta 7 Hafta

Son Yorumlar (2)

mansuryildirim avatar mansuryildirim 29 Temmuz 2014 21:19:29

6

suudi arabistan sineması için iyi bir başlangıç ilk çekilen sinema filmiymiş ama tatsız tutsuz bir anlatımı var yinede izlenmeyi hakediyor konusuyla

mkurtsen avatar mkurtsen 29 Temmuz 2014 14:34:44

8

Biliyorsunuz Suudi Arabistan'da birçok şey gibi, sinema ve film çekmek yasak. Ne bir sinema salonu nede sinema endüstrisini destekleyecek bir alt yapı yok.
Bugünlerde sinema yasağının kalktığını gazetelerde okumuştum. oda yalnızca çizgi filmler için . Açılacak sinemada sadece çizgi film gösterilecekmiş.
Çocuk kandırıyorlar,ama yinede çocukların içine sinema ateşinin düşmesi için bir aşama.
Vecide Ülkede çekilen ilk film, 38 yaşındaki Suudi yönetmen Haifaa Al Mansour’un imzasını taşıyor. Al Mansour bir Amerikalı ile evli ve Suudi Arabistan’ın komşusu Bahreyn’de yaşıyor. Al Mansour, “Geri dönüp kendi evimle ilgili bir hikâye anlatmak benim için çok önemliydi” diyor ve ekliyor: "“Bunu Suudi Arabistan’da çekmeyi gerçekten çok istedim. Oradaki kadınların bu filmde kendi hayatlarından bir şeyler görmelerini istedim" Diyor
Film 2013 İKSV programında idi. özelliği dolayısıyla aklımda olan bir filmdi.İzledim.
Sinemasal değeri var mı ? tabiki var, En azından bilmeyenler için oradaki hayat hakkında ipuçları veriyor. ABD ve Süper güçler başka ülkelerdeki hayatlar için insan hakları özgürlükler, diktatör tanımlamaları ile bir çok ülkenin yaşamına dolaylı, dolaysız, gizli kapaklı müdahale ederler, Maalesef Arabistan'daki hayatı kimsenin gözü görmez.
Veya muhafazakar halk o tür hayata razıdır diye oralı olmazlar.
Her Neyse..
Filmi beğendim mi? Ne bileyim ne beğendim, nede beğenmedim nötr , bir filmin festival kapsamında gösterilmesi, onun iyi olduğunun kanıtı mı? Benim cevabım hayır.
Bu yıl 67. Cannes Film festivali'nin açılış filmi Grace of Monaco idi. Filmi izledim. Grace Kelly'nin hayatından sadece 1-2 yılık bir kesit.1961-1962 yıllarını kapsıyor. Sonu şüpheli bir kaza ile biten, gizemli bir hayattan hiçbirşey yok. Tam bir hayal kırıklığı.
Vecide'yi anlatırken bakın konu nereye geldi. Filmimize dönelim.
Filmin konusu zaten belli Suudi aileye ait sıcak bir hikaye anlatıyor. Suudi kadınların araba kullanmalarının yasak olduğu bir ülkede 10 yaşında bir kız çocuğunun bisiklet sevdası,, oda kız çocuklarına yasak. bisikletle okula giden erkek arkadaşının peşinden koşturup duruyor. asi duruşu bir nevi düzen karşıtlığı espirili bir dille anlatılıyor. Yoksa duvarlar gerisinde örtülü kız çocuklarının okuduğu okullar bizim için bilinmedik şeyler değil, , oradaki hayat ilginizi çekiyor, merak ediyorsanız izleyin diyorum.. İzlemezsenizde bir kaybınız olmayacak.
10/8 - -

Yandex.Metrica