Felony

(Felony)

Sinema Filmi

2013

Künye

Yönetmen Matthew Saville
Senaryo
Yapımcı Rosemary Blight , Joel Edgerton , Michael Benaroya
Süre 105 dk
Tür Gerilim
Ülke Avustralya ABD

Oynayanlar

Tom Wilkinson Tom Wilkinson Detective Carl Summer
Jai Courtney Jai Courtney Detective Jim Melic
Joel Edgerton Joel Edgerton Detective Malcolm Toohey
Melissa George Melissa George Julie Toohey
Sarah Roberts Sarah Roberts Ankhila Sarduka
Lizzie Schebesta Lizzie Schebesta
Axel Nookadu Axel Nookadu William Sarduka
Rhonda Doyle Rhonda Doyle Renya
Rosie Lourde Rosie Lourde
Belinda Bromilow Belinda Bromilow
George Basha George Basha Truck Driver

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 30 Eylül 2014 21:41:00

8

Filmin orjinal adı Felony, türkçe karşıığı suç veya ağır suç. .Kadınlar dahil, her türden izleyicinin beğeneceği, gerilimi yüksek bir suç draması. Bu senenin İyi filmlerinden olarak sinema yazarlarının listelerinde ilk sıralarda yer alabilir.
Hemende başında belirteyim, Bende çok beğendim. Ne olur ne olmaz çok, çok uzun yazarsam, yorumu belki sonuna kadar okuyamayabilirsiniz,
O bakımdan notumuda hemen başında söyleyeyim 8 ile 9 arasında kaldım. son satırda netleştireceğim.
Filmin merkezinde Amerikalıların Detective dedikleri üç polis var. Çoğumuzun zaman zaman acımasız, hatta vahşi uygulamaları nedeniyle insafsızca eleştirdiğimiz polislerin, kendi içlerinde yaşadıkları bir dram, vicdan ve suçluluk duygusu üzerine geçici bir akıl tutulması..
Yönetmen,Matthew Saville'in 2inci uzun metraj filmi ilk uzun metrajı Noise (2007). daha çok televizyon serileri çeken bir yönetmen.
Senaryo ise oyuncu Joel Edgeron'a ait. Joel Edgerton'un oynadığı Malcolm Toohey karakteri, filmdeki 3 ana karakterden en önemlisi,doğal olarak ne yazdığının bilincinde rolüde kendisi kapmış, sonra Tom Wilkonson 2 inci önemli karakter.Carl Summer
sonra 3üncü karakter Jai Courtney Jim Melic rolünde mesleğe yeni adım atmış idealist genç bir polis.
Bu 3 karaktere ilaveten 2 önemli kadın karakterde 2 kadın oyuncu
1- Melissa George Malcolm'un Eşi Julie Toohey
2-Sarah Roberts, Malcolm'un çarparak yaraladığı bisikletli çocuğun annesi Ankhila Sardukha
Filmdeki 5 ana karakter bunlar, Birazda konuyu, veya olayı anlatıp, bitireyim
.Sydney- polis örgütünden Detective Malcolm Toohey ( Joel Edgerton) bir gece başarılı bir iş kutlama sonrası içkili olarak evine dönerken yerel polislerce çevrilir, Küçük bir sorgulamadan sonra dikkatli olması tenbih edilerek, bırakılır.
Sonra yolda hareketsiz yatan bir çocuğa rastlar, arabasını park edip, Ambulans çağırır, Ambulans, gelen ekip ve kısa bir sorgu.
Gelen ekipten 2 polisten Carl Summer, Malcolm'un tanıdığı bir kişi diğeri genç polis Jim Melic, Jim Carl'ın yanına yeni katılmış çaylak bir polis memuru, ona öğütler veriyor, yol gösteriyor.
Carl Malcolm'u sorguya çekerken Jim'i yanından uzaklaştırıyor.
Sonunda anlaşılıyor ki çocuğa çarpan Malcolm.
Ama Malcolm, Carl ve ve Malcolm'un eşi Julie dışında herkes olayı kaza olarak, biliyor, Carl olayı Julie'ye anlatınca, oda ailemi korumak için bununla yaşayabilirim diyor, Çocuk Hastanede ölüm/kalım savaşı veriyor, beyin hasarı almış.
Diğer taraftan Jim'in şüpheleri var .Malcolm'u suçlamak için kendince kanıtları buluyor, Carl'a açınca ciddi şekilde tepki görüyor,
Sonra çocuk hastanede ölünce, Malcolm eşi ve çocukları ile cocuğun annesi Ankhila'yı ziyaret ediyor. Aynı şekilde Jim'de genç hintli kadını ziyarete gidiyoor.
Üstelik kadınla arasında tek taraflı gelişen duygusal bir bağ oluşuyor. Böylece 2 polisinde vicdan muhasebesi başlamış oluyor.
Gerçek mi yoksa ayak üstü uydurulmuş kurmaca bir öykü mü ?
Konuyu bu kadar anlatabiliyorum, bu kadar , sürprizli final için filmi izlemek gerekiyor.
Hikaye ve oyuncu performansları mükemmel, bilhassa Joel Edgerton yazdığı karakterin vicdan ve içinde yaşadığı bunalımlı kargaşayı çok güzel yorumlamış, Eski Tüfek Detective de Tom Wilkonson'un usta işi yorumu on numara. Jim rolunde Jai Courtney, kötü demeyeyim ama bu ikilinin yanında oynağı çaylak polis rolü gibi çaylak kalmış.
Herneyse gençtir, daha önünde katedeceği çok mesafe var.
Melissa George ve Sarah Roberts mükemmele yaklaşmışlar.
Film bize henüz vizyona girmedi
İzlenmeyi zaman harcamayı hakediyor, aklınızda bulunsun.İzleyin.
10/9

Yandex.Metrica