Puhdistus

(Purge)

Sinema Filmi

2012

Künye

Yönetmen Antti Jokinen
Senaryo ,
Müzik Tuomas Kantelinen
Görüntü Yönetmeni Rauno Ronkainen
Eser
Süre 125 dk
Tür Dram, Tarihi
Ülke Finlandiya

Oynayanlar

Laura Birn Laura Birn Genç Aliide Truu nuorena
Liisi Tandefelt Liisi Tandefelt Yaşlı Aliide Truu nuorena
Amanda Pilke Amanda Pilke Zara
Peter Franzén Peter Franzén Hans
Krista Kosonen Krista Kosonen İngel
Tommi Korpela Tommi Korpela
Kristjan Sarv Kristjan Sarv Pasa
Jarmo Mäkinen Jarmo Mäkinen Lavrenti

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 05 Nisan 2013 23:49:09

Film 1941 de Estonya'da başlıyor. Devir Stalin Dönemi (1922-1953)
Yer Estonya., Letonya ve bölgede bulunan Almanya İmparatorluğunun da desteğiyle bu ülkelerdeki bağımsızlık yanlısı hareketler, Estonyalı, Litvanyalı ve Letonyalı Bolşevikler kanlı iç savaş süreçlerinin ardından bu ülkeleri işgalleri. İşte film. ,1992 de Zara'nın Rus Mafyası Pasa'dan kaçışı ile başlıyarak 1941 e geri dönüşlerle iki farklı zamanlarda, aldatma, umutsuzluk ve korku ile bağlantılı durumlarda iki kadının hikayeni anlatıyor. Aliide Stalin döneminde Sibirya'ya Estonyalıların tehcir dehşetini yaşaımış 1941 den beri evinde oturan yaşlı bir kadın, kızkardeşinin kocasına aşık, 2 kardeşin geri dönüşlerle gençliklerine gidiyoruz,iyi bir komünist olduğunu söyleyip duruyor ve cinayeti var. 1992 Bir gece arka bahçesinde genç bir kadınla tanışır. Zara sadece bir seks kölesi olarak tutulan Rus mafyasından kaçmıştır.. Aliide sonra bu kızın kızkardeşi, ve kendi geçmiş, ile ilgili olduğunu keşfeder, Aliide ve Zara arasında şüphe ve karmaşık bir akrabalık var. Kardeşinin torunu sanki.. Geri dönüşlerle Sovyet işgalindeki Estonya'da Aliide'nin gençlik yıllarında yaşadığı trajik bir aile dramı ortaya çıkıyor.
Hem günümüzde, hem 2. Dünya Savaşı Stalin döneminde Rusya İşgalindeki Baltık Devletleri gayet güzel anlatılıyor.
Film Estonya'da büyüdükten sonra Finlandiya'ya göç eden Finli Yazar Sofi Oksanen'in (1977) romanından alınmış. kız romanla okyucuya, dolayısıyla izleyiciye tarih dersi veriyor.
Aliide'nin gençliğinide, yaşlılığımıda oynayan iki oyuncuda çok başarılı. Aliide filmin baş karakteri. Filmin bütün ağırlığı yaşlı Aliide'nin üzerinde Baştan sona onun trajedisi anlatılıyor.
Ben beğendim. güzel.. İMDB' deki notu da güzel yedi (7)
Bende sekiz veriyor, emek verenleri kutluyom..
10/8

Yandex.Metrica