Düş ve Gerçek

(Jimmy P.)

Sinema Filmi

2013

2 nci dünya savaşının ertesinde, Jimmy Picard,Fransa'da savaşmış bir kızılderili olarak Kansas'taki Topeka askeri hastanesine sevk edilir. Bu hastane beyin hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir hastanedir. Jimmy Picard baş dönmesi ve sağırlık gibi birçok hastalıktan muzdariptir ve hastalığıyla ilgili psikolojik nedenler bulunmadığında konulan teşhis şizofreni olur. Hastane yönetimi bir Fransız psikanalistin de fikrini almaya karar verir: Georges Devereux.
Jimmy P., asla karşılaşmayacak olan ve aralarında hiçbir ortak nokta bulunmayan bu iki adam arasındaki dostluğun başlangıcı olan karşılaşmayı konu alıyor. Jimmy'nin hatırladığı hatıralar ve rüyaları, birlikte yaşadıkları bir deneyim oluyor.

Künye

Yönetmen Arnaud Desplechin
Vizyona Giriş Tarihi 02 Mayıs 2014
Süre 117 dk
Tür Dram
Ülke ABD

Firmalar

M3 Film (Dağıtımcı)
Hasılat 28.452,8 TL
Toplam İzleyici 2.488
Vizyonda Kaldığı Hafta 7 Hafta

Son Yorumlar (2)

mansuryildirim avatar mansuryildirim 04 Mayıs 2014 04:14:55

5

filmi mustafa kurtsen beyefendi beyenmiş saygı duyuyorum ama ben pek beyenemedim tipik bir fransız sanat filmi orta karar notum 10 üzerinden 5

mkurtsen avatar mkurtsen 13 Mart 2014 13:07:30

9

Filmi izledim, çok ağır bir psikolojik dram. Ben beğendim.
Tabiki beğenmeyenlerde çıkabilir, çıkacaktır.
Önce filmin sahibi yönetmenden başlayayım..
Arnaud Desplechin (1960) sanatçı bir aileden geliyor anne
Mado Desplechin. kıyısından köşesinden sine maya bulaşmış, kısa bir filmde oynamış 2 kız kardeşi Marie Desplechin, Romancı Raphaëlle Desplechin: senarist, erkek kardeşi Fabrice Desplechin , bir çok filmde rol almış.
Arnaud Desplechin Sorbonne Nouvelle: Paris III Üniversitesi sonra, film yönetmenliği okuduğu IDHEC ' den 1984 yılında mezun olmuş.. Belçikalı romancı çalışmalarından esinlenerek üç kısa film yapmış.
İlk uzun metrajı1991 de La vie des morts'u çekti. Çok sık film yapan bir yönetmen değil az ama öz, 22 yılda 9 film. Jimmy P. 9 uncu ve sonuncusu yazıyor ve yönetiyor, çok önemli.
Jimmy P. nin hikayesini öyle bir yazmış ki, bir yerlerden esinlenmiş olsa bile mükemmel.
Bir zamanlar Amerika'nın yerlilere yaptığı kötü muameleden yola çıkmış, filmin 2 ana karakteri var. Hasta ve doktor.
Jimmy Picard (Benico del Toro) 2. dünya savaşında Fransa'da savaşmış, kızılderii bir subay. Savaş Sonrası Kansas'ta hastaneye başvuruyor, Sosyopolitik kötü muamele sonucu şiddetli baş ağrıları öfke, travmatik stres bozukluğu gibi gizemli bir hastalıktan muzdarip, , fiziki kontrollarda hiçbir şey bulunamıyor, psikolojik, dolayısıyla şizofren olduğuna karar veriliyor.
Onu çözmek için ilgi alanı yerliler olan Dr. Georges Devereux'u (Mathieu Amalric) New York'tan getiriyorlar.
Hastanenin Antropologu Yarı.Fransız, Yarı Polonya'lı İngilizcesi bozuk, yahudi asıllı.
Yöneticiler Jimmy'i çağırtıyorlar.Georges kendini tanıtıyor, direkt sohbetler başlıyor. Sakıncası yoksa senin hakkında birkaç şey öğrenmek istiyorum diyor, İlk soru yerli adı, sonra pikani dilini biliyormusun, ailen hangi kabileye ait ? Hangi dine aitsin., hangi dilde rüya görüyorsun, ebeveynlerin bahset çocukluk, gençlik cinsellik evlilik annen baban, daha 5 yaşından itibaren, fısıldar gibi aheste, aheste o soruyor o cevaplıyor, uzun uzun sorular cevaplar, bazen tartışmaya dönüşüyor ama açıkça değil ima yoluyla ölçülü derin psikolojik karakter analizleri . bazen flashbacklerle geriye geçmişe dönüş.
Bir taraftanda Doktorun hastanedeki hayatı, bir hemşire ile ilişkisi.
Birde bakıyoruz ki film ortak değer arayan 2 adamın öyküsüne dönüşüyor.
Yönetmenin yazdığı hikaye gibi oyuncu yönetimide mükemmel Almaric zaten kıdemli oyuncusu, Del Toro role uygun fizik avantajını oyunu ile desteklemiş, Doktorun kaçamak yaptığı Hemşire Madaleine'yi oynayan Üçüncü karakter Gina McKee oda üzerine düşeni yapıyor.
Şayet filmde aksiyon macere gerilim aramıyorsanız izleyebilirsiniz.
İyi Seyirler.
10/8

Yandex.Metrica