Mahcup Delikanlı

8,70

( 36 kişi yorum yaptı )

Mahcup Delikanlı

Sinema Filmi

1974

Metin, Sema’ya; “Seni sevmekten vazgeçemiyorum.”
Benjamin/Ben, Elaine’e; (Sf. 140) “Uzun zamandan beri birlikte olmaktan hoşlandığım ilk insansın.”

‘Le Mataf.’ (1973) için yapılan ‘Nuit Sur La Ville’ (Stelvio Cipriani).
Sema; “Ne istiyorsun benden? Niçin peşimdesin?”
Metin; “Seni görmeden yapamıyorum.”
Sema; (Kısa süren bir duraklamanın ardından) “Ben de, ben de seni görmek istiyorum hep.” (Henüz delikanlının, ablası Alev’le ilişkisinden habersiz. Benjamin Braddock’un birliktelikleri ise Mrs. Robinson ve kızı Elaine ile.)


‘The Graduate’ (1963) (Charles Webb) romanının (‘Mektepli’–e yayınları–1971/72) (Çeviren Aydil Balta) ve ‘Aşk Mevsimi’ adıyla gösterilen filmin (1967) ‘daha az cesur’ Yeşilçam uyarlaması.
‘Dünya yakışıklısı’ Metin artık bir tekstil mühendisi. Londra’daki okulu ‘ite kaka’ bitirmiş [‘The Pink Panther Theme’ (1964) (Henry Mancini) ile] İstanbul’a dönüyor. [Hollywood çevriminde bu sahnede ‘The Sound(s) of Silence’ (1964) (Paul Simon) vardı.] Arkadaşları “3 yıllık okulu 5 yılda tamamlamak az başarı değil” diye gır gır geçiyorlar. Hafifçe kıskandıkları belli. “Yahu, ne kısmetli oğlan.” Nasıl olmasınlar ki Zeki’ye, Timuçin’e, Erdoğan’a yazdığı mektuplar çapkınlık dolu. Grace Kelly’nin kızı Caroline; Amerikalı Mary; Dolly; İsveçli İngrid. Sonradan bunların gerçek olmadığını anlayacağız. Yine de etkilenen var; Her mektubu pür dikkat dinleyen ‘Kontes’ Alev. ‘Bu bulunmaz Hint kumaşını merak etmeye başlamış’. “Göreceğiz (seslendiren Nevin Akkaya ‘göriciz’ diyor), tanışacağız bakalım.”
‘Şerefine verilen parti’de kızlar Metin’i ‘neredeyse parçalayacaklar’. Anne Leman’ın ağzı kulaklarında. Babası Faruk’un deri fabrikatörü arkadaşı Renan Fosforoğlu ‘onu yanına almak, fabrikasına müdür yapmak niyetinde’. Aslında ‘kendisine bir damat arıyor galiba’. Metin ise kalabalıktan sıkılıp odasına çekilmiş.
Mrs. Robinson, Ben’e ‘tuvaletin nerde olduğunu’ sormuştu. Metin ve Alev’in tanışmaları “Don Juan’ın bir kibriti bulunur mu acaba?” sorusu ve ‘La Confession’ (1973) (Cipriani) melodisi ile. ‘Kontes’ öylesine baskın ki ‘Londra’da tavlamadık kız bırakmayan(!)’ kahramanımız süt dökmüş kedi gibi olur. “Güzel olan her şeyden hoşlanır, elde etmek arzusunu duyarım. Ve ‘ederim’… Evime götürün beni. Sizinle yalnız kalmak tehlikesini bile göze alıyorum.” Ama [sanki başka melodi kalmamış gibi yine ‘The Pink Panther Theme’ (1964) (Mancini) ile] deniz kenarına gidiyorlar. [O unutulmaz “Mrs. Robinson, you’re trying to seduce me” sahnesinde ise ‘Sunporch Cha-Cha-Cha’ (1967) (David Grusin) melodisi vardı.] Metin, öpüşmek yerine denize girmeyi yeğleyince sinirlenen Alev onu orada bırakıp arabasını gazlıyor. Delikanlının eve kadar olan 15 kilometrelik mayolu koşusu ‘Popcorn’ (1969/72) (Gershon Kingsley) ile.
Sonra Spiro’nun Balık Lokantası, Hipodrom ve deniz kenarında beraberler. Öpüştüklerine bakılırsa delikanlının direnci kırılmış.
‘Juke-box’ (1973) (Cipriani). Sema ile karşılaşmamız 18. dakikada dişlerini fırçalarken. ‘Spordan başka bir şey düşünmüyor’. Ablası ‘günün birinde bir tenis raketiyle evlendiğini görürse hiç şaşmayacakmış’. Ayrıca yüzme, su kayağı, bale. Metin’le tanışmaları ‘biraz ıslak’. Göz göze geldikleri deniz/havuz, tenis, sahil sahnelerinde üç melodi var; ‘Mandingo’nun ‘Sacrifice’ (1973) albümündeki ‘Chant’; Yeşim’in söylediği ‘Aşk Alfabesi’ (1974) (Erol Tanır); “L’aventure C’est L’aventure” filmindeki (1972) ‘Intrigue Au Soleil’ (Francis Lai).
‘Aşk Mevsimi’nde (Ben ve Elaine gece kulübüne gittiklerinde ve arabada bir şeyler atıştırırken) yine aynı sayıda müzik parçası duyuluyordu; ‘A Great Effect’ (1967) (Grusin), ‘On The Strip’ (1967) (Grusin) ve ‘The Big Bright Green Pleasure Machine’ (1967) (Simon).
70’li yıllar. “Sürat asrındayız.” Metin hemen söz kesilmesini istiyor. Anne babası şaşkın. “Ne zaman tanıştı, ne zaman sevdi de evleniyor… Kızın ailesini hiç tanıyıp görüşmeden böyle apar topar…”
‘Le Voyou’da (1970) kullanılan ‘Le Peur Du Voyou’ (Lai). O gece Alev’le karşılaştığı nefes kesen sahne. Belli etmemeye çalışıyorlar ama bir şeyler olacağı apaçık. Alev köpürmüş, Sema’yı görmesini ‘yasaklıyor’. “Bir erkeği ‘ben’ bırakırım ancak ‘ben’ vazgeçerim. Benimsin sen. Bıkıncaya kadar da kimsenin olamazsın.” Ama sözünü dinlettiği günler artık çok geride. [Benjamin’in Mrs. Robinson’dan koptuğu sahnede ‘April Come She Will’ (1965) (Simon) var; “September I’ll remember//A love once new has now grown old.”]
Metin, sözlüsünü koca İstanbul’da yer yokmuş gibi Kontes’le gittiği lokantaya götürür. Genç kız, Spiro’nun davranışlarından durumu az çok seziyor; “Birisi mi vardı? Onunla mı geliyordun?” Buna anlayış gösterir ama o ‘birisi’nin ‘ablası’ olduğunu öğrenince ‘Yazık Oldu Yarınlara’ (1974) (İlhan İrem) [‘The Graduate’de ‘Scarborough Fair/Canticle (Interlude) (1966) (Simon)] ile ayrılık günleri başlar.
Metin perişan. Aklı fikri sevdiğinde. Tutkusu, Ben’inkinden daha çok. Göndermeyeceği mektuba Sema’nın adını 16 kez yazıyor. Oysa Benjamin’in önündeki kâğıtta yalnızca 6 ‘Elaine’ vardı.
Genç kız, bunca olaydan sonra oralarda kalamaz. Hacettepe Üniversitesi’nde (Şehir Mimarisi) okuyacakmış. Onun gittiğini öğrenen Metin ‘34 NL 807’ plakalı kırmızı Mercedes’i ile Ankara (Benjamin de aynı renk Alfa Romeo’suyla Berkeley) yollarına düşer. Bu güzel yolculuğu onunla beraber yapıyoruz. Sonunda Ulus ve Sıhhiye. Marmara Oteli’nin lokantasında masa ayırtmış. “Şampanya, mumlar, iki gül.” Sevdiği ile beraber olacak. Ancak o gece kemanlar ‘Les Yeux Noirs’ melodisini çalarken tek başınaydı.
Kendini affettirmek için yırtınıyor. Üniversitedeki Atatürk Anıtı. Esmeray’ın söylediği ‘Unutama Beni’ (1974) (Erol Tanır). “Ben nasıl ki unutmadım//Sen de unutma beni//Unutama beni.” [Şarkı, onyıllar sonra tam da orada öldürülen (1976) Nuray Erenler’i anımsattı.] Temel Bilimler ve Morfoloji binaları, Kütüphane. ‘Traffic’ (1973) (Cipriani) ile Kızılay ve Güvenpark.
‘Generique’ (1973) (Vladimir Cosma). “L’affaire Crazy Capo” filminin melodisi. Otel odasında konuşurlarken, her şeye karşın Sema’nın onu hâlâ sevdiğini anlıyoruz. Ama okul arkadaşı Tunç Alper’e (kitapta Carl Smith) ümit vermiş. İşler tam düzelir gibiyken babası Mehmet Bey genç kızı alıp İstanbul’a götürüyor. ‘Sema evlenecek’.
‘La Traversée’ (Philippe Sarde). Metin’in Tuzla’daki nikâha soluk soluğa yetişmeye çalışması ‘Le Train/The Last Train’deki (1973) heyecanlı ezgi ile. Beklendiği gibi, arabanın benzini bittiği için son birkaç kilometrede koşması gerekir.
İki gencin yoldan çevirdikleri şehirlerarası otobüs onlara ‘gelin arabası’ olur. O yılların ‘imkânsızı arayan/isteyen’ özverili gençliğine benziyorlar.


“Scéne D’amour” (1973) (Stelvio Cipriani). ‘Mahcup Delikanlı’nın mektubu; “Seni o kadar seviyorum ki senle konuşmak, seni görmek gücümü kırıyor. Heyecandan donduruyor beni. Yalvarırım bana yardım et. Olup bitenleri unutmaya çalış. Ne yapacağımı bilemez haldeyim. Umudumu kaybediyorum bazen.”
(Yazan: Murat Çelenligil)
Künye

Yönetmen Orhan Aksoy
Senaryo
Yapımcı İrfan Ünal
Müzik İlhan İrem
Görüntü Yönetmeni Kaya Ererez
Vizyona Giriş Tarihi 01 Aralık 1974
Tür Duygusal
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Ankara, Baskı, Ceylan, Hacettepe Üniversitesi, İhanet, Daha Fazlası

Oynayanlar

Tarık Akan Tarık Akan Metin
Gülşen Bubikoğlu Gülşen Bubikoğlu Sema Akgünlü
Nazan Adalı Nazan Adalı Alev Akgünlü
İsmail Hakkı Şen İsmail Hakkı Şen Mehmet Akgünlü
Handan Adalı Handan Adalı Nermin
Muammer Gözalan Muammer Gözalan Faruk
Leman Akçatepe Leman Akçatepe Leman
İsmail Seyvan İsmail Seyvan Tunç
Renan Fosforoğlu Renan Fosforoğlu Faruk'un Arkadaşı
Ekrem Dümer Ekrem Dümer Faruk'un Arkadaşı
Birtane Güngör Birtane Güngör Figen
Nezihe Güler Nezihe Güler Davetli
Mürüvvet İşsever Mürüvvet İşsever Davetli
Müşerref Çapın Müşerref Çapın Davetli
Nilgün Atılgan Nilgün Atılgan Nesrin
Faik Coşkun Faik Coşkun Lokantacı Stavro
Ali Demir Ali Demir Otel Görevlisi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Tarık Akan Seslendirmesi
Mehmet Büyükgüngör Mehmet Büyükgüngör Restoran Garsonu
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Gülşen Bubikoğlu Seslendirmesi
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Nazan Adalı Seslendirmesi
Gülten Ceylan Gülten Ceylan Hizmetçi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Muammer Gözalan Seslendirmesi
Aliye Uzunatağan Aliye Uzunatağan Filiz Ersürer Seslendirmesi
Aliye Uzunatağan Aliye Uzunatağan Filiz Ersürer Seslendirmesi
Kamran Usluer Kamran Usluer Renan Fosforoğlu Seslendirmesi
Ali Demir Ali Demir Resepsiyoncu
Filiz Ersürer Filiz Ersürer
Sacide Keskin Sacide Keskin Leman Akçatepe Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz İsmail Hakkı Şen Seslendirmesi

Ekip

Yapım Ekibi Nuri Tunçel (Yapım Amiri)
Nuri Tuncel (Yapım Amiri)
Halil Dede (Set Ekibi)
Bedri Uğur (Set Ekibi)
Azmi Yıldız (Set Ekibi)
Nurettin Akgül (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Mesut Taner (Yardımcı Yönetmen)
Jan Brindizi (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Erdoğan Ç. Ererez (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Turgut Ören (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Erol Batıbeki (Işık Şefi)
Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Kayıt)

Firmalar

Akün Film (Yapım)
Yeni Stüdyo (Seslendirme)
Ören Film (Renklendirmr)
Ören Film (Renklendirme)

Son Yorumlar (36)

Kaptan34 avatar Kaptan34 04 Ekim 2017 10:29:04

7

Nazan Adalının Tutkulu Bağlılığı Etkileyiciydi bir erkeği paylaşmayan 2 kardeş klasiği

yaşam11 avatar yaşam11 09 Ekim 2016 14:43:48

10

Bu filmin yıldızı Nazan adalı

ertugrulabak 16 Eylül 2016 23:02:41

Oyuncular konusunda önemli bir hata yapılmıştır. Filmde Tunç karakterini canlandıran kişi İsmail Seyvan değil Fethi Abak'tır,
O zamanlar çokca fotoromanlarda oynamıştır.

Ayrıca bugün Tarık Akan'ı kaybettik, Allah Gani Gani Rahmet Eylesin

mansur34 avatar mansur34 15 Mart 2016 23:16:46

6

Film iki isimli bir filmdir mahçup delikanlı ve malın gözü afişi ekliyorum.

performer avatar performer 30 Haziran 2015 22:06:31

8

bu filmde eksik kalan şeyler ah nerede filminde daha başarılı bir şekilde tamamlanmış... yani bu filmde fena değil ama sanki orhan aksoy daha iyisini çekebilirmiş gibime geldi.

Kleberson avatar Kleberson 16 Haziran 2015 23:35:26

10

cok güzel bir film defalarca izlenebilir gercekten cok basarili bir film izlemeyenler izlemeli

Yandex.Metrica