The Other Son

(Le fils de l'autre )

Sinema Filmi

2012

Künye

Süre 105 dk
Tür Dram
Ülke Fransa

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 24 Mayıs 2013 23:01:27

Filmin orjinal ismi "Le fils de I'autre" İngilizce ismi The other son, türkçesi Öteki Oğul Romancı Marc Levy'nin kardeşi Lorraine Levy'i yönetmiş İMDb puanı 7.1 Fransız yapımı. Yönetmen büyük ihtimalle musevi asıllı, ama her iki toplumada eşit me safede durmuş. ilgi çekici bir drama. Filmi izleyince ister istemez düşündüm. doğumda çocukları değiştirilen aileler eski yeşilçam filmlerini anımsattı. 1960-1970 yılların filmlerinde çok ça kullanılmış bir argüman.. Burada durum sadece Arap ve İsraii'li aileler üzerine adapte edilmiş.
Joseph Silberg (Jules Sitruk) askerlik çağında bir genç. Israel Ordusunda askerlik öncesi fiziksel , muayenede ailesi ile kan grupları tutmayınca araştırılıyor Anne ve Babası, Orith ve Alon ( Emmaneulle Devos / Pascal Elbe) Kan grubu, A + tipi genetik olarak Joseph'in onlardan olması mümkün değil. Alon İsrael ordusunda Subay ,. Doktorları., Joseph've Orith'i araştırıyor Körfez Savaşın'da Saddam'ın SCUD füze saldırısı sırasında Hayfa hastanesinde doğurmuş( 23-01-1991 ) Hemen sonra Irak'ın. SCUD füze saldırısı olunca hastane boşaltılıyor. Orada . Filistinli bir kadın, Leila (Areen Omari) da bir akraba ziyaretinde olduğu sıra doğum yapıyor. Füze saldırısı olunca Hastane boşaltılıyor. Hemşire açık alanda çocukları karıştırıyor. Anladığım bu.
Günümüzde şimdi kocası ile İsrail işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Said, (Halife Natour), çocuğu Yacine (Mehdi Dehbi) şimdi yaklaşık 20 yaşında Paris'te tıp eğitimi görüyor.ailesinin gözbebeği, birde kendisinden birkaç yaş büyük ağabeyi var.
Değiştirilen iki erkek çocukların anneleri doktor ofisinde bir araya getirildiğinde duygu patlaması ve dramatik etkileşimin had safhada. Ama her iki annede annelik içgüdüsü ile durumu hemen kabulleniyorlar. Birini emek vermiş büyütmüş, diğerini doğurmuş.,
Ben her bir aile üyesinin hem de kendi toplulukların her biri, bu şok edici haber nasıl tepki verdiğini görmenin nasıl bir şey olduğunu düşündüm. Yıllardır süren düşmanlık çatışma ve güvensizlik akrabalık ve aile birliği ile aşılabilir mi? Yirmi yıl kendini arap bil arap anne baba ile arap kültürü ile yetiş. Sonra sen musevisin desinler, musevi anne/baba ortaya çıksın , Çok zor bir durum., Yönetmen Levy'nin iyi bir yazar olduğunu düşünüyorum. Noam Fitoussi'nin orjinal fikrinden çok sürükleyici bir şekilde malzeme çıkarmış ve mükemmel bir senaryo yazmış.. Oyunculuklarda, birinci sınıf. Musevi ve Arap anne/baba oynayan oyuncular mükemmel. Burada tek eleştirim oyuncu seçimine olacak. Değiştirilen çocuklardan Musevi asıllı genci oynayan Mehdi Dehbi Arap asıllı, tam anlamı ile bir Arap fiziğine sahip.
Diğer Arap Asıllı musevi genci oynayan Jules Sitruk (Fransız asıllı) tam bir musevi fiziğine sahip.
Yönetmen ve yapımcılar niye böyle yanlış bir seçim yapmışlar, ben anlayamadım. Herhalde bir bildikleri vardı.
Fikir hırsızlığı şüphemi saklı tutarak,ıBiraz yapmacık olsa bile, ben beğendim. Siyasi politik farklı bir drama
10/8

Yandex.Metrica