Manyaklar Köşkü

8,14

( 2 kişi yorum yaptı )

Manyaklar Köşkü

Sinema Filmi

1964

     Polisiye roman yazarı Çetin (Orhan Günşiray) Beylerbeyi'nde bir köşke çağrılır. Köşkün sahibesi Latife Hanımefendi (Bedia Muvahhit) para koleksiyonundan  İskender devrine ait çok kıymetli bir altın sikkenin kaybolduğunu onu bulmasını istemektedir. Bir şartla polise haber vermeyecektir. Zira parayı oğlu İsmet'in (Ulvi Uraz) çaldığından şüphelenmektedir. İsmet şarkıcı Sevim Kader (Bilkay Tekben) ile evlenip köşkü terketmiştir. İşe Şarkıcı Sevim'i bulmak için çalıştığı kulübe gitmek ile  başlayan Çetin, onu bulamaz. Adresini alarak oradan ayrılır. Evde Sevim'in arkadaşı Güneş (Muhterem Nur) oturmaktadır. Güneş her konuda  Çetin'e yardımcı olacağını söyler.

Künye

Yönetmen Aram Gülyüz
Senaryo
Yapımcı Orhan Günşiray
Görüntü Yönetmeni Çetin Gürtop
Eser
Süre 90 dk
Tür Gerilim, Gizem, Komedi, Macera, Polisiye
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Altın Sikke, Beylerbeyi, Hırsızlık, İskender Devri, Köşk Daha Fazlası

Ekip

Yönetmen Ekibi Çetin İnanç (Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Hüseyin Karındoyuran (Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Erol Batıbeki (Işık Şefi)

Firmalar

Günşiray Film (Yapım)

Son Yorumlar (2)

benimsinema avatar benimsinema 24 Mart 2013 17:27:16

7

filmin gerilimli oldugunu düsünmüyorum daha ziyade macera dolu...ve biraz karisik oldugunu ve anlamak icin de cok dikkatli izlemelisiniz... onun disinda oyunculara söylenecek laf yok, öztürk serengil bu sefer kötü rolde...

mkurtsen avatar mkurtsen 13 Eylül 2009 23:21:09

7

Rahmetli Orhan Günşiray,   ilk kez 1963 yılında  Kemal Tahir'in senaryosundan Atıf Yılmaz'ın çektiği  Azrail'in Habercisi filminde canlandırdığı kendisine pek çok yakışan  Gazeteci Murat Davman karakterine benzer bir rolle,  polisiye roman yazarı Çet in,  olarak karşımıza çıktığı bu filmin prodüktörlüğünüde yapmış. Kendisine o yılların  sinema ve tiyatro oyuncularından oluşan  güzide bir kadro eşlik etmiş . Bugün hayatta olmayan Bedia  Muvahhit, Ulvi Uraz, Öztürk Serengil,Mualla Fırat, Haluk Kurtoğlu, Asım Nipton, Hakkı Haktan. Bu kadrodan bugün hayatta galiba yalnızca üç kişi kalmış Muhterem Nur, Bilkay Tekben ve Altan Günbay. Onlara sağlıklı ömür dileyerek, 2008 Ağustos ayında kaybettiğimiz Orhan Ağabeyimize ve diğer hayatta olmayan kadrodaki tüm oyunculara rahmetler diliyoruz. Işıklar içinde yatsınlar.

Yandex.Metrica