Mój rower

(Mój rower)

Sinema Filmi

2012

Künye

Yönetmen Piotr Trzaskalski
Senaryo ,
Görüntü Yönetmeni Piotr Sliskowski
Süre 90 dk
Tür Dram
Ülke Polonya

Oynayanlar

Michal Urbaniak Michal Urbaniak Wlodzimierz Starnawski
Artur Zmijewski Artur Zmijewski Pawel Starnawski
Krzysztof Chodorowski Krzysztof Chodorowski Maciek Starnawski

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 25 Mayıs 2013 19:48:40

9

Yine Polonya'dan güzel bir film. Orjİnal ismi MOJ ROWER Lehçeden nasıl çevrilir bilmiyorum dvd kapağının üzerinde "Benim Babam", bazı kaynaklarda "Babamın Bisikleti" İMDB puanı 6.7 süresi 90 dakika, kadın karakter olmayan 2012 Yapımı, tür için KOMEDİ DRAM Denilmiş ama filmin komedi ile uzaktan yakından ilgisi yok sadece bir kaç sahnede büyükbaba filmin espri yanını oluşturuyor.
Yaşınız 45-50 civarında , babanız hayatta, yetişkin veya ergenlik çağında bir oğlunuz varsa bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Duygu yüklü filmden hepimizin alacağı hayat dersleri olduğunu düşünüyorum, Özelliklede ebeveynlerini götürüp HuzurEvi cehennemine bırakan evlatlar, mutlaka izlesin, bu sayede çok büyük bir günah işlemekten kendilerini kurtarabilirler, dedikten sonra birazda filmden bahsedeyim.
Filmde büyükbaba, oğul, torun 3 jenerasyon erkeğin sevgisiz, modern denilen göstermelik aileden gerçek aile birliğine geçişleri hikaye ediliyor.
Wlodzimierz doğrusu filmde Wlodek ( Michal. Urbaniak ) eşi başka bir adama kaçmış alkol bağımlısı , ileri diyabet tedavileri gören köpeği ile yaşayan yaşlı bir adam. Oğlu Pawel ( Artur Żmijewski) Berlin'de yaşayan dünyaca ünlü bir piyanist, hayatı turnelerde geçiyor, babası ve oğlunu 2-3 yılda bir ancak görebiliyor ve Londra'da yaşıyan torun Maciek (Krzysztof Chodorowski) anne baba ayrı, annesi ile yaşıyor.
Eşi , aşık olup başka bır adama kaçınca Wlodek üzüntüden hastalanıyor, komşusu hastaneye kaldırıp Pawel'e haber veriyor. Pawel'de oğlu ile birlikte geliyor, annesini razı edip eve döndürecek .Wladek, tepkisiz, mutluyum diyor, istemeyince daha hastane dönüşü Huzurevi'ne götürüyor. Torun Maciek karşı çıkıyor.
-Bu ne demek oluyor şimdi.?
-Büyükbaban için iyi bir yer olduğunu düşünüyorum, en azından annem gelene kadar. Harika personel, tam tıbbı bakım, her şey hazır.
Wladek arabadan inip gidiyor, Pawel peşinden sesleniyor, sonra Maciek ile tartışıyorlar, Maciek 'e Ne yapmak istiyorsun deyince
-Sen ne yapmak istiyorsun ? Onun için yapacağın en güzel şey bu mu? Bende seni böyle bir yere koyacağım. diyor,arabadan inip dedesini alıyor, birlikte dedesinin evine geliyorlar.Burada dede ile torun arasında iletişim başlıyor i Önce evdeki köpek, sonra dedenin gençliğinde doldurdüğu klarnet kasetleri, sattığı klarnetin ağızlığını torununa vermesi Maciek'in ilgisini çekiyor oda müzikle ilgili genlerde var. köpeği seviyor, beğeniler örtüşüyor. Pawel yine babasına karşı sert ve saygısız. Ne dese tersliyor. İlk defa uyurken seyrettiği babası hakkında düşünmeye başlıyor. Teyzesi ile görüşüp annesini geri getirmeye çalışıyor, olmayınca kaldığı yeri öğreniyor.Kaldığı kasaba POSEJNELE, göl kenarında yeşillikler içinde bir sayfiye Üçü birlikte yola çıkıyorlar tabi köpekte.. Göl ortasında bir kulübeye yerleşiyorlar. Amacı birkaç gün tatil yapıp annesini bulup görüşmek.Tabi bunu
birazda kendi rahatlığı için yaptığını babasına söylüyor. Baba ben mutluyum diyor.gidenin yolu açık olsun der gibi. Dede ile torunun dialogları ınanılmaz güzel ve dokunaklı . Sabah kalkınca göle karşı dedesini içerken gören Maciek, yanına gidiyor.
-Uyuyamadın mı?
-Evet
-Neden içiyorsun
-Ben mi ?
-Kes şunu seni gördüm.
-Gerçekten bilmek istiyor musun?
-İstiyorum
-Çünkü seviyorum
-Neden anlamıyorsun? bir gün seni öldürecek
-Maciek, uzun zamandan beri ölüyüm zaten
bardakta kalanı dedesinin ayağına fırlatıyor dede sıçrayınca
-Bak yaşıyorsun işte
-Çıldırdın mı? seni küçük aptal


Wlodek belliki çocukluğunda Pawel'e onun ölçülerine göre iyi bir baba olamamış, Pawel bunu babası ile konuşurken itiraf ediyor, söylediklerini aynen aktarıyorum.
"4. sınıftaki final sınavımı hatırlıyormusun ? annem gelmişti, sen sonradan geldin, sarhoştun, küstah her zamanki gibi dünyanın sadece senin etrafında dönmesini istiyordun. Konserde giydiğin altın renkli ceketin ile ben daha performansıma başlamadan uyuyup kalmıştın horlamaya başladın, etrafındaki herkes sana gülüyordu. Senden nasıl nefret ettim biliyormusun? seni öldürmek istedim.
Üçü birlikte gölde yüzdükleri bir gün torun Maciek kız arkadaşının hamile olduğunu , baba olacağını söylüyor. Dram üzerine dram. kendisi daha çocuk. Bundan sonra babası ile dialog başlıyor.
Bu filmi için birkaç sayfa yazabilirim, ne yazık ki vaktim yok. Mutlaka izleyin diyorum.
Sadece 2 sahne için bile bu film izlemeye değer.
Pawel ile Maciek'in Yaşlılar Evi önünde tartışmaları birde Pawel ile babasının 7 yaşında bir kız çocuğu Karolinka'ya doğum günü hediyesi olarak piyano konçertosu vermeleri. Bahçeye taşınan piyanonun başına Pawel'e, babası klarnet ile eşlik ediyor.
Konserin başlama komutu Wlodek' ten
-Acker Bilk Arya, Si Majör
Çok güzel, ben bayıldım. mutlaka izleyin.
10/9

Yandex.Metrica