Heli

(Heli )

Sinema Filmi

2013

Meksika'da uyuşturucu çetelerinin sürdürdüğü şiddet sarmalını beyazperdeye taşıyan Heli, adını filme veren genç ve ailesinin çetelerle polisler arasında kalmasını izliyor. 17 yaşındaki Heli'nin 12 yaşındaki kız kardeşi Estela, genç bir polise âşık olmuştur. Birlikte kaçıp evlenmeye niyetlendiklerinde ülkeyi kasıp kavuran çete şiddetiyle baş etmek zorunda kalacaklardır.

Künye

Yönetmen Amat Escalante
Senaryo ,
Süre 105 dk
Tür Dram
Ülke Almanya Fransa Meksika Hollanda

Ödüller

En iyi yönetmen (66. Cannes Film Festivali-2013)

Son Yorumlar (2)

sinemadelisi avatar sinemadelisi 24 Ağustos 2014 23:43:04

7

Öncelikle filmin görüntü yönetmenini tebrik ederim,çok incelikli bir iş çıkarmış ortaya.Bu film Meksika bağımsız sinemasının seçkin örneklerinden biri;Meksika'nın o coğrafyadaki ve o yaştaki kızlarının psikolojik durumu,uyuşturuucu kaçakçılığı,arka s okaklarda dönen pazarlıklar ve ordunun baskısı tüm gerçekçiliğiyle anlatılmış ve ortaya bir başyapıt çıkmış.Heli karakteri ataerkil toplumlarda sık görülen despot,iyi yürekli,çalışkan ve eve hükmeden bu genç çok gerçek bir karakter.Armando Espitia adlı gencin bence geleceği çok parlak,bu tarzs bağımsız yönetmenlerle çalışmaya devam etmeli.Film seçkin realist filmseverlere birebir.Kanınızı donduracak işkence sahneleri de filmde mevcut izlemesi zor sahneler ama gerçekçilik için oldukça gerekli sahneler olduğunu düşünüyorum.Estella'nı ve Heli'nin bu yaşta yaşadığı travmalar gerçekten derinen sarsıyor.Filmi izlemeyenlere şiddetle tavsiye ediyorum.

mkurtsen avatar mkurtsen 08 Şubat 2014 20:34:38

9

Heli. Yönetmeni İspanyol Amat Escalante (1975) ye 2013 Cannes'da En İyi Yönetmen ödülü
kazandırmış, çok özel bir film.
Öyle milyonluk oyuncularla milyon dolarlık bütçe ile yapılmamış, Bütçesi sadece 1.000.000 Dolar. yerel hatta amatör oyuncularla
yerinde çekilmiş, gerçeğe yakın, hatta gerçeğin ta kendisi.
Konu zaten gerçek bir hikayeden alınmış,
Meksika'nın Guanjuato bölgesinde yaşayan insanların hayatlarına ayna tutuyor.
Amat bölgeye gitmiş, kamerasını bölgedeki seyrek tek katlı evlerden birine yerleştirmiş, aynen bizim köylerdeki evler gibi
tek katlı, çatısız , sıvasız bir ev, üzerinde plastik bir su deposu. İçinde yaşayan 5 kişilik bir ailenin dramını anlatıyor.
Heli (Armando Espitia) Hiro Fb.sında çalışan genç bir adam, Karısı Sabrina (Linda Gonzalez) , 12 yaşındaki kızkardeşi Estela (Andrea Vergara)
ve babası ile yaşıyor. birde küçük bir bebeği var. Estela 12 yaşında öğrenci, ama erken uyanmış erkek arkadaşı var. Beto (Juan Eduardo Palacios) ile evlilik planları yapıyor.
Çocukta daha 17 yaşında polis okulunda öğrenci. Evlenmek niçin para lazım
Bir gece bir yerlerden kilitleri kırıp 2 torba kokaini çalıyor, satıp paraya çevirecek o para ile kaçıp evlenecekler. kızıda razı edip su deposuna saklıyorlar
Belli ki ekonomik olarak geri kalmış KIRSAL BİR BÖLGE ama tarıma benzer bir şey gözükmüyor., HALKI hayatlarını sürdürebilmek için iki farklı şekilde çalışıyor. Birincisi bölgedeki Hiro fabrikasında çalışmak (Otomotiv Sanayi), diğeri ise uyuşturucu çetesine dahil olmak.
Filmimiz bölgede yaşayan 5 kişilik bir aile üzerinden Uyuşturucu ticareti ve uyuşturucu baronlarının acımasızlığını savurduğu
hatta yok ettiği hayatları gözler önüne seriyor.
çocukların küçücük yaşlarda eğitilerek, nasıl katil ve işkenceciye dönüştürüldüğünü anlatıyor.
Daha önce izlediğim The Counselor' unda merkezinde uyuşturucu tacirlerinin dehşeti vardı. Kıyısından kenarından geçerken hatta
farkında olamadan işlerine karıştığını zannettikleri insanların bırakın kendilerini çevresini nasıl yok ettiklerini anlatıyordu.
Oradaki hayatlar üst düzey bilerek para hırsı ile yasa dışını tercih etmişler, elmas kaçakçısına hizmet ederken
uyuşturcu baronlarının işine engel oluyor, suç ortamında çalışıyorsan, hata yapma lüksün yok. Yoksa bedelini ağır ödüyorsun.
Bilmeyerek alan değişitirip diğer filme geçtik . Olsun fena mı? o film hakkındada bir,iki laf etmiş olduk.kendiliğinden doğaçlama karşılaştırmak zorunlu oldu.
Bana sorarsanız Ridley Scott'un Fassbender, Bardem, Cruz, Diaz, ve üçüncü derecede bir rolde harcadığı Brad Pitt'li
25.000.000 Dolarlık, filminden Amat Escalante'nin 1.000.000 Dolarlık filmi çok daha samimi, gerçek ve etkileyici idi.
Demekki para ile her şey mükemmel o-la-mı- yor, ruh ve samimiyet gerek.
Amat'a 10 filme 9 deyip bitiriyorum.
İyi Seyirler.
10/9

Yandex.Metrica