Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Halam Geldi

Halam Geldi

8,31

(3 kişi yorum yaptı)

2013-07-17 10:54:25 3 Ocak 2014 1 Saat 40 Dk Dram Dram
IMAX 2d 2d 2d

Yönetmen: Erhan Kozan Melisa Celayir Tunç Oral (2) Erhan Kozan, Melisa Celayir, Tunç Oral (2)

Ülke: türkiye

Gişe: 77.106

Oyuncular: Burçin Terzioğlu, Tugay Mercan, Onuryay Evrentan, Necip Memili, Dilek Çelebi, Ümit Çırak, Sedat Mert, Turgay Tanülkü, Şefika Ümit Tolun, Berke Hürcan Devamını Gör...

Ödüller: En iyi senaryo

Konusu : Film, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ezan seslerine Kilise çanının, Türk müziğine Yunan ezgilerinin eşlik ettiği, Diyarbakırlı Türklerle Kıbrıslı Türklerin bir arada yaşadığı sınır köyü AKINCILAR’da geçiyor. (Sınırdaki köy Rum köyü Limya Lympia)

Yapımcı

Danışman

Kurgu

Yapım Tasarım

Sanat Yönetmeni

Dekor Tasarım

Kostüm Tasarım

Yapım Ekibi

Yönetmen Ekibi

Kamera Ekibi

Post-Prodüksiyon

Işık Ekibi

Sanat Ekibi

Makyaj Ekibi

Ses Ekibi

Oyuncu Seçimi

Diğerby_yeti

15 Mart 2016 12:15

Halam Geldi kadınlar arasında kullanılan bir şifre. Genç kızların adet oldukları günü anlatan yerel deyim filmde "halam geldi, gelmedi" mizahıyla pek çok kez kullanılıp, erkeklerin bugünü kutsal bir günmüş gibi bekledikleri kısır bir noktaya çekiliyor. Film erkek egemenliğini her noktasına yayarak adeta kadınlardan intikam alıyor. İki küçük kız Reyhan ve Huriye Kıbrıs’ta yaşamanın / Rumlarla aynı okula gitmenin dezavantajıyla birbirlerine sahip çıkmaya çalışan iki kız. Halil ise erkek çocuk olmasına rağmen ayrı bir mağdur. Yani filmin her yanından dram akıyor, bu anlamda çok fazla sıkıştırıyor izleyiciyi ve bir süre sonra inandırıcılığını kaybetme noktasına geliyor. Mesela Hur iye’nin annesi olan Meziyet kadın, dünyasının kötüsü olarak çok fazla karikatürize kalıyor, olayın gerçekliğini boğuyor, aynı şekilde Rukiye’nin halası da öyle! Film bizim birilerine kızmamızı istiyor. Evet sonuçta anlatılan çok ağır bir konu, özellikle de kadının bedeninin erkeklerin tekelinde olma konusu kabul edilemez ama filmin yükü bu anlamda çok fazla, seyirci üzerinde. Huriye, halaoğluyla evlendiriliyor, Reyhan kendinden fazlaca büyük akraba oğluna veriliyor ve aynı zamanda Halil’in akraba evliliğine bağlı olan hastalığı patlıyor. Filmin zamanı kullanma sorunu da var. Tüm bu olaylar neredeyse beş günde geçiyor. Filmde bir gün içinde Huriye ve Reyhan evleniyor, Halil hastalanıyor, Reyhan kaçıyor, tüm bu olaylara sebebiyet verenler yakalanıyor, yargılanıyor. Filmin dramı uzun sürdüğü için sona bir türlü gelinemiyor ama sonrasında çabucak bağlanıyor olaylar.

Cevap Yaz

yatay_zeka

9 Kasım 2014 11:56

Filmdeki olay gerçekten yaşanmış bir olay. Zaman yer ve kişiler değiştirilmiş. Film insanı çok etkiliyor, ve işin üzücü kısmı da küçücük çocuklarla evlenen pedofililerin hala bitmemesi. Bu tür olaylar, yaşanmış ve hala da yaşanıyor. Artık yaşanmaması dileğiyle... Filmin sonunda da bir yazı geçiyor, bu pedofililer kktc değil tc kanunlarına göre yargılandıkları için kısa sürede serbest kalmışlar. Yani, onlar hala aramızda...

Cevap Yaz

baran34

16 Ocak 2014 07:38

Çocuk oyuncuların başrolünü paylaştığı film Türkiye'nin kanayan yarası olan çocuk gelin sorunsalına eğilmiş. Bunun yanında Türk Rum komşuluğunuda irdelemiş. Miray Akay oyunculuğu çok iyi gelecek vaadeden bir oyuncu konumunda lakin bu övgüleri diğer çocuk oyuncular için söyleyemeyeceğim çok amatörce bir performansları vardı. D.Bakır kökenli olarak oynaması gereken çocuk oyuncular yine orta anadolu şivesi yapmışlar. Birde senaryo ve kurgu çok zayıftı yer yer gedikler vardı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica