Vadimdeki Gözyaşları

(La vallée des larmes - The Valley of Tears)

Sinema Filmi

2012

Yayıncı olan Marie, Lübnan’da mülteci kampında büyümüş Filistinli Ali hakkında bir belge alır. Kimin yazdığını merak eden Marie, Lübnanlı Joseph’den yardım ister. Farklı geçmişlerden gelen bu iki insan arasında garip bir ilişki doğar. Daha sonra Joseph birden kaybolur ve Marie geçmişe doğru bir yolculuğa çıkar. Bütün sırların çözümü küçük bir Lübnan kasabasındadır.

Künye

Yönetmen Maryanne Zéhil
Senaryo
Yapımcı Maryanne Zéhil
Görüntü Yönetmeni Pierre Mignot
Vizyona Giriş Tarihi 12 Temmuz 2013
Süre 95 dk
Tür Dram
Ülke Kanada

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)
Hasılat 10.157,44 TL
Toplam İzleyici 1.360
Vizyonda Kaldığı Hafta 14 Hafta

Son Yorumlar (1)

mkurtsen avatar mkurtsen 13 Temmuz 2013 14:31:49

7

Önce filmin yönetmeni , Maryanne Zéhil hakıında bir iki laf edeyim. Beyrut doğumlu Fransızca, İngilizce, Arapça ve biraz Almanca bilmektedir . 1994 yılında, sosyo-politik belgesel konusunda uzmanlaşmış Lübnan'lı , bir gazeteci olarak kariyerine başla mış. 2004 yılında Montreal'e taşınmış kısa filmler ve ilk uzun metrajlı filmi 2006 da yönetmiş. Türkçe adı ile GÖZYAŞI VADİSİ ikinci uzun metraj filmi.
Filmin hikayesini de içinde doğduğu yaşadığı bildiği topraklarından.
Eylül 1982 de Batı Beyrut'ta Sabra ve Şhatila Mütleci kamplarında katliamdan kurtulan bir ailenin intikam hikayesi, Çocuk yaşta vakti gelince Annesinin hazırladığı karanlık kadere istemeyerek te olsa boğun eğen bir adamın hikayesi. Annesinin vasiyetini yerine getiriyor, getiriyor ama finalde "yanaklarım öpücüğüne hasret, keşke beşiğimin başında sevgi ve masum ninniler söyleyen kadın olarak kalsaydın" diyor
Hayallere ulaşmanın başka yolları da var tabi ayağa kalk kır zincirlerini en önemlisi çocuklarımızı kandan kurtarmak değil mi?
İzleyecekler için konuyu daha fazla anlatmayayım. 1948 yılından beri 700.000 insanın öldüğü söylenen trajik orta/doğu hikayelerinden biri. Dokunaklı ve güzeldi.
Filmin müziklerinide yapan baş oyuncu Nathalie Coupal (Marie), Joseph Antaki (Joseph) ve anneyi oynayan Wafa Tarabay uygun rollerinde güzel ve inandırıcı performanslar çıkarmışlar, özellikle Josep Antaki'yi ayrı bir yere koyuyorum.
10/8 -

Yandex.Metrica