Mahallenin Namusu

8,26

( 7 kişi yorum yaptı )

Mahallenin Namusu

Sinema Filmi

1953

Konu: Bilal (Hulki Gunay), deniz asiri sefer yapan bir geminin yağcısıdır ve geminin kaptanının (Avni Dilligil) kızı olan İffett'le (Nevin Aypar) aralarında bir aşk doğar ve İffett hamile kalır. Bilal'le aynı gemide çalışan arkadaşlarının kaçakçılık yapmaları sebebiyle, Bilal de kaçakçılıkla suçlanır ve hapse girer. Bilal'in hapiste olduğu esnada, İffet'in namusunu temizlemek ve doğacak çocuğuna babalık yapmak üzere, komşusu (Aliye Rona) tarafından yaşı ilerle-miş fakat hali vakti yerinde olan bir mahallesakiniyle evlenmesi için baskı yapılır. Bilal'in suçsuz olduğu anlaşılıp hapisten salıverildiğinde ise artik vakit Iffet ve Bilal için çok geçtir.

Ekip

Kurgu Diamandi Filmeridis (Kurgu)
Dekor Tasarım Sohban Koloğlu (Dekor Tasarım)
Yapım Ekibi Kadir Savun (Yapım Amiri)
Kamera Ekibi Gani Maraşlıoğlu (Kameraman)
Post-Prodüksiyon Semih Peköz (Laboratuar)
Işık Ekibi Ahilea Seis (Işık Ekibi)
Ses Ekibi Rauf Tözüm (Ses Mühendisi)
Müzik ekibi Şadan Adanalı (Şarkılar)
Hamiyet Yüceses (Şarkılar)
Şemsi Yastıman (Şarkılar)
Annie Ball (Dans)
Diğer Yoakim Filmerides (Süpervizör)

Firmalar

Güven Film (Yapım)
Erman Film (Laboratuvar)
İnci Ofset (Afiş Baskı)
Klişecilik ve Matbaa (Afiş Baskı)

Son Yorumlar (7)

kamilzafer 26 Mart 2016 17:15:49

10

Ne diyeceğimi bilemiyorum.Özlediğim İstanbul'un ta kendisi burada az da olsa benim için yeter miktarda,özellikle mahalle araları lakin film çok karanlık.Konusu da yanık kokuyor ancak dumanı gözleri yaşartmıyor.Genç bir B.Dilligil ve kürdan gibi yin e genç bir S.Tozan var,ikiside turfanda.Bir de yeni bir kişi tanıdık, kimi mi ? yağcı Bilal'i.Bahsedersek,S.Körmükçü'nün de karakterini yerine oturtamamışlar ,A,Rona her zaman ki yılanlığını katmerliyor ancak zayıf bırakılmış.Keza C.Irgat ne idüğü belirsiz bir kişilik.
Zamanında beğenilmemiş,doğrudur,bence şimdi bazı yönleriyle güzeldir ,seyredilmesi münasiptir.Fotoları yolda.
Ekibe 2-3 ilave var,kadro da ise gıcır gıcır görünümlü bir kişi (Kadro da en son da olacak + fotosu da eklenecek birazdan hem de İstanbul manzaralı,beğenirsiniz umarım). Zafer ALGAN

adonis_malheureux 05 Temmuz 2015 01:54:24

cahit ırgat'ın adı neden burda gecmiyor acaba?

sinemaseverim avatar sinemaseverim 30 Ocak 2015 17:52:10

► Avni Dilligil'in yeni filmi, şimdiye kadar gördüğümüz bir çok Türk filmi gibi, maalesef tıklım tıklim doldurulmuş, yamalı bir kırpıntı bohçasına benziyor.' Mahallenin Namusu'nda Türk filmlerine müzminleşen dertlerine çare kayda değer bir ilerlemede n başka ne ararsanız bulabilirsiniz. Göbek atmanın, bitmek tükenmek bilmez gazelin, büyük teatral sözlerin alası var. Katibim şarkısındaki katip var. Katip burada sıhhat memuru olmuş, Üsküdar'da iğnecilik ediyor Müezzin sesi, cami silüetleri, Büyükada'da otomobil-le gezen hovarda, Cezayir barları... Dedim ya, her şey var Dilligil'in filminde. (Semih Tuğrul, 30.11.1953, Dünya g.) (Arşt: yalçın Özgül)

hakansamsun avatar hakansamsun 09 Ağustos 2012 10:07:26

10

cok güzel tarih kokan film keşke daha eski filmler var kırklı yıllar hatta 30 lu yılların imkan olsada izlesek

performer avatar performer 24 Mayıs 2011 23:08:05

8

1953 yılında çekilmiş bir filme 2011 yılında kötü demek haddime düşmez. çok değerli filmler bunlar, görsel tarihimiz. filmin dublaj kadrosunda  nevin akkaya ve sacide keskin var.

enigmacuture avatar enigmacuture 19 Mart 2009 11:20:03

10

küçük bir yerde geçen aşk aile baskısı ve namus üzerine çok güzel bir film

Yandex.Metrica